در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد آشنایی با کلیسای پنطی کاستی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته تهران از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


آشنایی با کلیسای پنطی کاستی
آشنایی با کلیسای پنطی کاستی - آکا

آکاایران: آشنایی با کلیسای پنطی کاستی

آکایران :کلیسای پنطی کاستی در کرمانشاه واقع است

 

بنا به گزارش آکاایران :  آشنایی با کلیسای پنطی کاستی
کلیسای پنطی کاستی، مربوط به دوره پهلوی دوم در کرمانشاه، "خیابان شریعتی"، کوچه آرین واقع شده است.
وجه تسمیه این کلیسا یعنی "پنطی کاست" یکی از اعیاد یهود و به زبان عبری به معانی پنجاهمین است، یعنی پنجاهمین روز از عید که در آن روز روح القدس ظهور می کند، چون تاریخ اتمام ساخت این کلیسا مصادف با این روز بوده است، نام پنطی کاستی را برایش انتخاب کرده اند. کلیسای پنطی کاستی در سال ۱۹۵۵ م به دستور کشیش "تور ما ناصری" بنا شد.

آشنایی با کلیسای پنطی کاستی - آکا

کلیسای پنطی کاستی در سال ۱۹۵۵م بنا شد

عرصه کلیسای پنطی کاستی ۷۲۰ متر مربع و زیر بنای ساختمان اصی آن ۱۷۰ مترمربع است. در انتهای زمین و در پشت نمازخانه ساختمان دو طبقه سرایداری با زیر بنای ۱۲۰ مترمربع در هر طبقه قرار دارد. نقشه نمازخانه مستطیل شکل بوده و در ضلع جنوبی به یک فضای نیم دایره ختم می شود. این فضا محل خواندن خطبه و دعای کشیش است.


ورودی کلیسا در ضلع شمالی است و دارای طاق رومی است. این طاق بر دو ستون سنگی استوار است. اضلاع شرقی و غربی، یک در و چهار پنجره با قوس های هلالی دارند و در نمای خارجی، ازاره ای به ارتفاع حدود نیم متر از سنگ تیشه ای کار شد است و مصالح به کار رفته در بنا آجر قرمز رنگ "بهمنی" و ملات آن از ماسه و سیمان است.
این کلیسا در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۰۵۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
منبع : yjc.irمنبع :

آشنایی با کلیسای پنطی کاستی گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
تبلیغات