جزیره هرمز

 مدآنلاین: جزیره هرمز را به علت موقعیت جغرافیایی خاص و مجاورت با تنگه هرمز کلید خلیج فارس می دانند. برخی هم عنوان «بهشت زمین شناسان» را برای این جزیره برگزیده اند.هرمز، جزیره ای بیضی شکل به مساحت 42 کیلومتر مربع در 18 کیلومتری بندرعباس واقع شده است.

جزیره هرمز

این جزیره  موقعیت جغرافیایی خاصی دارد و نزدیک ترین جزیره ایرانی به تنگه ای به همین نام در خلیج فارس است، پس بی اهمیت نیست که آن را کلید خلیج فارس بدانند. با توجه به عمق کم خلیج در تنگه هرمز در محدوده ساحلی عمان، کشتی ها باید از کنار جزیره هرمز عیبور کنند تا بتوانند تنگه را پشت سر گذاشته و وارد دریای عمان شوند.

جزیره هرمز

به نوشته برترین ها، قلعه پرتغالی ها، برج ناقوس، قصر صورت، قصر بی بی گل، ویرانه های دارالعلم قدیم، خانه زعفرانی، برج تیرانداز و خرابه های شهر قدیم هرمز از اماکن دیدنی جزیره هرمز هستند.

جزیره هرمز

جزیره هرمز

قلعه پرتغالی های هرمز به شکل چند ضلعی نامنظم است. ساختمان آن بسیار محکم است و دیوارهایی به قطر 5/3 متر با چند برج به ارتفاع 12 متر دارد.

جزیره هرمز

جزیره هرمز مهم ترین زیستگاه ماهی های آب شور و میگو است. از همین رو صید و صیادی اصلی ترین شغل اهالی منطقه است.

جزیره هرمز

این جزیره فاقد آب شیرین است و آب آشامیدنی اهالی از بندرعباس تامین می شود.

جزیره هرمز

صنایع دستی جزیره هرمز

جزیره هرمز

کشاورزی در این جزیره انجام نمی گیرد، اما قالی بافی و دیگر صنایع دستی از مشاغل مردم محسوب می شود.

جزیره هرمز

به سبب تنوع رنگ های مختلف خاک در این جزیره هرساله هنرمندان بسیاری در این جزیره فرش خاکی هرمز را خلق می کنند که بزرگترین فرش خاکی دنیا محسوب می شود.

جزیره هرمز

قلعه پرتغالی های هرمز که در ضلع شمالی این جزیره و در ساحل دریا قرار دارد، مهم ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی ها بر این جزیره است. این قلعه به فرمان آلفونسو آلبرکرک، دریانورد پرتغالی در سال 1507 میلادی در محلی به نام «مورنا» احداث شد.

جزیره هرمز

زمین شناسان به دلیل وجود کانی ها و سنگ های زیبا عنوان «بهشت زمین شناسان» برای جزیره هرمز انتخاب کرده اند.

جزیره هرمز

لباس های محلی زنان جزیره هرمز

جزیره هرمز

در مسیر دریایی قشم به جزیره هرمز کوه هایی به رنگ زرد، سفید و قرمز دیده می شود. در میان این کوه ها، کوه قرمز رنگی وجود دارد که خاک آن قابل خوردن است و مردم محلی از خاک سرخ آن به عنوان ادویه در طبخ ماهی، نان، تهیه ترشی و مربا استفاده می کنند.

جزیره هرمز

 

جزیره هرمز

مردم محلی، کوه سرخ جزیره هرمز را «گِلک» می نامند. این کوه با ارتفاع تقریبی 200 متر در جنوب جزیره هرمز قرار گرفته و از خاک آن در صنایع سرامیک سازی و رنگ سازی نیز استفاده می شود.

جزیره هرمز

استخراج و صدور خاک سرخ جزیره هرمز یکی از مهم ترین منابع درآمد اهالی است.

جزیره هرمز
 

آب سنگ های مرجانی، سواحل صخره ای و پوشش گیاهان بومی از دیگر ویژگی های طبیعی جزیره هرمز است.

جزیره هرمز

جزیره هرمز

منبع : modeonline.ir

تبلیغات