loading...
برج میلاد تهران

آکاایران: برج میلاد تهران | آسمان خراش پایتخت

آکاایران: #تهران ، پایتخت همیشه بیدار ایران ، شهری که در طول تاریخ پر فراز و نشیبش به دماوند سر به فلک کشیده اش می نازد ، امروز شاهکاری را در قلب خود دارد و ساکنان و عابرانش هر گاه که از تماشای تهران در میان خیابان هایش خسته شدند ، می توانند اوج بگیرند و تهران را از بالا نظاره کنند. شاهکاری که امروز در کنار برج آزادی، نماد شهر بزرگ تهران است  . آسمان خراشی که ۱۱ سال ساخت آن به طول انجامیده و امروز مایه افتخار ایران و ایرانیان است . 

به گزارش آکاایران: کارناوال شما را به گشتی در برج میلاد تهران دعوت می کند .

برج میلاد تهران

آسمان خراش پایتخت …

رهسپار خیابان های تهران که می شوی . قامت سر به فلک کشیده اش تقریبا از همه جای شهر پیداست . با تماشایش تو را به سوی خود فرا می خواند و شاهکار بودنش را به رخ می کشد .  خیلی ها در هنرشان ، آن را به تصویر کشیده اند مثل  عکاسانی که حتی در گذر از کنارش آن را در تصاویر ثبت شده در دوربین خود گنجانده اند . در کنار همه این زیبایی ها برج میلاد تهران حاصل تلاش و تفکر معماران و مهندسینی است که در طی ۱۱ سال تمام تلاش خود را برای ساخت آن به کار گرفته اند .

سازه ای که کارناوال با دید دقیق تری به آن نگریسته و به دلیل گستردگی امکانات و تفریحات و ویژگی های خاص سازه  ، آن را  در دو قسمت با شما به اشتراک می گذارد. در این مطلب به ویژگی های سازه برج و معماری آن می پردازیم و امکانات و تفریحات این سازه را در قسمت دیگری به شما معرفی خواهیم کرد . برای آشنایی با سازه این شاهکار پایتخت با ما همراه باشید .

برج میلاد تهران
photo by Mohammad Mohammadi

آسمان نزدیک است

پیشنهاد ساخت #برج میلاد در سال ۱۳۷۰ مطرح و  محل آن از بین ۲۱ محل پیشنهادی انتخاب گردید . در سال ۱۳۷۳ مطالعاتی بر روی محل ساخت برج آغاز شد .پس از گذشت ۳ سال مطالعات جغرافیایی ، امکان سنجی و زمین شناسی ،در دی ماه ۱۳۷۶ کلنگ آغاز ساخت آن زده شد. ۴۰ درصد پروژه در ۸ سال و ۶۰ در صد آن در ۳۰ ماه تکمیل و پس از حدود ۱۱ سال در ۱۶ مهر ۱۳۸۷ با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اسلامی شهر  و شهردار تهران با شعار ” آسمان نزدیک است “ افتتاح گردید.

برج میلاد تهران
photo by Pourya Taghavi

نام گذاری

پروژه ساخت این برج ابتدا با نام برج یادمان کلید خورد اما در سال ۱۳۸۰ به مناسبت یکصدمین سالروز تولد امام خمینی (ره) ، بنیانگذار جمهوری اسلام ایران ، نام این پروژه به برج میلاد تغییر یافت.

برج میلاد تهران

کاربری برج میلاد

برج میلاد با هدف احداث سازه‌ای به یاد ماندنی و به عنوان نمادی برای شهر تهران ساخته شده است.  کاربری برج تسهیل و گسترش ارتباطات بیسیم ( Wireless ) در سطح تهران بزرگ ، بهینه سازی و گسترش پوشش رادیو و تلویزیون ( VHF/UHF/FM ) ، ایجاد زیر ساخت های تلویزیونی دیجیتال  ( DVB/MVDS ) ، هواشناسی و کنترل ترافیک و جاذبه گردشگری است .

رستوران گردان، رستوران ویژه، سکوی دید باز و بسته، رواق‌های هنری، گنبد آسمان، موزه مشاهیر ایران، موزه شهرداری، فوت کرت، واحدهای تجاری، فضاهای نمایشگاهی در ساختمان برج و امکاناتی چون مرکز همایش‌های بین‌المللی با ۱۵ سالن مختلف، پارک دلفین‌ها، پیست دوچرخه سواری، پینت بال، سینمای شش بعدی، سینما، لیزریوم، رستوران سنتی، رستوران محیطی و … از دیگر امکانات این  مجموعه است.

برج میلاد تهران

ساختمان برج میلاد

این ساختمان با ارتفاع ۴۳۵ متری در برابر جریان های هوا با سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت و تندبادهای لحظه ای با سرعت ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت مقاوم سازی شده است.همچنین این ساختمان در برابر زلزله کاملا مقاوم است و در صورت وقوع زلزله ، سازه پایداری خود را حفظ خواهد کرد.

شکل کلی برج از یک هشت ضلعی تشکیل شده که تعدادی دیوار داخلی و چهار باله ذوزنقه ای شکل به آن متصل شده است.بیشترین قطر سازه راس ، ۶۰ متر است و در ارتفاع ۲۸۰ متری قرار دارد . حجم بتن ریزی بدنه حدود ۳۳۰۰۰ متر مکعب و حجم بتن ریزی کل پروژه ۶۳ هزار متر مکعب می باشد.  حجم شیشه مصرفی در کل برج حدود ۱۷ هزار متر مربع  و وزن  کل برج حدود ۱۵۰  هزار تن است . به طور کلی ساختمان برج شامل ساختمان پای برج (لابی) ، شفت، ساختمان راس و دکل آنتن برج است.

برج میلاد تهران

شفت برج

شفت برج یک سازه بتنی می باشد  که کاربری عمومی ندارد و فقط محل عبور تاسیسات و آسانسور های پر سرعت برج است. در ۳ ضلع این شفت ۶ دستگاه آسانسور با سرعت ۷ متر بر ثانیه بازدید کنندگان را در کمتر از ۵۰ ثانیه به راس برج منتقل می کنند و در ضلع چهارم ۱۸۶۸ پله فرار نصب شده است.

برج میلاد تهران
photo by Saeed Nazari

 ساختمان پای برج ( لابی )

ساختمان پای برج میلاد دارای 6 طبقه و مساحت ۱۷ هزار متر مربع است  .  ورود و پذیرش بازدید کنندگان از طبقه همکف صورت می گیرد  . سقف بتنی یکپارچه قوسی شکل و منحصر به فرد این ساختمان از برجسته ترین کارهای بتنی معماری معاصر  به شمار می آید و دراجرای این سقف از قالب بندی چوب استفاده شده و طرح روی این سقف نقش هندسی یک گره ایرانی است .

۶ پله برقی نصب شده در لابی برج ظرفیت جابجایی ۹۰۰۰نفردر ساعت را دارد و ۴ دستگاه آسانسور با ظرفیت ۲۱ نفر نیز در لابی برج نصب شده است .

از دیگر ویژگی های این سازه نحوه اجرای پایه های X شکل و بام قوسی آن به همراه استفاده ازیک نوع بتن به جای سنگ در نمای بیرونی ساختمان لابی است.

در طبقات اول تا سوم ، ۸۳ واحد تجاری ، رستوران غذاهای بین المللی ، تریا و همچنین نمایشگاهی با وسعت ۲۰۰ متر مربع پیش بینی شده است. طبقات اول و دوم زیر همکف شامل فضای اداری ، تاسیساتی و مرکز داده ها است.

برج میلاد تهران
photo by Saeed Nazari
برج میلاد تهران
برج میلاد تهران
برج میلاد تهران

ساختمان راس

ساختمان راس برج میلاد یکی از بزرگترین ساختمان راس در برج های مخابراتی دنیا به شمار می رود . این ساختمان ، اصلی ترین بخش بهره برداری برج می باشد که در ۱۲ طبقه و با زیر بنای تقریبی ۱۲ هزار مترمربع بنا شده است.

وزن کلی سازه فلزی راس برج ۲۱۰۰ تن است .  به جز ۶ دستگاه آسانسور های سریع بدنه اصلی برج ، هسته مرکزی ساختمان راس نیز دارای ۲ دستگاه آسانسور با ظرفیت ۱۰ نفر است .

در ساختمان راس منطقه ای برای مواقع بحران در نظر گرفته شده است . منطقه امن از آتش ، طبقه مخصوص مواقع بحران و حریق می باشدکه در برابر آتش سوزی مقاوم بوده و  در ارتفاع ۲۵۴ متری به مساحت حدود ۴۶۰ مترمربع قرار دارد.  این محل ظرفیت حضور ۶۰۰ نفر را در زمان وقوع حادثه و انجام عملیات امداد و نجات و خروج از ساختمان راس را دارا است.

در طبقات مختلف ساختمان راس برج ، سکوی دید باز و بسته ، گنبد آسمان ، رستوران گردان با گنجایش حدود ۴۰۰ نفر ، رستوران ویژه با ظرفیت ۱۰۰ نفر ، تریا ، گالری های هنری ،‌ موزه مشاهیر و طبقات ویژه مخابرات و تلویزیون در نظر گرفته شده است.

برج میلاد تهران
photo by Ehsan Yousefi
برج میلاد تهران

دکل آنتن برج

دکل آنتن برج میلاد سازه ای فولادی  است که ۱۲۰ متر ارتفاع دارد . درپایین ترین قسمت، شکل آن مانند یک ۱۶ ضلعی به قطر ۶ متر و در بالاترین قسمت به  صورت یک مربع ۶۰ سانتیمتری می باشد.
در ساخت آن از ۳۶۰۰۰۰ قطعه فولاد ، پیچ و مهره استفاده شده  از۳۶۰،۰۰۰ قطعه فولاد ، پیچ و مهره استفاده شده و وزن تقریبی آن ۳۵۰ تن است .در داخل دکل آنتن یک آسانسور ۲ نفره  برای انتقال کاربران تخصصی تا ارتفاع ۷۰ متری وجود دارد و دسترسی به دیگر قسمت های دکل آنتن از طریق پله های استخری می باشد.

دکل در ۴ قسمت طراحی و ساخته شده است که قسمت زیرین، محل نصب آنتن های مخابراتی کاربران عمومی و سه قسمت فوقانی به آنتن تلویزیونی آنالوگ و دیجیتال اختصاص دارد.

برج میلاد تهران
برج میلاد تهران

جایگاه آسمان خراش تهران 

آسمان خراش پایتخت با ارتفاع ۴۳۵ متر عناوین زیر را به خود اختصاص داده است.

*بلندترین برج ایران 

*ششمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی دنیا بعد از برج های توکیو اسکای تری در توکیو در ژاپن ، آسمان‌خراش کنتون در گوانگ‌ژو در جمهوری خلق چین ، آسمان‌خراش سی‌ان در تورنتو در کانادا ، آسمان‌خراش اوستانکینو در مسکو در روسیه ، برج ارینتال پیرل در شانگهای در چین.

*هشتمین برج بلند دنیا 

*بیستمین سازهٔ بلند نامتکی (سازه‌هایی که بدون هیچ نگه‌دارنده‌ای همانند سیم و دکل سرپا هستند)

*مقام نخست از نظر وسعت کاربری سازه راس برج با زیربنای ۱۳۰۰۰ متر

برج میلاد تهران
photo by Farshad Dowlatshahi

ویدئویی از نمای بیرونی و محوطه برج میلاد تهران

در حال بارگذاری ویدئو ...


راه های دسترسی

برج میلاد از راه های زیر قابل دسترسی و بازدید است :

۱-تهران – بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری – ورودی بزرگراه شهید همت – کنارگذار اختصاصی برج میلاد

۲-تهران – بزرگراه حکیم غرب – بعد از بزرگراه چمران – ورودی اختصاصی برج میلاد

۳-تهران – بزرگراه همت شرق – خروجی بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری جنوب، پل کابلی اختصاصی برج میلاد

برج میلاد تهران
photo by Ali Fakhrzade

پیشنهاداتآکا ایرانی

تماشای این آسمان خراش زیبا را در شب از دست ندهید . سیستم نورپردازی این برج تصویری متفاوت را در شب ها به نمایش می گذارد .  به ارتفاعات تهران بروید و این نماد سر به فلک کشیده پایتخت را نظاره کنید . غرق در سازه منحصر به فرد آن شوید و شاهکار بودن آن را لمس کنید . برای اینکه با تفریحات و امکانات این برج آشنا شوید ، قسمت دوم این پست را دنبال کنید .

برج میلاد تهران

سخنآکا ایران

شما این سازه سر به فلک کشیده پایتخت را چگونه ارزیابی می کنید ؟ آیا تا به حال بازدیدی از این آسمان خراش داشته اید ؟ تهران را از بالای برج تماشا کرده اید ؟  تجربیات و نظرات خود را با دوستانآکا ایرانی خود به اشتراک بگذارید.

منبع :karnaval.ir


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

چالش دعوت برج میلادتبلیغات