شاید در ایران قله ای زیباتر از دماوند با شکوه سراغ نداشته باشید اما می خواهیم قله ای را به شما معرفی کنیم که اگرچه بسیار کوتاه تر از دماوند است اما یکی از عجیب ترین و دیدنی ترین قله های ایران به حساب می آید. قله باستانی پردیس در عسلویه.

 

این کوه باستانی در حومه شهرستان جم از توابع عسلویه در بوشهر قرار دارد. برای دیدنش باید راه بندر کنگان به فیروز آباد شیراز را در پیش بگیرید و این قله را در میانه های راه ببینید. می گویند قله این کوه نزدیک ترین نقطه زمین به خورشید است، چون بالاترین ارتفاع در نزدیکی خط استوا را دارد.

این قله ایرانی به جاذبه زمین اعتقادی ندارد! - آکا

یک ویژگی عجیب دیگر این قله، مغناطیس فوق العاده قوی کوه است که آن را زبانزد خاص و عام کرده. شاهد این ادعا آن است که اگر در فاصله ۵۰ تا ۱۰۰ متری کوه یعنی تقریبا انتهایی ترین نقطه مشخص آسفالت با ماشین توقف کنید و ترمز دستی را بخوابانید، ماشین به جای سر پائینی، خیلی آرام شروع به سربالایی رفتن می کند و به سمت کوه کشیده می شود.

در دامنه شمالی کوه، جایی حد فاصل شهرستان جم تا روستاهای چاهه و دره پلنگی درختان زیتون به چشم می خورد. درختی که رویشش در آب و هوای گرم و خشک منطقه عجیب و دور از انتظار است!

از دیگر شگفتی های این قله، پوشش گیاهی اطراف آن است که نوعی خار بیابانی در آن رشد می کند که اهالی جم می گویند خواص درمانی دارد. همچنین در دامنه شمالی کوه، جایی حد فاصل شهرستان جم تا روستاهای چاهه و دره پلنگی درختان زیتون به چشم می خورد. درختی که رویشش در آب و هوای گرم و خشک منطقه عجیب و دور از انتظار است! در نخلستان های اطراف این کوه، خرمای مرغوبی معروف به خرمای خصه تولید می شود که گوشتی و پر از شیره است.

این قله ایرانی به جاذبه زمین اعتقادی ندارد! - آکا

یکی دیگر از دلایل عجیب بودن و البته مقدس بودن کوه نزد مردم منطقه، آن است که از زیر این کوه، آب معدنی خنک و سالمی استحصال می شود.
برای رفتن به جم و تماشای این کوه، این روزها دسترسی راحت تری دارید. جاده کشی منطقه بهتر از گذشته است و پتروشیمی هم سه شهرک بزرگ و یک فرودگاه در این منطقه تاسیس کرده. فرودگاه هر هفته یک پرواز به مقصد جم دارد و این یعنی شما با دیدن این کوه عجیب و جالب، فقط به اندازه یک بلیط هواپیما فاصله دارید!

 

الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

منبع : tebyan.net

تبلیغات