در این تالاب پرنده های کمیاب ایران را ببینید - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد در این تالاب پرنده های کمیاب ایران را ببینید ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

 

اگر می خواهید یکی از 10تالاب زیبای ایران را ببینید و در آن به تماشای پرندگان مختلف و کمیاب بنشینید، پیشنهاد می کنیم یکی از همین روزهای بهاری راهی جنوب غربی کشور و استان چهار محال و بختیاری شوید و سری به تالاب گندمان بزنید.
تالاب گندمان تالابی است در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن که نام خود را از شهر تاریخی گندمان که در ضلع شمال شرقی آن واقع شده گرفته است. این منطقه یکی از شکارگاه های بهرام گور و منطقه ییلاقی خانواده های سلطنتی در قرن های گذشته بوده که برخی آثار به جا مانده از سکونت گاههای آن زمان در برخی نقاط تالاب به چشم می خورد.

تالاب گندمان در واقع به عنوان یکی از آبگیرهای حوزه آبریز آق بلاغ شناخته می شود که با فاصله ای نه چندان دور از تالاب چغاخور قرار گرفته است. به طوری که بخشی از خورجی تالاب چغاخور به این تالاب سرآزیر می شود.

وسعت این تالاب ۹۸۰ هکتار است و ارتفاع آن از سطح آب ۲۲۱۹ متر است. منابع تامین کننده آب تالاب علاوه بر باران و برف، چشمه ها (چشمه های حاشیه تالاب چون گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد) و رودخانه آقبلاغ است.

تالاب گندمان در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد و البته این تالاب زیبا در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن هم ثبت شده است

پوشش گیاهی تالاب را عمدتاً گونه های حاشیه ای و نم پسند تشکیل می دهد و در کنار تالاب میتوانید گیاهانی مثل بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش را ببینید.

,تالاب گندمان, چهار محال و بختیاری, شهر گندمان,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

پرندگانی مثل لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم هم در تالاب گندمان دیده می شوند. ماهی های تالاب هم شامل ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه دار و سیاه ماهی هستند.
بد نیست بدانید که تالاب گندمان در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد و البته این تالاب زیبا در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن هم ثبت شده است.

,تالاب گندمان, چهار محال و بختیاری, شهر گندمان,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

برای رسیدن به این تالاب باید از طریق جاده آسفالته گندمان _ حسین آباد یا جاده خاکی گندمان _ اشکفت زلیخا راهی شوید. همچنین جاده حسین آباد در شرق تالاب هم راه دیگری برای دسترسی به تالاب است که پس از دور زدن تالاب در ضلع جنوبی به روستا سفیدآباد منتهی می شود.

,تالاب گندمان, چهار محال و بختیاری, شهر گندمان,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

در کنار تالاب امکانات ویژه تفریحی و ورزشی مثل پرورش و نگهداری اسب و همچنین فضایی برای سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب فراهم شده که می تواند سفر شما را به تالاب گندمان دلچسب تر کند.

,تالاب گندمان, چهار محال و بختیاری, شهر گندمان,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

یادتان باشد منطقه گندمان سردسیر و دارای زمستان های بسیار سرد و سخت است. طوری که دمای هوا در این فصل گاهی به 30 درجه سانتیگراد زیر صفر و در تابستان به 30 درجه بالای صفر می رسد. سرد ترین ماه سال در این منطقه دی ماه و گرم ترین ماه آن تیر ماه است. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای سفر به این تالاب زیبا، فصل بهار یا پاییز را انتخاب کنید.

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از:بیابان های ایران، همشهری

 

منبع : tebyan.net

در این تالاب پرنده های کمیاب ایران را ببینید گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات