پرنده بینی در امن ترین جای فریدونکنار - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد پرنده بینی در امن ترین جای فریدونکنار ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

 

پاییز هر سال، قوهای آوازه خوان از سفری دور و دراز از مناطق سردسیر سیری به اراضی تالابی مازندران سفر می کنند و امسال حضورشان در روستای زیبا و پرجاذبه ازباران فریدونکنار، پررنگ تر از گذشته است.


 

«ازباران» (ezbaran) پناهگاه جدید قوهای آوازه خوان است که اهالیش هر صبحگاهان را با آوای روح‌نواز قوها به شبانگاه پیوند می دهند.

پرنده بینی در امن ترین جای فریدونکنار
,پرنده, فریدونکنار, مهاجرت پرندگان,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

در وروی روستا، بنری نصب شده که طبیعت گردان و پرنده نگرها را به تالاب پرندگان مهاجر هدایت می کنداینجا ازباران است. در وروی روستا، بنری نصب شده که طبیعت گردان و پرنده نگرها را به تالاب پرندگان مهاجر هدایت می کند.

,پرنده, فریدونکنار, مهاجرت پرندگان,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

به سه راهی منتهی به تالاب که می رسی، شورای اسلامی روستا با تابلوهایی مسیر را برای توریست ها و بازدید کنندگان مشخص می کند، تابلوهایی که مستقیم گردشگران را به تالاب بزرگ روستا می رساند.

,پرنده, فریدونکنار, مهاجرت پرندگان,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

ازباران تکه ای کوچک از بهشت خدا روی زمین است و قوهایی که بر فراز آسمان روستا به پرواز درآمده اند منظره های بی بدیلی را خلق کرده اند. همه جاذبه ازباران در زمستان و فصل غیرکشاورزی، قوهایی است که مهمان اهالی هستند. قوهای مهاجر چندسالی است که برای فرار ازسرمای ۵۰درجه زیر صفر منطقه سیبری و تامین غذا به تالاب های مازندران پناه می آورند.

ازباران تکه ای کوچک از بهشت خدا روی زمین است و قوهایی که بر فراز آسمان روستا به پرواز درآمده اند منظره های بی بدیلی را خلق کرده اند

تالاب ازباران امن ترین منطقه برای اقامت پرندگان مهاجر است اما جدی‌ترین خطری که این پرندگان نادر در مسیر پرواز به ایران با آن مواجه هستند، شکار غیرمجاز در طول مسیر مهاجرت خارج از ایران است. درناها در طبیعت بطور متوسط 35 سال و در اسارت 70 سال عمر می‌کنند وای مردم روستای ازباران در ۶ماه دوم سال به صورت حرفه‌ای به شکار پرندگان وحشی می‌پردازند. هر چند که در سال های اخیر دوستداران حیات وحش تلاش زیادی برای تغذیه این پرندگان داشته اند و به جای شکار، رسم میزبانی را برای آنها به جا آورده اند.

,پرنده, فریدونکنار, مهاجرت پرندگان,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

این تالاب تا پایان بهمن ماه و اوایل اسفندماه میزبان پرندگان مهاجر خواهد بود. بد نیست بدانید که فاصله این روستا تا مرکز شهرستان حدود 5 کیلومتر است و راه زمینی روستا آسفالته است. بنابراین دسترسی به روستای ازباران کار دشواری نیست.

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از مهر، ایسنا
 

پرنده بینی در امن ترین جای فریدونکنار گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات