loading...

ییلاق در دل کویر

ییلاق در دل کویر طبس یزد آکا

نام یزد با آب و هوای داغ و تابستان زودرس این روزها هیچ سنخیتی ندارد اما اگر اهل تجربه سفرهای متفاوت و ماجراجویانه هستید، پیشنهاد می کنیم یکی از همین روزها بار و بنه تان را جمع کنید و یک بلیط به مقصد استان یزد و شهرستان طبس بگیرید و از آنجا یک راست به روستای اصفهک طبس بروید. جایی که این روزها آب و هوای خنک و لطیفی دارد و می تواند به اندازه کافی شما را از هیاهوی دنیای ماشینی تان دور کند.


 شاید زیباترین وجه توریستی اصفهک، روستای تخریب شده ای باشد که در کنار روستای جدید قرار دارد و در زلزله سال 1357 از بین رفت. بعد از این زلزله، مردم روستا تغییر مکان دادند و در کنار محل قدیمی خانه هایشان را بنا کردند. بنابراین یک بافت مسکونی جدید در کنار بافت قدیمی بنا شد تا گرشگران فرصت مقایسه اصفهک دیروز و امروز را در کنار هم داشته باشند.

ییلاق در دل کویر طبس یزد آکا

خانه‌های روستا، اغلب در یک طبقه با سقف گنبدی، نورگیر و در و پنجره‌های کوچک ساخته شده‌اند. خانه های قدیمی اغلب با خشت و گل ساخته شده اند اما خانه‌های جدید بیشتر آجری و سیمانی هستند.

ییلاق در دل کویر طبس یزد آکا

روستای اصفهک از توابع دیهوک است که در 38 کیلومتری طبس قرار دارد و مثل بیشتر روستاهای طبس به سرسبزی و سرشاری معروف است. این روستا به دلیل آب و هوای منحصر بفردی که دارد، مستعد رشد و پرورش هر نوع محصول کشاورزی است و یکی از گردشگرپذیرترین مناطق طبس به شمار می رود.

ییلاق در دل کویر طبس یزد آکا

اصفهک در کنار کوه قرار گرفته و به همین دلیل در تابستان حداقل 5 تا 6درجه سردتر از طبس است. بنابراین می توانید با سفر به اصفهک شانس تماشای شب های کویر را در خنکای این روستا پیدا کنید.

ییلاق در دل کویر طبس یزد آکا

مردم اصفهک اگرچه بیشتر به دامداری و کشاورزی مشغولند اما قالی‌بافی، مهم‌ترین صنعت دستی آنهاست و البته خرما و زعفران و نعنا هم مهم ترین سوغاتی های این منطقه. اصفهکی ها به داشتن انواع آش و آبگوشت‌های محلی متنوع معروفند و اگر گذارتان به این منطقه افتاد می توانید از محلی ها بخواهید شما را به غذاهای محلی شان مهمان کنند.

ییلاق در دل کویر طبس یزد آکا

روستای اصفهک، غنی‌ترین منابع آب را در قلمرو شهرستان طبس دارد و ریزش آب چاه عمیقی که آب شرب روستا را تأمین می‌کند، از جاذبه‌های طبیعی این روستا به شمار می‌رود. آب این منطقه، شیرین است و همین ویژگی سبب شده که چاه کوثر که آب شرب 39روستا را تامین می‌کند در این منطقه حفر شود.

ییلاق در دل کویر طبس یزد آکا

 منبع : تبیانتبلیغات