ماه عسل؛ از نوشیدنی شیرین تا اولین سفر - آکا

 آکاایران به نقل از مدآنلاین : این که عروس و داماد پس از جشن عروسی راهی یک سفر دو نفره شوند در میان ما ایرانیان رسم دیرینه ای نیست.مسافرت ماه عسل نیز از دیار غرب به مراسم ازدواج ایرانی راه یافته و ماندگار شده است.

  در فرهنگ های مختلف ماه عسل را مراسمی می دانند که در آن عروس و داماد تازه ازدواج کرده، مدتی را در قالب تعطیلات یا سفر با هم می گذرانند. هدف از ماه عسل را سازگاری و هماهنگی عروس و داماد با هم می دانند و به یک ماه اول پس از ازدواج که زوج ها در ملایمت و خوشی هستند نیز اطلاق می شود

 ماه عسل؛ از نوشیدنی شیرین تا اولین سفر - آکا

حدود چهار هزار سال پیش در بابل باستان رسمی بوده است که بر پایهٔ آن، پدر عروس برای داماد نوعی نوشیدنی شیرین که از عسل تهیه می شده می داده و از این رو به ماه نخست پس از ازدواج ماه عسل می گفتند. در کتاب سفر تثنیه ۲۴:۵ آمده است: «مردی که تازه ازدواج کرده است، نباید به خدمت سربازی برود یا وظایف دیگر اجتماعی به عهده او گذاشته شود. او باید برای مدّت یک سال معاف باشد تا در خانه بماند و همسرش را خوشحال کند .

در فرهنگ غرب، رسم مسافرت رفتنِ عروس و داماد پس از ازدواج، در اوایل سدهٔ ۱۹ میلادی در انگلستان باب شد، که خود برگرفته از رسم برگزیدگان هندی در شبه قارهٔ هند بوده است. 

 ماه عسل؛ از نوشیدنی شیرین تا اولین سفر - آکا

فرهنگ آکسفورد ریشه ای برای ماه عسل ذکر نکرده ولی مثال هایی دارد که به قرن ۱۶ میلادی برمی گردد.

فرهنگ وبستر در این باره آورده است که:«این ماه شیرین ترین قسمت ازدواج است.»

 در حال حاضر این رسم فراگیر و مورد پذیرش بیشتر مردم است. اگر چه امروز به شکل معمول عروس و داماد مانند آن چه در فیلم های غربی مشاهده می شود بلافاصله پس از جشن عروسی عازم سفر ماه عسل نمی شوند، اما به هر حال با فاصله زمانی کمی با همین عنوان و مناسبت به مسافرت می روند.

 هر چند این رسم مانند لباس توری سپید عروس به اصطلاح از فرنگ آمده ولیکن در میان بافت مراسم ازدواج ایرانی جا افتاده است.حتما یکی از دلایل پذیرش و همه گیر شدن این شیوه نیاز به پناه بردن زوج جدید به یک خلوت زیبا ودل انگیز در پی آن همه هیاهو و شور و غوغای مراسم آغاز زندگی مشترک است. به ویژه که در دنیای ماشینی امروز و زندگی های آپارتمان نشینی های کنونی این خلوت دلخواه به سختی در خانه جدید عروس و داماد فراهم می شود.

 ماه عسل؛ از نوشیدنی شیرین تا اولین سفر - آکا

منبع : modeonline.ir

تبلیغات