صد چاه تاریخی یکجا کنار هم! - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد صد چاه تاریخی یکجا کنار هم! ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

 

بندر لافت که در بخش مرکزی شهرستان قشم جای گرفته، به جز دیدنی های تاریخی و طبیعی اش یک ویژگی منحصر به فرد دارد. این بندر می توانید چاه هایی را ببینید که هر کدامشان یک اثر تاریخی جالب به حساب می آیند. جذابیت هایی ضربدر 100!

 

چرا گفتیم 100؟ چون چاه های تاریخی لافت 100 تا هستند و به چاه های صدگانه معروفند. برای دیدنشان باید به پشت قلعه لافت و داخل گودال مجاور قلعه بروید. این چاه ها در گذشته برای جمع آوری آب باران حفر شده بودند و برخی از محققان قدمت آنها را مربوط به دوران هخامنشی می دانند.

نکته جالب این است که مکان یابی این چاه ها به گونه ای بوده که پس از بارش های رگباری (که در جنوب ایران مرسوم است) بیشترین میزان آب شیرین در آنها جمع می شده و آب مردم جزیره را تامین می کرده است.

,بندر لافت, قشم, چاه,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

عمق چاه ها بین ۳ تا ۶ متر است و کف چاه ها را لایه ای گچی پوشانده و به همین دلیل آب برای مدتی طولانی نسبتا سالم و خنک در آن باقی می ماند.

مکان یابی این چاه ها به گونه ای بوده که پس از بارش های رگباری (که در جنوب ایران مرسوم است) بیشترین میزان آب شیرین در آنها جمع می شده و آب مردم جزیره را تامین می کرده است

مردم محلی به این چاه ها «چاه های طلا» می گویند که در واقع تغییر نام یافته تِل آو است. یعنی آبی که از تل ها و صخره ها و تپه ها جمع شده. تعداد چاه ها حدود ۶۰ حلقه است که هنوز هم توی نیمی از آن ها آب پیدا می شود و بعضی هایشان با گل و خاک پر شده اند.

,بندر لافت, قشم, چاه,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

مردم منطقه این چاه هاى آب و درختان اطرافشان را مقدس می دانند و قربانی هایشان را کنار این چاه ها می کشند و بر اساس خرافات محلی، به درختان دخیل های پارچه ای می بندند. چون عقیده دارند که این درخت ها حافظ و نگهبان آب چاه ها هستند.

,بندر لافت, قشم, چاه,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

محلی ها همچنین می گویند که تعداد این چاه ها در گذشته به عدد روزهای سال کبیسه، 366 حلقه بوده و هر روز از آب یک چاه استفاده می شده است اما این روزها خبر چندانی از آن همه چاه نیست و فقط حدود 60 حلقه از آنها دیده می شود. چاه های صدگانه لافت در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۹۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند.

 

الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

منبع : tebyan.net

صد چاه تاریخی یکجا کنار هم! گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات