کاخی در وسط شهر شوشتر - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد کاخی در وسط شهر شوشتر ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

در گوشه و کنار ایران بناهایی با معماری خاص وجود دارند که نام همگی شان کلاه فرنگی است و سابقه تمامی شان به قاجار برمی گردد. کلاه فرنگی ها اگرچه در تهران و کرمان و شیراز از بقیه معروفترند اما در شهری مثل شوشتر هم می توانید نمونه اش را پیدا کنید.


 

برج کلاه فرنگیی شوشتر با قدمت دوره قاجاریه در مرکز شهر شوشتر در استان خوزستان قرار دارد. مردم شهر شوشتر این برج را کلاه فرنگی می نامند و می گویند، برج جایگاه دیده بانی قیصر روم یا شاپور ساسانی جهت نظارت بر کار کارگران مشغول در بندمیزان بوده است.

این بنای هشت ضلعی که در کنار رود کارون و نزدیک به بند میزان در شهرستان شوشتر قرار گرفته، نسبت به سطح زمین، چهار متر ارتفاع دارد و ارتفاع خود برج هم حدود هفت متر است.نمای بیرونی این برج از سنگ های تراش خورده ساخته شده است. که این سنگ ها هم به مرور زمان افتاده اند و اکنون فقط سه متر از این سنگهای تراش خورده بر بدنه برج باقی مانده است.

کلاه فرنگی ها در واقع همان «کوشک» هستند؛ نوعی پاویون که در فضای باز و مشجر قرار دارد و تمام اطراف یا برخی اطراف آن باز است

برج کلاه فرنگی شوشتر در سال ۱۳۷۸ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۶۱۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

,شهر شوشتر, برج کلاه فرنگی, کلاه  فرنگی شوشتر ,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

کلاه فرنگی ها در واقع همان «کوشک» هستند؛ نوعی پاویون که در فضای باز و مشجر قرار دارد و تمام اطراف یا برخی اطراف آن باز است. این نوع معماری سلطنتی در ایران، امپراتوری عثمانی و شبه قاره هند دیده می شود. فرهنگ بزرگ سخن، عمارت کلاه فرنگی را چنین تعریف کرده است: ساختمان سبک و گاه تزیینی در وسط باغ، پارک، یا تفریحگاه ها که برای کارهای تفریحی یا سرپناه از آن استفاده می شود.

,شهر شوشتر, برج کلاه فرنگی, کلاه  فرنگی شوشتر ,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

همچنین در لغت نامۀ دهخدا، در مورد کلاه فرنگی آمده است: عمارتی که در میان عرصه سازند. بناء در میان عرصه با گنبدی شبه مخروط. اطاقکی مسقف که در وسط کاخ ها و باغ ها برای استراحت یا در میدان ها برای فروش روزنامه و اغذیه سازند . کیوسک. برای بازدید از کلاه فرنگی شوشتر باید به استان خوزستان، شهرستان شوشتر و کنار رود کارون بروید و بنا را در نزدیکی بند میزان ببینید.

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: همشهری، فردوس

 

منبع : tebyan.net

کاخی در وسط شهر شوشتر گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات