غارنوردی،200متر زیر زمین - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد غارنوردی،200متر زیر زمین ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته تهران از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

 

غارهای عجیب و غریب زیادی در ایران وجود دارد اما شاید غار تانا منحصر به فردترین شان باشد که با عمق زیادش، توانسته در رده «ترین» های گردشگری ایران جای بگیرد.

 

 

مدتی قبل، تیمی از غارشناسان ایرانی موفق به کشف غاری چاهی در کوه‌های زنگیان شهرکرد شدند که «تانا» نامگذاری شد. ماجرای کشف غار این طور بود که چوپانی در منطقه به کوهنوردانی که از ارتفاعات زنگیان بالا می رفتند، سوراخی را نشان داد و پیشنهاد کرد نگاهی هم به آن بیندازند.

غارنوردی،200متر زیر زمین
,غار تانا, گرز رستم, غار,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

شاید غار باشد! و واقعا هم همین طور بود. کوهنوردان از دهانه ای تنگ و تاریک و کوچک عبور کردند و بعد از طی کردن مسافتی 7متری، به نمای زیبا و ترسناک آن رسیدند و متوجه شدند در عمیق ترین غار استان چهارمحال و بختیاری قدم گذاشته اند!

,غار تانا, گرز رستم, غار,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

دهانه‌ این غار از جنس کنگلومرا (سنگ ریزشی و قلوه سنگ در بستر خاک) و خاک منطقه سست است، به همین علت سنگ‌های بطن خاک به راحتی جدا می‌شوند. غارنوردان به اصطلاح می گویند سنگ های مسیر ورودی غار ریزشی است بنابراین توصیه می کنند فقط حرفه ای های غار نوردی آن را طی کنند.

این غار که به نام غار «گرز رستم» هم شناخته می شود، عمر چندین میلیون ساله دارد و در آن قندیل های زیبا، خفاش، پروانه و حشره های ناشناخته پیدا می شوند

بعد از ورودی غار، تونل باریک ۲۰ متری با شیب زیاد‌ قرار دارد و پس از آن، تونل دیگری با طول تقریبی ۲۰ متر جا گرفته است. یک چاه 15متری و مسیری 3متری هم در ادامه وجود دارد و بعد از همه این ها به یک تونل تنگ خواهید رسید که در اطراف آن قندیل‌های پفکی و استلاگتیت‌های زیبایی دیده می‌شود و آب درون آن جریان دارد.

,غار تانا, گرز رستم, غار,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 هفت متر دیگر هم باید فرود بروید و تا عمق ۱۰۰ متری این غار پیش روید. اما این پایان راه نیست. غار هنوز هم ادامه داد. اگر 10 متر دیگر طی کنید به چاهی ۳۳ متری می رسید که با فرود از آن‌، مسیر غار دو شاخه می شود. یکی از این راه‌ها به دریاچه‌ای بسیار کوچک با قندیل‌های زیبا می‌رسد و مسیر دیگر همچنان ادامه پیدا می کند.
پس از طی تونل باریک به چاه ۶۰ متری کاملا عمودی می رسد که به سوراخ خیلی تنگی منتهی می‌شود و در آن آب هم جریان دارد.

,غار تانا, گرز رستم, غار,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

این غار که به نام غار «گرز رستم» هم شناخته می شود، عمر چندین میلیون ساله دارد و در آن قندیل های زیبا، خفاش، پروانه و حشره های ناشناخته پیدا می شوند. عمق دقیق غار هنوز مشخص نیست اما تا 210متر آن را غارنوردان طی کرده و شناخته اند.

,غار تانا, گرز رستم, غار,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

چطور برویم؟
برای رسیدن به غار تانا یا گرز رستم باید از سمت اصفهان وارد شهرکرد شوید. پس از شهرک فرخ شهر وارد جاده تالاب چغاخور می شوید و از روستای شمس آباد می گذرید و راه جاده قدیمی شمس آباد- سر تشنیز را در پیش می گیرید. این راه قدیمی روستا های شمس آباد، سر تشنیز، خیر آباد را به هم وصل می کند. در راه صخره ای سنگی را می بینید که همانند گرزی که به هوا بلند شده باشد خودنمایی می کند. در همان نزدیکی، دهانه عمیق ترین غار چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

 

الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

غارنوردی،200متر زیر زمین گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات