آکاایران: ناصرالدین شاه که چهارمین شاه دوره قاجاریه بود ، در سال ۱۲۹۱ هجری قمری به ساخت این کره جواهرنشان دستور داده است و ساخت کره جواهر نشان توسط گروهی از جواهرسازان ایرانی به سرپرستی ابراهیم مسیحی انجام گرفت. هم اکنون کره جواهرنشان در موزه جواهرات ملی، بخش خزانه جواهرات ملی واقع در خیابان فردوسی قرار دارد.

به گزارش آکاایران: کره جواهرنشان، کره‌ جغرافیایی است که پایه‌ی آن تماما از طلای خالص به وزن ۳۴ کیلوگرم ساخته شده است. بر روی پایه کره و سطح کره از انواع جواهرات قیمتی به تعداد 51366 قطعه پوشانده شده است و وزن تمام این جواهرات به کار رفته 3656 گرم است. بر روی نقشه جهان این کره، عمدتا دریاها با سنگ زمرد و خشکی‌ها با یاقوت نشان داده شده اند. در این میان ایران، انگلستان و جنوب شرقی آسیا با الماس مشخص شده اند. برای ترسیم آفریقای جنوبی و مرکزی از یاقوت کبود و برای هندوستان از یاقوت روشن استفاده شده‌ است. جالب آن که از یاقوت کمیابی به نام اورنگ زیب برای مشخص کردن شهر تهران و از یک یاقوت بزرگ برای نشان دادن کوه دماوند استفاده شده است.

تمام خطوط جغرافیایی موجود بر روی کره نیز با الماس پر رنگ شده اند و قطر کره جواهرنشان ۶۶ سانتی متر است. 

پیدا کردن کشورها بر روی این کره کمی مشکل است و این نشان دهنده ی آن است که سازنده در ترسیم نقشه مهارت زیادی نداشته است.


			کره جواهر نشان		 - آکا

آکاایران: کره جواهر نشان


			کره جواهر نشان		 - آکا

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

منبع :karnaval.ir


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

کره زمین جواهر نشان

تبلیغات