loading...


مرقد امامزاده پیرعمر در سنندج (+عکس) - آکا

امامزاده پیرعمر  را پسر بلافصل حضرت علی (ع) می دانند

 

مرقد امامزاده پیرعمر در سنندج (+عکس)
مرقد امامزاده پیرعمر در سنندج واقع است، در باب شجره امامزاده پیرعمر، وی را پسر بلافصل حضرت علی (ع) می دانند.

مرقد امامزاده پیرعمر که در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی سنندج واقع است شامل مقبره ، مسجد ، فضاهای مجاور و آرامگاه خانواده های مشاهیر و بزرگان سنندجی است. بنایی که مرقد مطهر امامزاده را در خود جای داده است به شمارة 2615 در فهرست آثار تاریخی و ملّی کشورمان ثبت شده است. بنای اصلی مقبره امامزاده پیرعمر در زمان سلیمان خان اردلان در سال 1046 ه . ق ساخته شد و «محمد ابراهیم خان نظام الدوله» در تاریخ ۱۳۰۶ هجری وسط گنبد امامزاده پیرعمر را آینه کاری کرد.

در جوار گنبد و بارگاه امامزاده پیرعمر مدرسه کوچکی در گذشته بنا کرده بودند که شش حجره و حیاط کوچکی داشت و در تاریخ ۱۲۹۷ هجری ،میرزا صادق خان مستوفی باشی کردستان محوطه آن را بزرگ کرد و ده حجره عالی در آن بنا نهاد که امروزه نیز طلاب علوم دینی از آن بهره می برند.

مرقد امامزاده پیرعمر در سنندج (+عکس) - آکا

مرقد امامزاده پیرعمر در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی سنندج واقع است

 

بنای امامزاده پیرعمر دارای ساختمانی است که از سه فضای گنبد دار تشکیل شده و دو قسمت آن به عنوان زیارتگاه و قسمت دیگر به عنوان مسجد استفاده می شود. از جمله عناصر تزئینی مرقد امامزاده پیر عمر سنندج می توان به تزیینات آجری ، گچ بری ، آیینه کاری واروسی های زیبا و نیز خط بنایی در حاشیه گنبد اشاره کرد.

مرقد امامزاده پیرعمر در سنندج (+عکس) - آکا

ضریح امامزاده پیر عمر

 

حیاط برزگی در این مجموعه قرار دارد که در میان آن حوض آبی قرار گرفته و حجراتی که در آن تعبیه شده عمدتاً متعلّق به آرامگاه های اهالی سرشناس شهر سنندج است. ورودی بنا در قسمت جنوبی است و ضریح قدیمی بقعه، جای خود را به ضریح نقره ای داده و توسّط سنگ مرمر تزیین شده است کف و ازاره حرم، سنگ کاری شده و الباقی دارای گچ است. طاقچه ها و پنجره های متعدّد در حرم امامزاده پیرعمر و رواق آن به چشم می خورد که به همان سبک قدیمی نگهداری می شدند.

مرقد امامزاده پیرعمر در سنندج (+عکس) - آکا

بنای اصلی مقبره امامزاده پیرعمر در سال 1046 ه . ق ساخته شد

مردم متدین و عاشق اهل بیت استان کردستان هر هفته به ویژه روزهای پنجشنبه و جمعه در جوار مرقد امامزاده پیر عمر به اجرای برنامه های دینی از جمله ختم قرآن کریم، مولودی خوانی و پخش نذورات می کنند.
منبع : yjc.irشما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

امام زاده پیر عمر سنندج , امامزاده پیر آینه ازناتبلیغات