محله ای به اندازه یک شهر - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد محله ای به اندازه یک شهر ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

 

باید به مهریز بروید تا بتوانید یکی از دیدنی ترین محله های کشور را ببینید. محله ای که تاریخ و فرهنگی به اندازه یک شهر را در خود جای داده است.

 

 

مهریز در 9 کیلومتری غرب شاهراه یزد به کرمان قرار دارد و منگاباد یکی از محله های معروف و تاریخی آن است. بنا به روایت تاریخ شفاهی منگاباد (Mongabad) را یکی از زردشتیان به نام "منگ" ساخته است. حاج ناصر نامی هم بعدها 8روز از 12روز آب و ملک آن را ازناصرالدین شاه خریداری کرد و بعد از مدتی قلعه ای به نام خود در آن ساخت و کشاورزان را در آن جای داد.

محله ای به اندازه یک شهر
,مهریز, دیدنی های منگاباد, قلعه منگاباد,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

بعدها هرکسی در منگاباد برای خود باغی و خانه ای ساخت و این منطقه آباد شد. قبلا علاوه بر کشاورزی در این منطقه شترداری هم رونق داشت. اما امروز اگر گذارتان به منگاباد بیفتد می بینید که شغل بیشتر مردم آن رانندگی است. اهالی منگاباد که قبلا با شتر و کاروان به کار حمل و نقل کالا می پرداختند امروز با کامیون بار جا به جا می کنند. عده ای از آنها هم سنگ معدن را به مناطق مختلف کشور جا به جا می کنند. عده ای کمی هم از مردم این شهر، مقنی گری می کنند. هنوز بهترین مقنی های مهریزی از محله منگاباد هستند.

در محله منگاباد مهریز سروی کهن به چشم می خورد که هم اکنون به عنوان یکی از آثار دیدنی مهریز شناخته می شود. این سرو که قدمت آن به 1500 سال می رسد 26 متر ارتفاع دارد و محیط بدنه آن 5 متر است

دیدنی های منگاباد

 

سرو 1500ساله

در محله منگاباد مهریز سروی کهن به چشم می خورد که هم اکنون به عنوان یکی از آثار دیدنی مهریز شناخته می شود. این سرو که قدمت آن به 1500 سال می رسد 26 متر ارتفاع دارد و محیط بدنه آن 5 متر است.

,مهریز, دیدنی های منگاباد, قلعه منگاباد,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

قلعه منگاباد

این قلعه را «علی حاج حسین علی مهرپادینی» معمار، به خواست خیر معروف، حاج «ناصر»، روحانی به نام یزد بنا کرد. این قلعه البته روزگار خوشی را نگذراند. بعد از فوت حاج ناصر، بنا بین فرزندانش تقسیم شد. پسر کوچک سهم خود را فروخت و این بخش از 40 سال پیش به حسینه تبدیل شد اما سال‌ها دیوارهای قلعه برای زدن اسکلت داربست در حیاط آن سوراخ شده بود و نه تنها نمای بدی داشت که احتمال تخریب دیوارهای تاریخی آن هم می رفت. امروز اما وضع این قلعه رو به بهبود است و می توانید در سفر به مهریز و محله منگاباد از آن دیدن کنید.

,مهریز, دیدنی های منگاباد, قلعه منگاباد,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

مسجد جامع منگاباد

مسجدجامع منگاباد بعد از تخریب اولیه توسط «حاجی ناصر» تجدید بنا شده است. سنگ محراب مسجد که دور تا دور آن آیه الکرسی به خط نسخ منقوش شده، قدیمی ترین و براساس روایت تاریخی از قرن نهم هجری است.

,مهریز, دیدنی های منگاباد, قلعه منگاباد,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

امام‌زاده شاه صفی‌الدین

این امامزاده یکی از بناهای تاریخی و زیارتگاه های مهم منگاباد است که در نزدیکی مجتمع گردشگری منگاباد قرار گرفته.

 

الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

محله ای به اندازه یک شهر گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات