در گرمای آتشین روزهای تابستان شما را به خانه آتشونی دعوت می کنیم! خانه ای تاریخی با قدمت 400ساله در دل روستای گرمه!

 

 

 

اگر برای روزهای بعد از ماه مبارک رمضان و هوای خنک شهریور برنامه کویرگردی دارید، می توانید از الان برنامه این سفر را بریزید و مقصدتان را خانه آتشونی اصفهان انتخاب کنید. جایی که می توانید در کویر پیاده روی کنید، زیر آسمان پر ستاره آن بخوابید، شتر سواری کرده یا تورهای آفرود را تجربه کنید.

حسن خانه آتشونی آن است که در نقطه ای تاریخی از اصفهان واقع شده. یعنی جایی که جاده تاریخی ابریشم وجود داشته و روستای سرسبز و زیبای گرمه، با سایه نخلستان هایش در منطقه خور و بیابانک شکل گرفته است

برای دیدن خانه آتشونی باید به روستای گرمه در نزدیکی اصفهان بروید. خانه آتشونی که این روزها به عنوان اقامتگاه مسافران کویر استفاده می شود، یکی از دیدنی ترین خانه های تاریخی ایران است که با خشت های خام به سبک اصلی آن مرمت شده است.

,خانه آتشونی, کویرگردی, اصفهان,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

حسن خانه آتشونی آن است که در نقطه ای تاریخی از اصفهان واقع شده. یعنی جایی که جاده تاریخی ابریشم وجود داشته و روستای سرسبز و زیبای گرمه، با سایه نخلستان هایش در منطقه خور و بیابانک شکل گرفته است. این خانه را اهالی محل اداره می کنند و به خاطر نام گرداننده آن، به آن خانه مازیار هم می گویند.

,خانه آتشونی, کویرگردی, اصفهان,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

خانه آتشونی 12 اتاق و یک حیاط مرکزی دارد و دیوارهای کاهگلی و ایوان کوتاهی که فضای آن را دلپذیر کرده است. این خانه با اشیایی مثل چرخ نخ ریسی، کوزه و اتوی زغالی دکور شده و در آن کمتر می توانید نشانی از تمدن و تکنولوژی پیدا کنید. در این خانه نه از تلویزیون خبری هست، نه از پارکینگ. مسافرانی که با خودرو به این خانه می آیند هم باید خانه شان را در روستا پارک کنند و پای پیاده راهی خانه آتشونی شوند.

,خانه آتشونی, کویرگردی, اصفهان,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

چطور برویم؟
اگر از تهران یا شهرهای شمالی راهی گرمه می شوید، باید راهی اتوبان تهران قم شده و بعد از گذر از کاشان، اردستان و نایین به شهرستان خور برسید و سراغ روستای گرمه را بگیرید. البته می توانید از مسیر تهران، سمنان، دامغان، معلمان و جندق هم به خور برسید.

,خانه آتشونی, کویرگردی, اصفهان,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

از خور تا گرمه 35 کیلومتر راه است که از جاده خور- یزد می گذرد. بعد از حدود 25 کیلومتر در سمت راست جاده یک تابلو می بینید که رویش نوشته شده: «نیشابور، گرمه». این فرعی را که ادامه دهید، بعد از روستای نیشابور به گرمه می رسید.

الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

منبع : tebyan.net

تبلیغات