اگر اهل گشت و گذار در طبیعت بکر و صعب العبور هستید، شما را به یک منطقه دیدنی با صخره های سخت و آبشاری زلال دعوت می کنیم. جایی که درست مثل یک تکه از بهشت پاداش تحمل سختی رسیدن تا روستای علیشاهی است!

 

روستای علیشاهی در نورآباد ممسنی در استان فارس قرار دارد. در واقع این روستا در فاصله 45 کیلومتری از ممسنی جا گرفته و با روستا های جویجان - جوزار جاوید و میدان هم مرز است.

برای رسیدن به این آبشار زیبا و خروشان باید وارد تنگه و دره ای با شیب تند شوید و از مسیری بسیار سخت با تخته سنگ های بزرگ بگذرید. این یعنی که مجوز دیدن آبشار فقط برای کسانی صادر می شود که کوهنوردی و صخره نوردی بلد باشند

این منطقه که مناطق تاریخی و طبیعی زیادی دارد، یکی از پر جاذبه ترین جاهای فارس به حساب می آید که به دلیل دسترسی دشوار، کمتر گردشگری رنج رسیدن به آن را به جان می خرد. اما همین که پایتان از جاده های خاکی و سنگلاخ ها گذشت به طبیعت بکر و خنک و زیبایی می رسید که سختی سفر را از یادتان خواهد برد.

,روستای علیشاهی, نورآباد ممسنی, استان فارس   ,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

آبشار علیشاهی در حدود 60 کیلومتری نورآباد ممسنی قرار دارد که به نام تنگه علیشاهی هم شناخته می شود. برای رسیدن به این آبشار زیبا و خروشان باید وارد تنگه و دره ای با شیب تند شوید و از مسیری بسیار سخت با تخته سنگ های بزرگ بگذرید. این یعنی که مجوز دیدن آبشار فقط برای کسانی صادر می شود که کوهنوردی و صخره نوردی بلد باشند. البته از یک مجوز قانونی حرف نمی زنیم. خنک شدن در جوار این آبشار در واقع فقط سهم کسانی است که طبیعت گردی حرفه ای می دانند.

,روستای علیشاهی, نورآباد ممسنی, استان فارس   ,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

روستای علیشاهی به جز این آبشار، جاذبه های گردشگری دیگری هم دارد. ازجمله تنگ بهکون، تنگ سراب و آبشار بهکون و.... این آخری، یعنی تنگ بهکون به خاطر داشتن درختان پرپشت چنار و رودخانه ای که از زیر آبشار جاری و از دل این منطقه عبور می کند معروف است. در واقع بهکون از خنک ترین نقاط شهرستان است که در هر فصلی از سال به آنجا بروید، یخ خواهید کرد!

,روستای علیشاهی, نورآباد ممسنی, استان فارس   ,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

روستای علیشاهی در شمال غرب شهرستان ممسنی واقع شده که آب وهوای آن معتدل است. این روستا 70 خانوار جمعیت دارد که شغل اکثر آنها کشاورزی و باغداری و محصولات آنها برنج، گندم، جو، عدس و انار و انگور است.

,روستای علیشاهی, نورآباد ممسنی, استان فارس   ,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

هنوز پیشنهاد گردشگری مان تمام نشده. می خواهیم یک جای دیدنی دیگر را هم در این سفر به شما پیشنهاد کنیم. بنابراین گذارتان که به ممسنی افتاد، از تفرجگاه بوان یا تنگ بوان که در حدود ۲۰ کیلومتری نورآباد قرار دارد و چندین چشمه و آبشار در آن به چشم می خورد دیدن کنید. بزرگترین آبشار بوان آبشار پولکی نام دارد. باغ های گردو این منطقه، عمری طولانی دارند. بعضی از این درختان تا شعاع ۱۰-۱۵ متری از ورود نور آفتاب به زیر درختان جلوگیری می‌کنند.

 

الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

راه رسیدن به بهشت

تبلیغات