loading...

یزد سرزمین تاریخ است؛ جایی که حتی شهرهای کوچک و روستاهایش هم یادگاری از تاریخ قدیمی ایران با خود دارند. بنابراین قبل از این که گذارتان به این استان بیفتد، یک فهرست بلندبالا از دیدنی های یزد تهیه کنید و قلعه آشورگاه را هم در آن بگنجانید.

قلعه آشورگاه که به آن عاشوراگاه هم می گویند یکی از معروفترین بناهای دوره زردشت است که می توانید آن را در نزدیکی شهر نایین ببینید. جایی درست در بالای کوهی که بر محمدیه مشرف است.

قدیمی‌ترین قلعه نائین - آکا

می گویند عمر آشورگاه به قرن‌ها پیش از بوجود آمدن شهر نایین می‌رسد و برای دیدن این قلعه از هر کجای محمدیه که نگاه کنید، یا در هر گوشه ای از جاده نائین به انارک که باشید می توانید سرتان را بالا بگیرید و خرابه های قلعه باشکوهی را ببینید که روزی به عنوان دژی دفاعی استفاده می‌شد.

قدیمی‌ترین قلعه نائین - آکا

به محض ورود به محمدیه اولین و مرتفع ترین بنایی که به چشم می خورد همین قلعه آشورگاه است. اما باید بگوییم که فعلا چاره ای ندارید جز آن که قلعه را از همین فاصله ببینید. قلعه فعلا بسته است چون بارها و بارها راهزنان به آن حمله کرده اند و عتیقه های آن را به سرقت برده اند.

قدیمی‌ترین قلعه نائین - آکا

این قلعه به صورت چند ضلعی و با چندین نیم برج ساخته شده و قدمت آن به پیش از اسلام می‌رسد؛ قلعه ای که سنگی است و در آن 6 برج دیده می شود. بلندی هر برج از دوازده رگه چینه است. محیط خارجی یکی از برج‌ها 16 متر است.

این را هم بگوییم که اگر گذارتان به محمدیه افتاد، حتما سری هم به کارگاه های عبا بافی این منطقه بزنید که در نزدیکی قلعه ساخته شده اند و جذابیت دیدن آنها از تماشای قلعه کمتر نیست.

قدیمی‌ترین قلعه نائین - آکا

هنر عبا بافی یکی از صنایع دستی قدیمی و ظریف شهر نایین است که سالهاست در محمدیه رواج دارد و می توان گفت شغل بسیاری از مردم این منطقه به حساب می آید. در هر عبابافی تقریبا 8 تا10 نفر مشغول به کار بوده اند اما امروز تعداد آنها به یکی دو نفر می رسد.

قدیمی‌ترین قلعه نائین - آکا

عبای بافته شده در نایین از کرک شتر و یا پشم گوسفند است و دستگاه های عبا بافی هم از چوب و نی ساخته شده اند. نایینی ها عباهایی به رنگ های سرخ و خرمایی می بافند و آمار بافتشان آنقدر بالا است که در قدیم سالانه تا پنج هزار عدد عبا از این شهرستان صادر می‌شده اشت.

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران


تبلیغات