ایرانگردی - تهران - دماوند

موقعیت جغرافیایی شهرستان دماوند:
شهرستان دماوند با مساحت 2026 کیلومتر مربع که 7/10 درصد مساحت استان می‏ باشد در جنوب سلسله جبال البرز مرکزی و شرق استان تهران واقع شده است که از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان سمنان، از شرق به شهرستان فیروزکوه و از غرب به شهرستان ‏های شمیرانات، تهران و پاکدشت محدود می‏ شود . آب و هوای این شهرستان در مناطقی تحت تأثیر جریانات اقلیمی کویری خشکتر و در مناطقی تحت تأثیر توده‏ های مرطوب شمالی و سرد غربی پربارانتر می‏ شود و مرتفع‏ ترین کوه ایران - قله دماوند - در این شهرستان واقع است .

دماوند - ایرانگردی آکا

دماوند یکی از شهرهای قدیمی ایران است که در زمان آبادی ری این شهر نیز آباد بوده است . لیکن به سبب نزدیکی به کوه دماوند زلزله ‏های بسیاری باعث خسارات این منطقه شده است. این شهر در متون قدیم به نامهای گوناگونی از جمله «دنیاوند » ذکر شده است . فردوسی به دفعات از این شهر در شاهنامه نام برده است .
جمعیت دماوند :

بنابرآنچه از نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵ در وب‌گاه دولتی «مرکز ملی آمار ایران» اعلام گردیده است، تعداد ۲۷٬۴۱۸ خانوار شامل ۹۶٬۸۶۰ نفر در این شهرستان ساکن بوده اند که از این تعداد ۵۰٬۶۸۵ نفر مرد و ۴۶٬۱۷۵ نفر آنها زن بودند.

امور تاریخی و گردشگری دماوند
دماوند یکی از کهن ترین و قدیمی ترین شهرهای ایران است که در تاریخ روایی ایران بنیاد آن را به کیومرث نسبت می دهند . آثار و شواهد بدست آمده حاکی از حضور انسان از کهن ترین دوران حیات بشر در این سرزمین است . بنا به گفته ی گوبیبو در قدمت و دیرینگی آن تردید نمی توان داشت . به همین سبب همن قدمت و اهمیت است که هفتاد و یک سال پیش دمرگان فرانسوی شهر دماوند و روستاهای اطراف آن را به عنوان یک اثر ملی در فهرست آثار ملی ایران به شماره 56 به ثبت رسید.

سرزمین دماوند به واسطه کوه دماوند در تاریخ روایی ایران به حوزه اسطوره تعلق یافته است . بدین ترتیب کوه مقدس و مینوی دماوند که صحنه ی شماری از رویدادهای اساطیری و افسانه ای است به یکباره آیین و اسطوره و تاریخ را در می نوردد و خود مبدل به نمادی یگانه می شود و شهرت و آوازه خود را به سرزمینی می دهد که از لحاظ داشتن آب و هوای خوب زمین حاصلخیز و موقعیت عالی سوق الجیشی و نظامی بین مازندران و فلات مرکزی در طول تاریخ اهمیت بسیاری یافته است . به همین سبب با وجود زلزله های مکرر که این منطقه را به ویرانی کشانده زندگی کماکان جریان داشته است. و حاکمان این سرزمین با عنوان مسمغان که منصبی روحانی بود و نسب خود را با داستانی به ارمابیل می رساندند توانستند تا مدتهای طولانی بر این سرزمین حکومت کنند. پس از فتح این سرزمین توسط لشگریان اسلام تجمع جمعیت و وسعت و گسترش شهر به اندازه ای بود که نیاز به مسجد جامع محسوس شد بدین ترتیب برای اولین بار مسجد جامعی که نمونه آن را فقط در قرون اولیه اسلام می توان یافت بر بالای تپه مشرف به شهر ساخته شد.تاریخ و آثار تاریخی شهر دماوند همچون بنای با شکوه و زیبای برج شبلی / امامزاده عبدالله و عبید الله / امامزاده عبدالله و امامزاده شمس الدین محمد و سایر آثار تاریخی این سرزمین این نکته را اذعان می دارد که این سرزمین در طول قرون اسلامی نقش خود را بعنوان یکی از شهر های دوره اسلامی به خوبی ایفا نموده است.

در روده صفویه و قاجاریه بین مناطق مختلف اطراف تهران دماوند به سبب آب و هوای بسیار عالی و مناظر زیبا و بدیع بیشتر از سایر نقاط همواره مورد توجه بوده است هنوز هم این شهر بی نظیر در دامنه کوه معروف دماوند یکی از زیبا ترین نقاط اطراف تهران محسوب می شود.

دماوند نام بلند ترین قله ی سلسله جبال البرز و نیز نام شهری است که در دامنه جنوبی این قله واقع شده است . (شهر دماوند ) در گذشته به معنی ( مملکت دماوند ) بکار می رفته و نام شهر یا روستایی نبوده بلکه در مفهوم (قلمرو) و سرزمینی بوده که شهرها و روستا های متعددی را شامل می شده است این نام به پهلوی در کارنامه ی اردشیر بابکان و به صورت دنباوندdumbawand و در کتیبه هایدوران ساسانی چون کتیبه ی شاپور اول در نقش رستم فارس و کتیبه ی نرسی در پایکولی به صورت دومباوند آمده است.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان دماوند منطقه ای کوهستانی است که در قسمت جنوبی سلسله جبال البرز مرکزی و در قسمت شمال شرقی استان تهران واقع شده است که از شمال به لاریجان از شهرستان آمل و سواد کوه از شهرستان قائم شهر از جنوب و جنوب شرقی به گرمسار و ورامین و از شرق به شهرستان فیروزکوه و از غرب به تجریش تهران و شمیران و لواسانات محدود است. این شهرستان جزء استان تهران بوده و مساحت آن در حدود 2/4645 کیلومتر مربع بوده و ارتفاع متوسط این شهرستان حدودا 1800 متر از سطح آبهای آزاد است و در بین 20/35 تا 55/35 درجه عرض شمالی و 53/51 تا 10/53 طول شرقی واقع شده و بلندترین طول آن در جهت شرقی- غربی 130 کیلومتر و در جهت شمالی – جنوبی 85 کیلومتر است و به شکل یک شش ضلعی نامنظم است. شهرستان دماوند بر اساس آخرین سرشماری سال 1375 حدودا 0 نفر جمعیت داشته که از این تعداد 49963 نفر( 53 درصد) در جامعه شهری و 43957 نفر (47 درصد) در جامعه روستایی ساکن هستند . شهرستان دماوند دارای چهار منطقه شهری است که عبارتند از شهر دماوند دارای چهار منطقه شهری اسن عبارتند از شهر دماوند – رودهن- کیلان و آبسرد و دارای بخش مرکزی شامل دهستانهای تاررود- ابرشیوه و جمارود ( جمع آبرود) و بخش رودهن شامل دهسانهای مهر آباد و آبعلی است .

وجود منابع غنی آبهای زیر زمینی و صدها نهر و چشمه های گوارای آب شیرین و رودخانه دایمی دلیچای و تار رود در سطح حوزه دماوند موجب رونق روز افزون کشاورزی و گسترش باغات میوه هایی نظیر سیب- گلابی- گیلاس- آلبالو –و ... و محصولاتی نظیر سیب زمینی- گندم – جو – لوبیا و انواع سیفی جات و پرورش گل شده است و علاوه بر موارد یاد شده پرورش زنبور عسل و پرداختن به امور دامداری از مشاغل رایج متداول و پر رونق در میان مردمان این نواحی بشمار می رود .همچنین وجود ییلاقات سرسبز و خوش آب و هوا -دره های زیبا و دلفریب- قلل سفید دامن سبز- دشتهای غرق لاله میان کوهها -چشمه های گوارای آب معدنی -زمینهای حاصلخیز- هوای پاک و لطیف و حیاتبخش و وجود باغاتی با شاخه های درهم تنیده و پر میوه و سایه های بهم پیوسته و نهرهای روان همگی شرایطی را در این اقلیم فراهم آورده که آنرا به سرزمینی استثنایی و رویایی تبدیل کرده است.

مردم این شهرستان دارای دین اسلام و مذهب شیعه اند و زبان مردم این شهرستان یکی از لهجه های مازندارنی- ترکی و کردی نیز تکلم می شود.

تقسیمات جغرافیایی

دماوند به مرکزیت شهر دماوند در جبهه شرقی استان تهران در دامنه جنوبی البرز مرکزی با 2066 کیلومتر مربع وسعت 6/10 درصد وسعت استان را به خود اختصاص داده و شامل دو بخش 1. مرکزی 2. رودهن با 5 دهستان بنامهای1. تاررود 2. ابرشیوه 3. جمع آبرود 4. آبعلی 5. مهر اباد با تعداد حدود 111 روستا می باشد.

1- بخش مرکزی شامل نواحی جنوب /شرق و قسمت اعظم شمال دماوند بوده و دهستانهای آن تاررود و ابرشیوه و جمع آبرود است.

2- بخش رودهن نواحی غرب و شمالغرب دماوند را در بر گرفته و دهستانهای مهر آباد و آبعلی از توابع آن بشمار می رود.

الف :دهستان تاررود:

مرکز دهستان تاررود روستای مراء بوده و شامل روستاهای مراء/آخورودین/ کاجان/ تمسیان/ زره در/حصار بالا/ حصار پائین/ کالدشت پائین/چنار شرق/اشندر/اسلام آباد / آب چشمه / اصلان/اوزن دره/ جوز درخت / حسین آباد/ علی آباد والی/ کبود دره/ لونه/ ورجه و ... می باشد.

ب: دهستان ابرشیوه :

مرکز دهستان ابرشیوه روستای سربندان بوده و شامل روستاهای سربندان /چهل چشمه/جابان/آئینه ورزان/سرخده /سید آباد/آرو / خسروان/ گرمابسرد/ مغانک/مومج/کهنک/هویر/یهر/لی پشت/دلیچای/دهنار/مشهد/رودافشان/سقز دره/شاه بلاغی/قلفک/کفتار دره/کلاهک/گویچ و لی پشت می باشد.

ج: دهستان جمع آبرود :

مرکز دهستان جمع آبرود روستای آبسرد ( شهر آبسرد) و مهمترین روستاهای آن شامل زان/ دزد آباد/لومان/ویرانه/دواب/زیارت بالا/زیارت پائین/بیدک/اهران/بولان/تنگه بولان/هورینه/ وادان/اتابک کتی/اتابک شمس المعالی/آجان /اوچونک/بیدک/دلی/سنگ آسیاب/شمس اباد/کردر/ کوهان/ مرانک/ تاسکین/ هاشمک و غیره می باشد.

2. بخش رودهن

طبیعت دماوند
در گذشته‌ای نه چندان دور این شهرستان یکی از محورهای کشاورزی و دامداری بوده است با تولیداتی همچون: سیب – گیلاس – آلبالو – گردو –سیب زمینی – خیار و فراورده‌های دامی ولی در سال ۲۰۰۵ میلادی بخاطر ساخت‌وسازهای گسترده غیرقانونی در زمین‌های این شهرستان کشاورزی این منطقه در معرض خطر قرار گرفته است.

طبیعت دماوند شامل تنوع گونه‌های کمیاب می‌‌باشد و دارای جانورانی همچون کل، بز، میش، پلنگ به عنوان عمده‌ترین حیوانات موجود حیات وحش شهرستان علاوه بر آن پرندگان گوناگونی نظیر کبک، تیهو، کبک دری، پرندگان شکاری مانند عقاب طلایی، قرقی، دلیجه می‌‌باشد. این درحالی است که گذر گاه قشلاقی پرندگان نایاب شکاری همچون بالابان – شاهین و بحری است. خطراتی همچون احداث معادن در کنار زیستگاه‌های طبیعی و تخریب انسانی این اماکن همچون احداث غیرکارشناسی راه‌ها در این شهرستان از عمده دلایل تهدیدهای زیست محیطی است.
الف- دهستان آبعلی :

مرکز دهستان آبعلی روستای آبعلی و مهمترین روستاهایی آن شامل : مبارک آباد/ وسکاره/آردینه/جورد/هزاردشت/انا/پیست آبعلی/تجرک بالا/ تجرک پتئین/ جعفر آباد/ ضرغام/ دشتک/سادات محله/سرپولک/سنگ دروازه و قائم محله می باشد.

ب- دهستان مهر آباد :

مرکز این دهستان روستای مهر آباد بوده وروستاهای دیگر ان گلاهک / چنار غرب/عباس اباد و خورین تخته ها/چشمه ها/ شاطر محمد/مندانک/ولی آباد/یلقان دره و نوده را شامل می شود.

- شهر رودهن

- مناطق نمیر/انا/سادات محله/کریتون و رودهن را شامل می شود. فاصله شهر رودهن از چهار راه تهران پارس 45 کیلومتر است . تراکم جمعیت در این بخش بیشتر در مراکز دهستانها و شهر رودهن است و دماومد در حال حاضر دارای چهار شهر به نامهای دماوند- آبسرد- رودهن و کیلان بوده و بیشترین جمعیت هر بخش در یکی از شهرهای فوق متمرکز می باشند.

منبع : وب سایت فرمانداری دماوند
ویرایش و تلخیص:آکاایران

 


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

روستای اتابک شهر آبسرد


تبلیغات