آکاایران  
title

آکاایران: برگزاری جشنواره لاله های تالابی

به گزارش آکا ایران رضا علیزاده روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ، لاله تالابی را جزء منحصر بفردترین نمونه های گیاهی و طبیعی بندرانزلی ذکر و خاطرنشان کرد: با تمرکز هرچه بیشتر بر روی این گونه گیاهی و جاذبه طبیعی بندرانزلی، علاوه بر کمک به حفظ هرچه بهتر آن، می توان فرصت های شاد بودن مردم در کنار هم را با برگزاری جشنواره هایی از این دست فراهم آورد.
علیزاده تصریح کرد: جهت دهی بحث های سازمان میراث فرهنگی مبتنی بر گردشگری تخصصی بوده و برگزاری جشنواره ها و رویدادها یکی از ظرفیت های گردشگری است .
دومین جشنواره گل دهی لاله تالابی از دهم تا چهاردهم مردادماه جاری در محل طرح سالم سازی شهرداری واقع در انتهای خیابان پاسداران انزلی برگزار می شود.
بندرانزلی در 40 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.
تالاب انزلی با حدود 20 هزار هکتار مساحت و 380 هزار هکتار حوزه آبخیز، 24 متر پائین تر از سطح آب های آزاد در جنوب غربی سواحل دریای خزر در استان گیلان واقع شده است.
این تالاب شامل بخش های شرقی، غربی، مرکزی، سلکه، سرخانکل و سیاه کشیم است که از شرق به روستای پیر بازار، از غرب به کپورچال و آبکنار، از جنوب به صومعه سرا و قسمتی از شهرستان رشت محدود می‏شود.
تالاب انزلی محل تخم ریزی گونه های مهمی از آبزیان خزر و محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و ذخیره گاه طبیعی بسیاری از گیاهان ارزشمند از جمله لاله تالابی و نیلوفر آبی است.
ورود انواع فاضلاب ها، رسوبات ورودی از رودخانه ها، فقدان آبخیزداری مناسب، برداشت بی رویه جنگل در بالادست و تصرفات اراضی تالابی، برداشت بی رویه آب و ورود گیاهان مهاجم غیربومی همچون آزولا و سنبل آبی حیات تالاب انزلی را به خطر انداخته است.
احیای حوزه آبخیز تالاب با احداث تله های رسوبگیر، ایجاد تالاب مصنوعی برای پایش طبیعی رسوبات و فلزات سنگین، برداشت رسوبات، نی زدایی و احیای آبراهه های دارای شرایط اضطراری از جمله برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت تالاب انزلی عنوان شده است.


www.irna.ir

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید آکا ایران نیست .

منبع :

تبلیغات