شروع تابستان امسال اگرچه با ماه مبارک رمضان مقارن شده اما خانواده های زیادی هستند که برای تعطیلاتی که بعد از عید فطر در پیش است، برنامه ریزی می کنند.

 

 

اگر شما هم دنبال چند مقصد گردشگری دیدنی هستید که در عین حال به شلوغی شمال و استان های مازندران و گیلان نباشند، این پیشنهادها را بخوانید.

 

دریاچه شورابیل
این دریاچه قبلا شور بوده ولی حالا دیگر سال هاست با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده، به طوری که نوعی ماهی در آن پرورش داده می شود. این دریاچه دارای امکانات تفریحی قایقرانی، پیست دو و میدانی، دوچرخه سواری، باغ وحش، هتل های مجهز، شهربازی برای بچه ها و رستوران در دل دریاچه است. این دریاچه در 48 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال در یکی از دره های کوهستان باغیرو و در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا با عمق متوسط 5 متر یکی از زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران است.

روزهای گرم به اینجاها سفر کنید - آکا

تا پیش از افزوده شدن آب شیرین به این دریاچه، ساکنان منطقه و به ویژه کسانی که از ناراحتی پوستی و درد مفاصل رنج می بردند، از گل دریاچه به پوست خود می مالیدند و از گل آن به شهرهای دیگر نیز می بردند تا مصرف کنند؛ اما از زمانی که آب شیرین به آب دریاچه اضافه شده دیگر خاصیت درمانی خود را از دست داده است.
در حال حاضر نوعی ماهی قزل آلای رنگین کمان که از بهترین نوع ماهیان دنیاست، در آن پرورش داده می شود که هر ساله تعداد زیادی از مردم برای ماهیگیری و کوهنوردی و استفاده از مناظر بی نظیر منطقه و هوای خنک و مطبوع آن به دریاچه روی می آورند.


روستای جرجافک
این روستا که به آن گرگاک هم می گویند یکی از مناطق کوهستانی و خوش آب و هوای زرند در استان محسوب می شود. این روستا که مرکز دهستان جرجافک است، در فاصله 35 کیلومتری غرب زرند قراردارد و 1200نفر جمعیت دارد.

روزهای گرم به اینجاها سفر کنید - آکا

روستا از 5 محله؛ محله شیخ ها، محله میان ده، محله پایین ده، خویط و دهنو تشکیل شده. میوه های جرجافک به خصوص سبزیجات و سیر آن معروف است. گرگاک در سال های گذشته به عنوان یکی از روستا های طرح هدف گردشگری شهرستان انتخاب شده و البته خانه های روستای آن برای اقامت گردشگران تجهیز شده اند.

تا پیش از افزوده شدن آب شیرین به دریاچه شورابیل، ساکنان منطقه و به ویژه کسانی که از ناراحتی پوستی و درد مفاصل رنج می بردند، از گل دریاچه به پوست خود می مالیدند و از گل آن به شهرهای دیگر نیز می بردند تا مصرف کنند

آبشار طوف خیمه سوق
این آبشار در استان کهگیلویه و بویراحمد در نزدیکی روستای بی بی زلیخا در 10 کیلومتری شهر سوق و در مسیر لنده به دهدشت واقع است. از مسیر روستای بی بی زلیخا و طوف خیمه پس از نیم ساعت کوهپیمایی به پای آبشار می رسید. ارتفاع این آبشار نزدیک به 50 متر است که اطراف آن را درختان بلوط و کنار و گیاهان دارویی احاطه کرده است. جریان آب در این آبشار به نحوی مسحور کننده و از دیواره ای بلند، باشکوه و هیبت بسیار به پایین سرازیر می شود.

روزهای گرم به اینجاها سفر کنید - آکا

یک افسانه کهن محلی حاکی از آن است که ریزش آب از این ارتفاع برای اهالی این سرزمین هیبت و عظمت به ارمغان آورده و دشمنان این دیار را از دستیابی به این مرز و بوم کهن پرهیز می داده است. از دیگر مکان های دیدنی و توریستی شهر سوق، حوالی سد مارون واقع در 10 کیلومتری شهر سوق است که در فصل بهار دارای جاذبه های خاصی است. کوه دژکوه نیز یکی دیگر از مکان های گردشگری شهر سوق است که فاصله آن تا شهر سوق پانزده کیلومتر می باشد. این کوه از نمای مختلف، شکل های متفاوتی داشته و پوشیده از درختان و درختچه های زیادی از جمله بلوط و کنار می باشد. دامنه های این کوه دارای چشمه و آبشارهای همیشه جاری و مناطقی سرسبز و بکر می باشد.


شهر کوهستانی گزنک
گَزَنَک یکی از شهرهای استان مازندران و بخش لاریجان آمل است که حدود هزار نفر جمعیت دارد و در 80 کیلومتری جاده هراز (تهران- آمل) قرار گرفته است. همچنین رودخانه کبیر هراز از کنار این شهر عبور می کند و این باعث شده که گزنک منطقه خوبی برای پرورش ماهی باشد.

روزهای گرم به اینجاها سفر کنید - آکا

فرهنگ جغرافیائی ایران در جلد سوم خود می نویسد: گزنک دهی است از دهستان بالا لاریجان شهرستان آمل، واقع در ۸ هزار گزی شمال رینه. هوای آن سرد و دارای ۲۲۵ تن سکنه است. آب آنجا از چشمه سار و هراز تامین میشود. محصول آن غلات و لبنیات، حبوبات و شغل اهالی زراعت و راه آن مالرو است. دو زیارتگاه دارد. گزنک مقصد خوبی برای کوهنوردان و طبیعت گردان است و امکانات اقامتی روستایی مناسبی دارد.

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: زندگی مثبت، بیابان های ایران، دیدنی های ایران

 

منبع : tebyan.net

تبلیغات