کنسولگری روسیه در گرگان مربوط به دوره صفویه است و یکی از دیدنی های تاریخی این شهر به حساب می آید اما این بنا این روزها به حال خود رها شده و بعد از اجاره 99 ساله که مهلت آن نیز به اتمام رسیده، هنوز بدون متولی است.

 

اما این بنا چیست و چرا وسط گرگان ساخته شده؟
کنسولگری از دو ساختمان شامل ورودی و عمارت اصلی تشکیل شده است. ساختمان ورودی بنابه صورت دو طبقه از آجر و اندود گچ و خاک ساخته شده و با لایه ای از رنگ زرد پوشیده شده است.

کنسولگری روسیه در گرگان - آکا

 طبقه همکف ساختمان ورودی شامل یک درب چوبی ،دو ستون آجری با مقطع مدور با طاقهای هلالی نیم دایره است. نمای خارجی طبقه اول شامل در ب و پنجره های چوبی و تراسی است که با نرده های خراطی شده تزئین یافته است.

کنسولگری روسیه در گرگان - آکا

ساختمان اصلی کنسولگری که به صورت عمارت کلاه فرنگی در وسط باغ قرار دارد، در دو طبقه با سازه آجری بر روی کرسی چینی به ارتفاع80 سانتی متر و اندود گچ ساخته شده است که همانند نمای ورودی در بخشهائی از آن لایه ای از رنگ زرد بر روی اندود بچشم می خورد.

محوطه باغ که با ترکیبی ار آجر و سنگ فرش شده بود شامل تعدادی حوض، باغچه و جوی آب بوده وحیاط هم با دیوارهای آجری و سرچین سفالی محصور شده بود که در حال حاضر اثر چندانی باقی از آنها باقی نمانده است

نمای شمالی عمارت با بازشوهای هلالی متعدد و نماهای غربی و جنوبی با بازشوهای تخت متعدد از یکنواختی خارج شده اند.

کنسولگری روسیه در گرگان - آکا

نمای شرقی عمارت شامل ایوانی است که ستونهای چوبی آن بر روی چهار جرز نیم دایره آجری در طبقه همکف قرار گرفته است.

کنسولگری روسیه در گرگان - آکا

پوشش عمارت اصلی و ورودی بنا در حال حاضر شیروانی و حلب پوش است که در تعمیرات گذشته جای پوشش سفالین را گرفته است.

کنسولگری روسیه در گرگان - آکا


محوطه باغ که با ترکیبی ار آجر و سنگ فرش شده بود شامل تعدادی حوض، باغچه و جوی آب بوده وحیاط هم با دیوارهای آجری و سرچین سفالی محصور شده بود که در حال حاضر اثر چندانی باقی از آنها باقی نمانده است.

کنسولگری روسیه در گرگان - آکا

برای تهیه آب آشامیدنی کنسولگری، در سال 1295 خورشیدی جاده ای در ضلع جنوبی دیوار شهر به سمت خیابان سرخواجه کشیده شد تا بتواند آب مورد نیاز را با کالسکه به راحتی به بنا حمل کنند که این جاده خیابان ملل فعلی است.

کنسولگری روسیه در گرگان - آکا

ساختمان کنسولگری روسیه در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی و ضلع غربی امام زاده بی بی هور و بی بی گل در محله شیرکش واقع شده است.

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: ایرنا، ایسنا

 

کنسولگری روسیه در گرگان - آکا
گرگان بهشتی است که هر دسته از گردشگران را می تواند راضی کند. شما چه طرفدار تاریخ باشید چه طرفدار طبیعت، چه پی صنایع دستی ناب بگردید یا دنبال چشیدن طعم غذاهای سنتی ایرانی باشید گرگان جوابگوی ذائقه شما خواهد بود.
کنسولگری روسیه در گرگان - آکا

گرگان؛ خط ممتد تاریخ

محلی های شهر گرگان می گویند صبح های دوشنبه نوری سبز از طرف کربلای معلی تمام حاشیه امامزاده ای قدیمی در میان این شهر را فرا می گرفت سپس این نور به سمت مشهد سیر می کرد. حالا و با گذشت چندین دهه از این اتفاق هنوز نام امامزاده نور بخشی از خاطرات ...

منبع : tebyan.net

تبلیغات