loading...

نام روستا را که بشنوید شاید یاد اصفهان بیفتید. اصفهک اما یکی از روستاهای یزد است که از توابع دیهوک به حساب می آید و در 38 کیلومتری طبس قرار دارد.

سفر به اصفهک سفر به تاریخ است. سفر به سرزمین کویری و خانه های خشتی اش. اما زیباترین وجه توریستی اصفهک وجود روستای تخریب شده توسط زلزله شهریور ماه سال 1357 در کنار روستای جدید است. بعد از زلزله روستا تغییر مکان داد و در کنار محل قدیم بنا شد. این مسئله باعث شده تا بافت روستای قدیم باقی بماند و جلوه زیبایی بوجود آید.

روستای پر ماجرای اصفهک - آکا

  مسافرانی که  مسیر دیهوک به طبس را طی می کنند از کنار این روستای زیبا و دیدنی می گذرند. سرسبزی اطراف آن پس از عبور از خشکی کویر بر جذابیت های روستا افزوده است.

روستای پر ماجرای اصفهک - آکا

 جالب است بدانید قرار گرفتن روستا در مجاورت کوه به آن آب و هوایی داده که در تابستان حداقل 5 تا 6 درجه سردتر از طبس است و بدین ترتیب از سوزندگی هوا در تابستان کاسته شده است. شب‌های تابستان دارای هوایی مطبوع است.

خانه‌های روستا، اغلب در یک طبقه با سقف گنبدی، نورگیر و در و پنجره‌های کوچک ساخته شده‌اند. خانه های قدیمی اغلب با خشت و گل ساخته شده اند و حمام های خزینه ای هنوز در گوشه و کنار روستا به چشم می خورد

با گشت و گذار در میان روستای قدیمی اصفهک انگار در تاریخ قدم می زنید. در حیاط هایی که هنوز کفش های جفت شده ای در جلو اتاق هایش قرار دارد و در باز خانه ها ورود هر میهمانی را انتظار می کشد. خانه‌های روستا، اغلب در یک طبقه با سقف گنبدی، نورگیر و در و پنجره‌های کوچک ساخته شده‌اند.

روستای پر ماجرای اصفهک - آکا

 خانه های قدیمی اغلب با خشت و گل ساخته شده اند و حمام های خزینه ای هنوز در گوشه و کنار روستا به چشم می خورد.  شکل بناها اکثراً یک طبقه و یک یا دو ایوانی و به ندرت چهار ایوانی است.

روستای پر ماجرای اصفهک - آکا

شغل بیشتر مردم روستا کشاورزی و دامپروری است. این روستا دارای آب و هوایی ناب و منحصر به فرد است به طوری که امکان رشد و پرورش هر نوع محصول کشاورزی در آن وجود دارد. آب کشاورزی روستا قبلا از 3 رشته قنات و آب شب روستای چیروک که به وسیله لوله منتقل می‌شود تأمین می‌شد. آب این منطقه، شیرین است و همین ویژگی سبب شده که چاه کوثر که آب شرب 39 روستا را تامین می‌کند در این منطقه واقع شود.

روستای پر ماجرای اصفهک - آکا

موسیقی محلی در میان مردم روستا، اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد. اجرای آهنگ‌ها و ترانه‌های محلی و نوازندگی تار در مراسم شادی و جشن‌های روستا متداول است.

پوشاک اغلب مردان روستا شامل دستار، کت، شلوار، پیراهن، جلیقه، کلاه و کفش است. زنان نیز از پیراهن‌های بلند و گشاد، شلوار، روسری، چادر و سایر پوشش‌های زنان استفاده می‌کنند.

روستای پر ماجرای اصفهک - آکا

قالی‌بافی، مهم‌ترین صنعت دستی مردم این روستاست. خرما و زعفران سوغات روستای اصفهک است. از غذاهای رایج روستای اصفهک، می‌توان به انواع آش و آبگوشت‌های محلی اشاره کرد.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از شهرداری طبس، همشهری


گردآوری ایران شناسی آکاایران


تبلیغات