آکاایران: یکی از مزیت های مشهد، برمی گردد به اینکه فضاهای توریستی آن، می تواند شما را برای یک هفته و حتی بیشتر از آن سرگرم نگه دارد؛ غیر از حرم امام رضا (ع) که در راس برنامه های زائران مشهد قرار دارد، در اینجا می توانید بخشی از مکان های دیدنی شهر را ببینید که هریک به تنهایی، ارزش گرفتن چندساعتی از وقت شما را دارد.
مجله زندگی ایده آل: یکی از مزیت های مشهد، برمی گردد به اینکه فضاهای توریستی آن، می تواند شما را برای یک هفته  و حتی بیشتر از آن سرگرم نگه دارد؛ غیر از حرم امام رضا (ع) که در راس برنامه های زائران مشهد قرار دارد، در اینجا می توانید بخشی از مکان های دیدنی شهر را ببینید که هریک به تنهایی، ارزش گرفتن چندساعتی از وقت شما را دارد. این مکان ها ر ا روی نقشه مشهد ببینید و ویژگی های هر یک را بخوانید.
مدرسه عباسقلیخان
 
 
مشهد | هم سیاحت هم زیارت - آکا

آکاایران: مشهد، هم سیاحت هم زیارت


به گزارش آکاایران: 104 حجره این مدرسه که در ابتدای خیابان نواب صفوی قرار دارد، درکنار قدمت 400 ساله اش، این مجموعه 2 طبقه را دیدنی کرده. این بنا، به سبک و سیاق معماری عصر صفوی ساخته شده است.
گنبد سبز
 
 
مشهد | هم سیاحت هم زیارت - آکا

این گنبد در خیابان آخوند خراسانی در مرکز یک میدان شهری قرار دارد و قبر محمد مومن از علمای قرن نهم است. گنبد سبز، اول در میان باغ و قبرستان بوده، ولی با گسترش شهر و خیابان کشی، در وسط میدان قرار گرفته و معماری آن، برای عصر صفوی است.
آرامگاه خواجه ربیع
 
 
مشهد | هم سیاحت هم زیارت - آکا

با اینکه تمام زائران، خواجه ربیع را به عنوان یک پارک می شناسند؛ اما اینجا آرامگاه یکی از قدیمی ترین و در عین حال معروف ترین چهره های اسلامی است. ربیع بن خیثم، از یاران امام علی(ع) است و از 8 زاهد معروف تاریخ اسلام هم به حساب میآید. او در زمان خلافت امام علی(ع) حاکم ری و قزوین بود و سال 63 قمری درگذشت. امام رضا(ع) درسفر به مرو، قبر او را زیارت کرده اند. بنای فعلی در دوره شاه عباس اول ساخته شده است.
آرامگاه نادرشاه افشار
 
 
مشهد | هم سیاحت هم زیارت - آکا


بنای آرامگاه نادر در چهارراه شهرداری مشهد را با ساختمان عجیب اش می شناسند؛ مقبره ای که در ایتالیا ساخته شده. غیر از  مقبره نادرشاه، 2 تالار در موزه نادری وجود دارد در یک تالار، سلاح های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه های جنگ و وسایل جنگی مثل 2 شمشیر متعلق به نادر قرارداده شده و درموزه دیگر هم، انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا الان. بیرون از موزه هم، یک محوطه سبز وجود دارد که برای مسافران، حکم یک پارک شهری را دارد.

آرامگاه فردوسی
 
 
مشهد | هم سیاحت هم زیارت - آکا

در 20 کیلومتری شمال مشهد در مرکز یک باغ زیبا، می توانید از مقبره فردوسی دیدن کنید. اولین بنا روی قبر فردوسی، به هزار سال پیش برمی گردد؛ اما بنای فعلی که برگرفته از معماری اشکانیان است، 42 سال پیش ساخته شده. اگر اتومبیل شخصی ندارید، باید برای سفر از مشهد به آرامگاه فردوسی در طوس، 4 هزار تومان پول تاکسی بدهید.
گنبد خشتی
 
 
مشهد | هم سیاحت هم زیارت - آکا

این گنبد ابتدای خیابان طبرسی قرار دارد و آرامگاه امامزاده سلطان محمد است که با 18 واسطه به امام سجاد (ع) میرسد. این بنا را شاه عباس اول ساخته است.
طرقبه
 
 
مشهد | هم سیاحت هم زیارت - آکا


مشهورترین و پر رفت و آمدترین ییلاق که برای رفتن به آنجا باید  18 کیلومتری را طی کنید. انواع رستوران ها و پاتوق های خانوادگی، در 2 سمت رودخانه طرقبه وجود دارد. فروشگاه های سوغات فروشی هم در 2 طرف جاده ییلاقی زیاد هستند.
گنبد هارونیه
 
 
مشهد | هم سیاحت هم زیارت - آکا

تنها اثر بر جای مانده از طوس قدیم، این بنای آجری است. مردم می گویند اینجا، زندان هارون الرشید بوده؛ اما این بنا ی 25 متری، یک خانقاه 700 ساله است که در ابتدای جاده مشهد- قوچان قرار دارد.
وکیل آباد
 
 
مشهد | هم سیاحت هم زیارت - آکا

مجموعه باغ و باغ وحش و شهربازی مشهد که البته نام باغ وحش آن در ایران شناخته شده است. باغ وحش وکیل آباد، از باغ وحش تهران پربارتر است. شهربازی آن هم که بر فراز تپه ای قرار دارد، از چند کیلومتری قابل رویت است. ورودی آن حدود 300 تومان می شود.
کوهسنگی
 
 
مشهد | هم سیاحت هم زیارت - آکا

2 تپه سنگی در دامنه جنوبی مشهد، زیباترین جاذبه توریستی این شهر را به وجود آورده است؛ پارک کوهسنگی، استخری به ابعاد 100 در 60 متر دارد. همچنین بلواری به عرض 18 متر در مجموعه قرار دارد که درختان در 8 ردیف، در آن کاشته شده اند.
شاندیز
 
 
مشهد | هم سیاحت هم زیارت - آکا

شهرت این ییلاق که در 40 کیلومتری شمالغربی مشهد قرار دارد، به خاطر رستوران های   تر و تمیز و کباب های شیشلیک آنجاست. یک پیست اسکی جمع و جور هم در این منطقه وجود دارد که این ییلاق را در زمستان هم شلوغ می کند. در یکی، دو سال گذشته با افتتاح ورزشگاه ثامن در این منطقه از مشهد، هواداران ابومسلم هم برای تماشای مسابقات تیم شهرشان راهی این منطقه می شوند.

منبع :

تبلیغات