اگر می خواهید چشمتان از زیبایی طبیعت پر شود، اگر می خواهید مرغوب ترین میوه های تابستانی را مستقیم از باغ ها بخرید و اگر دلتان هوای خنک و روز و شب بدون کولر را می خواهد، بار و بنه تان را جمع کنید و به مغان بروید!

 

 

برای سفر به مغان و لذت بردن از طبیعت سبز آن همین چند روز مانده تا مردادماه را فرصت دارید. این روزها مغان در زیباترین حالت خود است و شما را مهمان طبیعت پربرکتش خواهد کرد.

وقت سفر به مغان است! - آکا

مغان دشتی است که از سمت شرق و شمال به جمهوری آذربایجان و از غرب به ارسباران و از سمت جنوب به شهرستان مشکین شهر محدود می شود. مغان در واقع در شمال استان اردبیل و شهر مشکین شهر قرار دارد اما منطقه جغرافیایی که به نام دشت مغان شناخته می شود، بیشترین قسمت هایش در جمهوری آذربایجان واقع شده.
قسمتی از دشت مغان که در ایران قرار دارد شامل سه شهر گرمی، بیله سوار و پارس آباد می شود و قسمت شمالی آن، به دشت همیشه بهار ایران معروف است. همین طبیعت سبز و همیشه زیبای مغان، آن را تبدیل به قطب باغداری، دامپروری و کشاورزی ایران کرده است. مغان به همین دلیل، لقب انبار غله ایران را هم دارد.

وقت سفر به مغان است! - آکا

در سفر به مغان هم کوهستان می بینید و هم دشت. اصلاندوز و دهستان های قشلاق غربی و شرقی و شمالی جزو نقاط کوهستانی هستند و بقیه منطقه، جلگه و کوهپایه است که زمین های کشاورزی بیشتر در این قسمت قرار دارند. مغان همچنین تالاب هایی دارد که در آنها پرندگان مهاجر کمیاب و زیبایی زندگی می کنند. مثل قوی کوچک، پلیکان خاکستری، اردک چشم طلایی، اردک تاجدار، مرکوس سفید، غاز خاکستری و بالکان کوچک.

در تپه نادری، نادرشاه روزی سران کشور و بزرگان را به دشت مغان فرا خواند و انجمن بزرگی تشکیل داد که منجر به خلع شاه طهماسب دوم صفوی و رسیدن نادر به تخت سلطنت شد

دیدنی های تاریخی مغان
اگر اهل گردشگری تاریخی هم باشید، باز مغان برای شما جذابیت هایی دارد. این منطقه، دارای آثار تاریخی دیدنی مثل تپه نادر اصلاندوز، قلعه اولتان، گورستان اصلاندوز، گورستان کورلار کورعباسلو، برج قارلوجا، تپه خرمن، پل تاریخی خمارلو  است که هر کدام نشان از تاریخ بلند این منطقه دارند.

وقت سفر به مغان است! - آکا

تپه نادری که در اصلاندوز قرار دارد و به نام تپه نادرشاه افشار هم شناخته می شود، در جنوب غربی شهر اصلاندوز در تلاقی رودخانه آراز (ارس) و قره سو (دره رود) قرار دارد. در تپه نادری، نادرشاه روزی سران کشور و بزرگان را به دشت مغان فرا خواند و انجمن بزرگی تشکیل داد که منجر به خلع شاه طهماسب دوم صفوی و رسیدن نادر به تخت سلطنت شد.

وقت سفر به مغان است! - آکا

قلعه اولتان هم در ۵۰۰ متری روستای اولتان، کنار رودخانه ارس قرار دارد و دور تا دور آن دیوار بزرگ خشتی و آثار خندق بزرگی دیده می شود. عمر این قلعه به دوره اشکانیان می رسد.

وقت سفر به مغان است! - آکا

یک پیشنهاد ویژه
از همه این ها که بگذریم، برای مسافران مغان یک پیشنهاد ویژه هم داریم: آب تنی در چشمه معدنی مازافامیرسیم! 2۰ کیلومتر پس از روستای صلوات به طرف مشگین شهر که بروید، تابلوی آبی روستای «مازافا» را خواهید دید. به همان سمت بپیچید و بعد از عبور از وسط روستا، دو کیلومتر راه خاکی را طی کنید تا به چشمه آب معدنی مازافامیرسیم برسید. اهالی منطقه معتقدند آب این چشمه به درمان سنگ کلیه کمک می کند.

 

الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

منبع : tebyan.net

تبلیغات