مردم شناسی

 
ابرکوه مهد تاریخ و تمدن/ موزه مردم شناسی تصویرگر تاریخی کهن
ابرکوه -  موزه ها همواره راویان صادق تاریخ بوده اند و از این میان موزه های مردم شناسی، تصویرگر تاریخی از یک تمدن هستند که موزه مردم شناسی ابرکوه نیز از این امر مستثنی نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، موزه ها در جامعه امروزی نقشی تاثیرگذار در آشنایی با آثار و آداب و رسوم مردم هر منطقه ایفا می کنند و اجناس موجود در موزه ها نیز هر کدام نماینده ای برای بازگو کردن بخشی از تاریخ هستند و به همین سبب همیشه مورد توجه گردشگرانی بوده اند که علاقمند به آشنایی با مناطق مختلف بوده اند و وقت و امکانات فراوانی هم برای حضور طولانی مدت در شهرها و روستاهای هر منطقه نداشته اند.

موزه های مردم شناسایی جایگاه ویژه ای دارند

موزه های مردم شناسی یکی از این موزه ها است که علاوه بر به نمایش گذاشتن تجهیزات خاص زندگی در دوران های مختلف تاریخی، ما را با آداب و سنن و همچنین مشاغل مختلف آن منطقه آشنا می کنند.

مردم شناسی

شهرستان ابرکوه یکی از مناطق ارزشمند تاریخی ایران اسلامی است که از جنبه های مختلف قابلیت پژوهش دارد و در این میان، موزه مردم شناسی شهرستان توانسته است بخشی از این قابلیت ها را در معرض دید گردشگران قرار دهد.

تمدن کهن ابرکوه در موزه مردم شناسی

موزه مردم شناسی ابرکوه با حدود 800 قلم شی شناسنامه دار بیانگر گوشه ای از  تمدن چند هزار ساله این شهرستان است.

صنایع دستی ابرکوه در این موزه که در خانه تاریخی صولت قرار دارد جایگاه ویژه ای دارد.

مردم شناسی

در این قسمت موزه شاهد صنایعی چون گیوه دوزی، پارچه بافی، ورشوسازی و قالی بافی و نمدمالی خواهید بود که در دوران های تاریخی اعم از اسلامی، قاجاریه و پهلوی ساخته شده اند.

صنایع دستی ابرکوه در معرض دید بازدیدکنندگان

انواع سماور، تنگ، سینی، قوری، قالبهای استکان و لیوان، آفتابه لگن،، شیرینی خوری، میوه خوری، گلدان، چراغ های گردسوز و زنبوری از جنس مس و برنج و ورشو که در گذشته های دور از جمله کالاهای ضروری خانوارهای ابرکوه محسوب می شود نیز در این موزه به نمایش درآمده است.

لباس های محلی نیز که روزگاری در میان مردم جایگاه خاصی داشته است و هنوز هم به ندرت در بین مردم به خصوص در روستاها دیده می شود در این موزه دارای جایگاهی ویژه هستند.

لباسهای محلی نیز که در گذشته با رنگ و مدلهای زیبا و خاصی در میان مردم منطقه رواج داشته و هم اکنون بر تن برخی از مردم دیده می شود در این موزه جایگاه خاصی دارد. چادر زنانه مربوط به دوره قاجاریه نیز از جمله دیدنی های این قسمت موزه است.

اسناد خطی جلوه ای خاص به موزه داده اند

عکس نیز به عنوان هنری ماندگار و نشان دهنده عینی تاریخ در این موزه به وفور دیده می شود که عمده این آثار به بیش از 80 سال پیش می رسد.

مردم شناسی

اسناد خطی مالکیت و عقد نامه ازدواج، کفگیرهای چلنگری، سه در چوبی زیبای قدیم، شمشیر، ساطور و نقشه ای از شهرابرکوه در دوره قاجاریه که توسط روسها تهیه شده از دیگر آثار موجود در این موزه است. همچنین کتابهای خطی و چاپی بسیاری نیز در این موزه نگهداری می شود.

در این موزه می توانید نشان هایی زیبا و تاریخی از انواع سکه و زیور آلات شامل گردنبندهای نقره و سنگی، دستبند، پابند، انگشتر، گل کیف وپیشانی بند که در گذشته زینت بخش لباس و ظاهر بانوان ابرکوه بوده است بیابید.
در این موزه انواع تفنگ و  تپانچه نیز یافت می شود.

خانه صولت میزبان موزه مردم شناسی است

موزه مردم شناسی ابرکوه در بنای تاریخی خانه صولت در خیابان دروازه میدان بافت قدیم این شهر واقع شده که در ایام نوروز برای بازدید مسافران نوروزی دایر است.

قدیمی ترین اثر موزه مربوط به دوران اولیه اسلام و سایر اشیاء مربوط به دوران های مختلف اسلامی به خصوص ایلخانی، صفویه و قاجاریه است.

مردم شناسی

در میان انبوه اشیایی که در موزه مردم شناسی وجود دارد، باید به حکم احمدشاه قاجار و تعدادی سنگ نبشته قدیمی نیز اشاره کرد.

موزه های مردم شناسی را با دقت جستجو کنید

موزه های مردم شناسی مجموعه ای غنی از فرهنگ، هنر و معماری هستند که باید با دقت و ذکاوت به آنها نگریست.

مردم شناسی

در گوشه گوشه این مکان ها می توان حرف های نگفته ای را از دل تاریخ جستجو کرد.

می توان با حضور در این موزه ها گنجی از آداب و رسوم مردم یک منطقه را به ارمغان برد که ماندنی ترین خاطرات سفر به حساب آیند.

مردم شناسی

موزه مردم شناسی ابرکوه در خانه صولت که اداره میراث فرهنگی نیز در این مکان قرار دارد واقع شده و به راحتی از سمت میدان مرکزی شهر ابرکوه (میدان امام حسین) به سمت محله قدیمی دروازه میدان در دسترس گردشگران نوروزی است.

خبرگزاری مهر

عکس و گزارش: رحیم میرعظیم

گردآوری ایران شناسی و گردشگری آکا

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

اخبار تاریخ و تمدن , موزه مردم شناسي

تبلیغات