قلعه ای شاهانه بر فراز آبدانان - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد قلعه ای شاهانه بر فراز آبدانان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

 

استان جنگلی ایلام، پر از دیدنی های طبیعی و  تاریخی است که تماشای آنها شما را به دوران اولین انسان های ساکن در فلات ایران می رساند. بناهایی که از روزگار سکونت هخامنشیان ساخته شده و در طول زمان به تدریج سازه های جدیدی به آنها اضافه شده است.

 

در پنج کیلومتری جنوب شهرستان آبدانان در میان روستای پشت قلعه و بر بلندی تپه ای که رودخانه دویرج از پای آن می گذرد، آثار دژی به چشم می خورد که قدمت آن با توجه به مصالح بکار رفته در آن «سنگ و گچ» به دوران ساسانی می رسد.

دژ پشت قلا(کردی) یا به فارسی پشت قلعه از ابنیه بکر تاریخ ایلام است که روی تپه ای بلند قرار گرفته و رودخانه "دویرج" از پای آن می گذرد.

,ایلام, شهرستان آبدانان, دژ پشت قلا,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

این قلعه در زمان ساسانیان ساخته شده و رابط بین قلعه های نظامی "هزاردر" و قلعه "هزارانی" بوده است. مصالح ساخت این قلعه تاریخی از قلوه سنگ های رودخانه ای و گچ نیم کوب تشکیل شده است. بناهای داخل قلعه گنبد و طاقچه داشته اند و در سالن اصلی قطر دیوارها بیش از یک متر است.

در قسمت های شمال و شرق قلعه که پرتگاه غیر قابل نفوذی است، هیچ ساخت و سازی صورت نگرفته است

آثار به جا مانده نشاندهنده وجود برج های نگهبانی، بارو، شاه نشین و اتاق های مسکونی، پلکان و غیره است. باروی بیضوی شکل که ارتفاع آن به سه متر می رسد محوطه قلعه را محصور کرده است. دیوارهای بیرونی و اصلی قلعه تقریباً سالم مانده است.

,ایلام, شهرستان آبدانان, دژ پشت قلا,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

این دیوارها قلعه را به سه قسمت مجزا تقسیم می کنند. در قسمت غربی قلعه، آثار برج دیده می شود و سوراخی بر روی برج قسمت جنوبی قلعه است که جهت دیده بانی به کار می رفته است. بر باروها و دیوارهای آن، برجهایی با فواصل تقریباً مساوی در اطراف دژ به صورت کنگره دار ساخته شده که دارای اتاق های کوچک دیده بانی و طاق های قوسی شکل است.
این دژ بیشتر جنبه نظامی داشته و دور تپه ها کانالی طبیعی قرار دارد که که مانند خندقی از دژ محافظت می کند که در یک قسمت از این خندق طبیعی رودخانه دویرج می گذرد.

,ایلام, شهرستان آبدانان, دژ پشت قلا,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

تپه ای که قلعه بر روی آن قرار گرفته، مشرف بر روستای پا قلعه است و زمین همواری که کل مساحت قلعه را تشکیل می.دهد در حدود ۴ متر است و تمام ساخت و ساز آن در قسمت جلو یا جنوبی آن است. در قسمت های شمال و شرق قلعه که پرتگاه غیر قابل نفوذی است، هیچ ساخت و سازی صورت نگرفته است. در قسمت غربی قلعه یک دیوار بلند به ارتفاع ۲ متر و عرض ۵/۱ متر که یک دیوار حصار است ساخته شده است. 

,ایلام, شهرستان آبدانان, دژ پشت قلا,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

به گفته شاهدان محلی یک تونل ارتباطی مخفی برای مواقع محاصرهبین این قلعه و قلعه های هزاردر و هزارانی وجود داشته است تا در صورت نیاز بتوان از آن استفاده نمود گفته می شود که این تونل در زمان گذشته بر اثر خاکبرداری پیدا شده اما به واسطه ترس ساکنان محلی از خطرهای احتمالی تونل دوباره پوشیده شده است.
 

فراوری:الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

منابع:
ایران اطلس
قلعه های باستانی استان ایلام، حبیب الله محمودیان، انتشارات گویش

 

منبع : tebyan.net

قلعه ای شاهانه بر فراز آبدانان گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات