امام زاده شاهزاده زکریا در قم

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد امام زاده شاهزاده زکریا در قم ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


امام زاده شاهزاده زکریا در قم
,امام زاده شاهزاده زکریا, بقعه امامزاده زکریا در قم, عکس های امام زاده شاهزاده زکریا,[categoriy]

آکاایران: امام زاده شاهزاده زکریا در قم

آکاایران بنای بقعه امام زاده شاهزاده زکریا از خارج به شکل هشت ضلعى است

 

به گزارش آکاایران امام زاده شاهزاده زکریا، قم
بین روستاى عیسى آباد و میدانک خلجستان، رود کوچکى جارى است که در کنار آن، از عمق ۵ مترى تا سطح زمین، سدى آجرى به صورت برجى از سنگ و گچ چیده شده که بناى موردنظر روى همین سد بنیان گردیده است. این بنا از خارج به شکل هشت ضلعى و از داخل به شکل چهار ضلعى مساوى به دهانه ۶ و ارتفاع ۹ متر است که در هر ضلع آن، شاه نشینى (غرفه ای) ساخته شده است و از هر یک از شاه نشین ها نیز درى یا دریچه اى به خارج گشوده مى شود.

 

جدار داخلى بقعه سفیدکارى شده و به نقاشى هاى رنگ آمیزى مزین است که در مواضع مختلف در جرز و اسپر آن، کاشى هاى خشتى منقش و هفت رنگ قدیمى به کار برده اند و چنین به نظر مى رسد که این کاشى ها هم از بقایاى کاشى هاى ازاره یا مرقد هستند. در جلوى بقعه زیر ایوان، درى دو لنگه با کتیبه هاى منبت، تنکه هاى قابسازى و گره کشى قدیمى نصب گردیده که از آثار عصر صفویه است و در میانهٔ اکثر قاب هاى آن، نام «علی» به خط ثلث برجسته خوانده مى شود.


برفراز بقعه، گنبدى شلجمى شکل و زیبا از آثار عهد صفویه به قطر و ارتفاع ۱۰ متر با عمق ۵ متر و استوانه اى از آجر تراش و تارکى آراسته به کاشى هاى الوان دوالى و کلوکى است که دور شکم آن، ترنج هایى نزدیک یکدیگر به طور کمربندى و در میانهٔ آن ها اسامى جلاله و معصومین با کاشى هاى الوان به خط بنایى نقش شده است.

منبع: vista.irدور دنیا با یک کلیک

  • آشنایی با آرامگاه امامزاده سلطان عطابخش در کاشان
  • از مسجد کوفه چه می دانیم
  • امامزاده درب امام در اصفهان
  • معبد منگجا لونگشان در تایوان
  • معبدی که با ۳۰۰ هزار قطعه شیشه ساخته شده است
  • معرفی امامزاده علی بن جعفر(ع)- قم
امام زاده شاهزاده زکریا در قم گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات