غار زرین غار که به نام هایی همچون غار زرین رود، غار زرین آباد و غار دودزا نیز نامیده می شود، یکی از زیباترین غارهای کشف شده استان زنجان است که در ضلع غربی جاده ترانزیتی زنجان- همدان و در 35 کیلومتری شهرستان خدابنده مشرف به روستای زرین رود از توابع بخش بزینه رود و میان روستاهای داش بلاغ و آق بلاق و در طول محور غارهای علیصدر و کتله خور قرار دارد. غار زرین غار در اسفند ماه سال 1384 خورشیدی بعد از وقوع یک زلزله که در منطقه روی داد توسط مردم روستا شناسایی و به کارشناسان گزارش گردید.

استان زنجان

  زرین غار  به نام هایی همچون غار زرین رود، غار زرین آباد و غار دود زا نیز شناخته می شود

 

ورودی غار زرین غار در ارتفاع 1850 متری از سطح دریا قرار دارد ولی ارتفاع درونی غار در نقاط مختلف، متفاوت است و در برخی قسمت ها باید به حالت سینه خیز عبور کرد. در قسمت های پایین تر  زرین غار چشمه هایی وجود دارد که این چشمه ها رابط بین طبقه فوقانی و تحتانی غار می باشند. آبی بسیار سرد و قابل شرب با عمق های متفاوت 1 تا 40 متر در غار وجود دارد. غار زرین غار دارای چندین طبقه است که دو طبقه آن شناسایی شده و دارای تونل های فرعی و استالاکتیت ها و استالاگمیت ها و ستون های بسیار در گذرگاه های اصلی می باشد که بر اثر داشتن ناخالصی، رنگ های متنوعی به خود گرفته و آن هایی که خالص هستند، به صورت بلورهای شیشه ای بسیار شفاف خوشه ای و درختی دیده می شوند. قندیل های زرین غار زنده و در حال رشد می باشند و این خود عاملی است در جهت زیباتر شدن غار.

استان زنجان

 زرین غار  یکی از زیباترین غارهای کشف شده استان زنجان است


غار زرین غار  یکی از غارهای خشکی و آبی است که در آن دریاچه های متعدد وجود دارد. غار زرین غار بسیار حرفه ای و در عین حال خطرناک است و دارای معابر بسیار سخت و صعب العبور می باشد و پیمایش آن نیاز به در اختیار داشتن تجهیزات کامل و آشنایی به فنون غارنوردی است.

استان زنجان

 زرین غار در اسفند ماه سال 1384   بعد از وقوع یک زلزله منطقه روی شناسایی شد

 

استان زنجان

  ورودی غار زرین غار در ارتفاع 1850 متری از سطح دریا قرار دارد

 

استان زنجان

قندیل های زرین غار زنده و در حال رشد می باشند و  باعث زیباتر شدن غار شده اند

  

استان زنجان

غار زرین غار  یکی از غارهای خشکی و آبی است که در آن دریاچه های متعدد وجود دارد

استان زنجان

زرین غار دارای معابر بسیار سخت و صعب العبور می باشد

استان زنجان

در زرین غار آبی بسیار سرد و قابل شرب با عمق های متفاوت 1 تا 40 متر  وجود دارد

استان زنجان

غار زرین غار دارای چندین طبقه است که دو طبقه آن شناسایی شده است

 

استان زنجان

 

منبع:seeiran.ir


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

پارک غار شاپورناژوان

تبلیغات