برج میلاد تهران | آسمان خراش پایتخت - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد برج میلاد تهران | آسمان خراش پایتخت ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

برج میلاد تهران | آسمان خراش پایتخت
,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]

آکاایران: برج میلاد تهران | آسمان خراش پایتخت

آکاایران: #تهران ، پایتخت همیشه بیدار ایران ، شهری که در طول تاریخ پر فراز و نشیبش به دماوند سر به فلک کشیده اش می نازد ، امروز شاهکاری را در قلب خود دارد و ساکنان و عابرانش هر گاه که از تماشای تهران در میان خیابان هایش خسته شدند ، می توانند اوج بگیرند و تهران را از بالا نظاره کنند. شاهکاری که امروز در کنار برج آزادی، نماد شهر بزرگ تهران است  . آسمان خراشی که ۱۱ سال ساخت آن به طول انجامیده و امروز مایه افتخار ایران و ایرانیان است . 

به گزارش آکاایران: کارناوال شما را به گشتی در برج میلاد تهران دعوت می کند .

,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]

آسمان خراش پایتخت …

رهسپار خیابان های تهران که می شوی . قامت سر به فلک کشیده اش تقریبا از همه جای شهر پیداست . با تماشایش تو را به سوی خود فرا می خواند و شاهکار بودنش را به رخ می کشد .  خیلی ها در هنرشان ، آن را به تصویر کشیده اند مثل  عکاسانی که حتی در گذر از کنارش آن را در تصاویر ثبت شده در دوربین خود گنجانده اند . در کنار همه این زیبایی ها برج میلاد تهران حاصل تلاش و تفکر معماران و مهندسینی است که در طی ۱۱ سال تمام تلاش خود را برای ساخت آن به کار گرفته اند .

سازه ای که کارناوال با دید دقیق تری به آن نگریسته و به دلیل گستردگی امکانات و تفریحات و ویژگی های خاص سازه  ، آن را  در دو قسمت با شما به اشتراک می گذارد. در این مطلب به ویژگی های سازه برج و معماری آن می پردازیم و امکانات و تفریحات این سازه را در قسمت دیگری به شما معرفی خواهیم کرد . برای آشنایی با سازه این شاهکار پایتخت با ما همراه باشید .

,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]
photo by Mohammad Mohammadi

آسمان نزدیک است

پیشنهاد ساخت #برج میلاد در سال ۱۳۷۰ مطرح و  محل آن از بین ۲۱ محل پیشنهادی انتخاب گردید . در سال ۱۳۷۳ مطالعاتی بر روی محل ساخت برج آغاز شد .پس از گذشت ۳ سال مطالعات جغرافیایی ، امکان سنجی و زمین شناسی ،در دی ماه ۱۳۷۶ کلنگ آغاز ساخت آن زده شد. ۴۰ درصد پروژه در ۸ سال و ۶۰ در صد آن در ۳۰ ماه تکمیل و پس از حدود ۱۱ سال در ۱۶ مهر ۱۳۸۷ با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اسلامی شهر  و شهردار تهران با شعار ” آسمان نزدیک است “ افتتاح گردید.

,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]
photo by Pourya Taghavi

نام گذاری

پروژه ساخت این برج ابتدا با نام برج یادمان کلید خورد اما در سال ۱۳۸۰ به مناسبت یکصدمین سالروز تولد امام خمینی (ره) ، بنیانگذار جمهوری اسلام ایران ، نام این پروژه به برج میلاد تغییر یافت.

,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]

کاربری برج میلاد

برج میلاد با هدف احداث سازه‌ای به یاد ماندنی و به عنوان نمادی برای شهر تهران ساخته شده است.  کاربری برج تسهیل و گسترش ارتباطات بیسیم ( Wireless ) در سطح تهران بزرگ ، بهینه سازی و گسترش پوشش رادیو و تلویزیون ( VHF/UHF/FM ) ، ایجاد زیر ساخت های تلویزیونی دیجیتال  ( DVB/MVDS ) ، هواشناسی و کنترل ترافیک و جاذبه گردشگری است .

رستوران گردان، رستوران ویژه، سکوی دید باز و بسته، رواق‌های هنری، گنبد آسمان، موزه مشاهیر ایران، موزه شهرداری، فوت کرت، واحدهای تجاری، فضاهای نمایشگاهی در ساختمان برج و امکاناتی چون مرکز همایش‌های بین‌المللی با ۱۵ سالن مختلف، پارک دلفین‌ها، پیست دوچرخه سواری، پینت بال، سینمای شش بعدی، سینما، لیزریوم، رستوران سنتی، رستوران محیطی و … از دیگر امکانات این  مجموعه است.

,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]

ساختمان برج میلاد

این ساختمان با ارتفاع ۴۳۵ متری در برابر جریان های هوا با سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت و تندبادهای لحظه ای با سرعت ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت مقاوم سازی شده است.همچنین این ساختمان در برابر زلزله کاملا مقاوم است و در صورت وقوع زلزله ، سازه پایداری خود را حفظ خواهد کرد.

شکل کلی برج از یک هشت ضلعی تشکیل شده که تعدادی دیوار داخلی و چهار باله ذوزنقه ای شکل به آن متصل شده است.بیشترین قطر سازه راس ، ۶۰ متر است و در ارتفاع ۲۸۰ متری قرار دارد . حجم بتن ریزی بدنه حدود ۳۳۰۰۰ متر مکعب و حجم بتن ریزی کل پروژه ۶۳ هزار متر مکعب می باشد.  حجم شیشه مصرفی در کل برج حدود ۱۷ هزار متر مربع  و وزن  کل برج حدود ۱۵۰  هزار تن است . به طور کلی ساختمان برج شامل ساختمان پای برج (لابی) ، شفت، ساختمان راس و دکل آنتن برج است.

,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]

شفت برج

شفت برج یک سازه بتنی می باشد  که کاربری عمومی ندارد و فقط محل عبور تاسیسات و آسانسور های پر سرعت برج است. در ۳ ضلع این شفت ۶ دستگاه آسانسور با سرعت ۷ متر بر ثانیه بازدید کنندگان را در کمتر از ۵۰ ثانیه به راس برج منتقل می کنند و در ضلع چهارم ۱۸۶۸ پله فرار نصب شده است.

,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]
photo by Saeed Nazari

 ساختمان پای برج ( لابی )

ساختمان پای برج میلاد دارای 6 طبقه و مساحت ۱۷ هزار متر مربع است  .  ورود و پذیرش بازدید کنندگان از طبقه همکف صورت می گیرد  . سقف بتنی یکپارچه قوسی شکل و منحصر به فرد این ساختمان از برجسته ترین کارهای بتنی معماری معاصر  به شمار می آید و دراجرای این سقف از قالب بندی چوب استفاده شده و طرح روی این سقف نقش هندسی یک گره ایرانی است .

۶ پله برقی نصب شده در لابی برج ظرفیت جابجایی ۹۰۰۰نفردر ساعت را دارد و ۴ دستگاه آسانسور با ظرفیت ۲۱ نفر نیز در لابی برج نصب شده است .

از دیگر ویژگی های این سازه نحوه اجرای پایه های X شکل و بام قوسی آن به همراه استفاده ازیک نوع بتن به جای سنگ در نمای بیرونی ساختمان لابی است.

در طبقات اول تا سوم ، ۸۳ واحد تجاری ، رستوران غذاهای بین المللی ، تریا و همچنین نمایشگاهی با وسعت ۲۰۰ متر مربع پیش بینی شده است. طبقات اول و دوم زیر همکف شامل فضای اداری ، تاسیساتی و مرکز داده ها است.

,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]
photo by Saeed Nazari
,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]
,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]
,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]

ساختمان راس

ساختمان راس برج میلاد یکی از بزرگترین ساختمان راس در برج های مخابراتی دنیا به شمار می رود . این ساختمان ، اصلی ترین بخش بهره برداری برج می باشد که در ۱۲ طبقه و با زیر بنای تقریبی ۱۲ هزار مترمربع بنا شده است.

وزن کلی سازه فلزی راس برج ۲۱۰۰ تن است .  به جز ۶ دستگاه آسانسور های سریع بدنه اصلی برج ، هسته مرکزی ساختمان راس نیز دارای ۲ دستگاه آسانسور با ظرفیت ۱۰ نفر است .

در ساختمان راس منطقه ای برای مواقع بحران در نظر گرفته شده است . منطقه امن از آتش ، طبقه مخصوص مواقع بحران و حریق می باشدکه در برابر آتش سوزی مقاوم بوده و  در ارتفاع ۲۵۴ متری به مساحت حدود ۴۶۰ مترمربع قرار دارد.  این محل ظرفیت حضور ۶۰۰ نفر را در زمان وقوع حادثه و انجام عملیات امداد و نجات و خروج از ساختمان راس را دارا است.

در طبقات مختلف ساختمان راس برج ، سکوی دید باز و بسته ، گنبد آسمان ، رستوران گردان با گنجایش حدود ۴۰۰ نفر ، رستوران ویژه با ظرفیت ۱۰۰ نفر ، تریا ، گالری های هنری ،‌ موزه مشاهیر و طبقات ویژه مخابرات و تلویزیون در نظر گرفته شده است.

,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]
photo by Ehsan Yousefi
,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]

دکل آنتن برج

دکل آنتن برج میلاد سازه ای فولادی  است که ۱۲۰ متر ارتفاع دارد . درپایین ترین قسمت، شکل آن مانند یک ۱۶ ضلعی به قطر ۶ متر و در بالاترین قسمت به  صورت یک مربع ۶۰ سانتیمتری می باشد.
در ساخت آن از ۳۶۰۰۰۰ قطعه فولاد ، پیچ و مهره استفاده شده  از۳۶۰،۰۰۰ قطعه فولاد ، پیچ و مهره استفاده شده و وزن تقریبی آن ۳۵۰ تن است .در داخل دکل آنتن یک آسانسور ۲ نفره  برای انتقال کاربران تخصصی تا ارتفاع ۷۰ متری وجود دارد و دسترسی به دیگر قسمت های دکل آنتن از طریق پله های استخری می باشد.

دکل در ۴ قسمت طراحی و ساخته شده است که قسمت زیرین، محل نصب آنتن های مخابراتی کاربران عمومی و سه قسمت فوقانی به آنتن تلویزیونی آنالوگ و دیجیتال اختصاص دارد.

,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]
,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]

جایگاه آسمان خراش تهران 

آسمان خراش پایتخت با ارتفاع ۴۳۵ متر عناوین زیر را به خود اختصاص داده است.

*بلندترین برج ایران 

*ششمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی دنیا بعد از برج های توکیو اسکای تری در توکیو در ژاپن ، آسمان‌خراش کنتون در گوانگ‌ژو در جمهوری خلق چین ، آسمان‌خراش سی‌ان در تورنتو در کانادا ، آسمان‌خراش اوستانکینو در مسکو در روسیه ، برج ارینتال پیرل در شانگهای در چین.

*هشتمین برج بلند دنیا 

*بیستمین سازهٔ بلند نامتکی (سازه‌هایی که بدون هیچ نگه‌دارنده‌ای همانند سیم و دکل سرپا هستند)

*مقام نخست از نظر وسعت کاربری سازه راس برج با زیربنای ۱۳۰۰۰ متر

,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]
photo by Farshad Dowlatshahi

ویدئویی از نمای بیرونی و محوطه برج میلاد تهران

در حال بارگذاری ویدئو ...


راه های دسترسی

برج میلاد از راه های زیر قابل دسترسی و بازدید است :

۱-تهران – بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری – ورودی بزرگراه شهید همت – کنارگذار اختصاصی برج میلاد

۲-تهران – بزرگراه حکیم غرب – بعد از بزرگراه چمران – ورودی اختصاصی برج میلاد

۳-تهران – بزرگراه همت شرق – خروجی بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری جنوب، پل کابلی اختصاصی برج میلاد

,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]
photo by Ali Fakhrzade

پیشنهاداتآکا ایرانی

تماشای این آسمان خراش زیبا را در شب از دست ندهید . سیستم نورپردازی این برج تصویری متفاوت را در شب ها به نمایش می گذارد .  به ارتفاعات تهران بروید و این نماد سر به فلک کشیده پایتخت را نظاره کنید . غرق در سازه منحصر به فرد آن شوید و شاهکار بودن آن را لمس کنید . برای اینکه با تفریحات و امکانات این برج آشنا شوید ، قسمت دوم این پست را دنبال کنید .

,برج,برج میلاد,تهران,[categoriy]

سخنآکا ایران

شما این سازه سر به فلک کشیده پایتخت را چگونه ارزیابی می کنید ؟ آیا تا به حال بازدیدی از این آسمان خراش داشته اید ؟ تهران را از بالای برج تماشا کرده اید ؟  تجربیات و نظرات خود را با دوستانآکا ایرانی خود به اشتراک بگذارید.

منبع :karnaval.ir


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله برج میلاد تهران | آسمان خراش پایتخت شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

برج میلاد تهران | آسمان خراش پایتخت گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات