برترین ها: در پاییز که هوا کمی سرد می شود، نمی توان به مکان های کوهستانی رفت. درختان هم تقریبا بی شاخ و برگ می شوند و به واسطه بارش باران، زمین خیس و گِل‌آلود است و نمی توان به باغ و جنگل هم رفت. پس شاید بهترین گزینه برای سفر و تفریح، بازدید از مکان های تاریخی و بناهای باستانی باشد.

مطلب مرتبط:

در پاییز از این مکان ها دیدن کنید (1)

در پاییز از این مکان ها دیدن کنید (2)

در پاییز از این مکان ها دیدن کنید (3)


کاخ گلستان در تهران


در دوران سلطنت شاه عباس اول صفوی، باغ بزرگی که چهارباغ نامیده می‌شد در کنار کاخ گلستان ساخته شده بود. پس از آن کریم خان زند (۱۷۴۹-۱۷۷۹میلادی) دستور داد که یک قلعه نظامی، یک بارو وتعدادی برج در همین منطقه بسازند. در دوران قاجاربتدریج برخی ازبناهای سلطنتی دربین قلعه نظامی برپا شدند، به عنوان مثال در سال ۱۸۱۳ میلادی که همزمان با پنجمین سال سلطنت ناصرالدین شاه بود، قسمت شرقی باغ سلطنتی امتداد پیدا کرده بود و کاخهایی دراطراف آن ساخته شده بودند که کاخهای باغ گلستان نامیده می‌شدند و تعدادی از آنها درقسمت شمالی باغ گلستان احداث شدند، این بنا شامل تعدادی موزه نیز با نامهای تالار برلیان و تالار نارنجستان می‌شود. در سال ۱۸۷۳ناصرالدین شاه با توجه به آنچه که در نخستین سفرش به اروپا دیده بود، موزه‌ای بزرگ با دیوارهای آینه کاری وجواهرات گرانبها در باغ گلستان ایجاد کرد. مراسمهای تاج گذاری دو پادشاه آخرسلسله پهلوی در این کاخ انجام می‌شد و جشنها و مراسمهای وﻳﮋه و با شکوه دیگر دربار نیز دراین مکان برپا می گشت.

,در پاییز از این مکان ها دیدن کنید (4) ایرانگردی,گردشگری,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


آرامگاه شعرا در آذربایجان شرقی

آرامگاه شعرا مکانی است که بسیاری از شاعران، متصوفان و دانشمندان معروف ایرانی در آن آرمیده اند. افرادی چون :خاقانی شروانی، زهیر فریابی، قطران تبریزی، محمد شیرین، مغربی، همام تبریزی، سلمان ساوجی، فلکی شروانی، قاضی بیضوی و بسیاری از شاعران تبریزی معروف معاصر چون محمد حسین شهریار در این مکان بخاک سپرده شده اند.

,در پاییز از این مکان ها دیدن کنید (4) ایرانگردی,گردشگری,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


آتشکده آذر گشنسب در تکاب (آذربایجان غربی)

این بنا در سال ۱۳۸۲ به عنوان چهارمین اثر باستانی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. یکی از سه آتشکده ی بزرگ ایران، آتشکده ی آذرگشنسب است که نماد اقتدار حکومت ساسانیان بوده و در شیز واقع است. در ایران پیش از اسلام سه آتشیده معروف و بزرگ وجود داشت یه هر یدام از آن ها مختص گروه ویژه ای بود.این آتشیده ها عبارت بودند از آتشیده برزین مهر مختص روحانیون در خراسان ، آتشیده آذر فرنبغ ویژه ستایش یشاورزان در فارس و آتشیده آذر گشنسب یه بزرگ ترین آتشیده ایران و از آن ستایش شاهان و فرماندهان سپاه بود. همچنانیه پاسارگاد و تخت جمشید جلال و عظمت هخامنشیان را مـی نـمایاند تخت سلیمان نیز یاد آور شیوه ایران دوران ساسانی و توجه به آیین زرتشت در این دوران است.

,در پاییز از این مکان ها دیدن کنید (4) ایرانگردی,گردشگری,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


این مجموعه یه در منطقه ای یوهستانی و سرشار از جاذبه های طبیعی و تاریخی واقع شده با وسعتی معادل ۵/۱۲ هکتار ییی از محوطه های باستانی ارزشمند یشور است. در قلب این مـجمـوعه ، بـقایای آتشیده آذرگشنسب آتشیده پادشاهان و جنگاوران بر پیرامون دریاچه ای همیشه جوشان و بر روی سنگی ، با آثار معماری خاص مانند چهار طاقی آتشیده و تأسیسات و بناهای مذهبی وابسته به آن ، معبد منسوب به آناهیتا ، یاخ های دوران ساسانی و بناهای مربوط به سلاطین ایلخانی قراردارد. نام آذرگشنسب در متون اوستایی، کتاب های تاریخ ایران قدیم و نوشته های مورخان یونانی، رومی و ارمنی بارها آمده است. در شاهنامه ی فردوسی نیز حدود ۷۰ بار نام آتشکده آذرگشسب ذکر شده است. این آتشکده از زمان ایلخانیان به بعد تخت سلیمان نام گرفته است. قلعه بلقیس در ۵ کیلومتری تخت سلیمان در قله کوهی واقع است و تا قلعه جاده ماشین رو وجود دارد. این قلعه در دوره هخامنشی به منظور دیده بانی ساخته شده بود.

موقعیت جغرافیایی :ویرانه های تخت سلیمان در آذربایجان در جنوب شرقی دریاچه ارومیه در ۴۲ ییلومتری شمال شرقی شهرستان تیاب در یی دره سر سبز در ارتفاع ۳۰۰۰ متری دامنه ی جنوب یوه های بالیاش واقع شده یه قله ۳۲۰۰ متری یوه بلقیس در آن قد علم یرده است. صفه و تخت سلیمان بر روی یی بلندی طبیعی به ارتفاع ۲۰ متر از سطح دشت واقع شده است یه این صفه بر اثر رسوبات آب دریاچه ای یه در میان آن وجود دارد بوجود آمده است. محدوده ی تخت سلیمان به وسیله ی حصاری عظیم یه دو دروازه دارد محصور شده است. طول این حصار۱۲۰/۱ ییلومتر است و به شیل یی بیضی نا منظم و به طور مستحیم از لاشه سنگ و ساروج و ضخامتی حدود ۳۸۰ سانتیمتر بنا شده است.

سی و سه پل (اصفهان)

سی و سه پل در (اصفهان) پل الله وردی خان که در روی زاینده قرار گرفته ادامه چهار باغ (خیابان اصلی اصفهان ) است. این پل که در اوایل قرن ۱۷ به دستور شاه عباس و برای یکی از جنگهایش ساخته شد و به نام یکی از سرداران اصلی اش الله وردی خان نام گرفت. این پل همچنین ۳۳ قوس یا ۳۳ پل هم نامیده می‌شود. این بنا ۴۵ فوت عرض و ۱۷۵ یارد طولش می‌باشد. اگرچه این پل نمای بسیار زیبایی دارد اما از نظر قدمت تاریخی و زیبایی همچون ۲ پل پایین رودخانه نمی‌باشد. این پل در انتهای جنوبی خیابان چهار باغ در اصفهان قرار دارد و نام سازنده اش را گرفته است. این پل همچنین پل جلفا هم نامیده می‌شود. این پل از آجر و سنگ ساخته شده است. گفته می‌شود که این بنا در ابتدا دارای ۴۰ طاق بوده که رفته رفته به ۳۳ طاق کاهش یافته است. با رجوع به اسناد معتبر تاریخی که از زمان شاه عباس باقیمانده است اینگونه بنظر می رسد که احداث این پل با احداث چهارباغ در یک زمان (سال ۱۵۹۶) به پایان رسیده است. این پل بخاطر ۳۳ طاقی که دارد ۳۳ پل نامیده می‌شود.

,در پاییز از این مکان ها دیدن کنید (4) ایرانگردی,گردشگری,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


مقبره کوروش کبیر در فارس

مقبره کوروش کبیر پادشاه هخامنشی در پاسارگاد فارس در مشهد مرغاب واقع است. ساختمان مقبره عبارت است از اتاق کوچکی که روی یک پایه شش طبقه‌ای قرار گرفته است. هر طبقه بالاتر، کوچکتر از طبقه پائین تر است و به این ترتیب پایه مذکور از هر طرف پله هایی بوجود آورده. تقریبا تمام بنا از سنگی ساخته شده است که شبیه مرمر است و ارتفاع آن به ۱۱ متر می رسد. سابقا بنای مزبور در محوطه‌ای بود که دیواری بلند و دری داشت. از دیوارها فقط آثار مختصری ماند. اطاق مقبره درب کوتاهی داشته که از آن داخل می‌شدند. اهل محل آن را «قبر مادر سلیمان» می نامند.

,در پاییز از این مکان ها دیدن کنید (4) ایرانگردی,گردشگری,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


پل سفید اهواز

از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر اهواز پل‌های اهواز هستند. هم اکنون ۷ پل بر روی کارون در اهواز وجود دارد که اولین آنها یعنی پل سیاه مختص عبور قطار میباشد. از ۶ پل دیگر پل سفید (پل اول - پل معلق) و پل هفتم به دلیل سبک خاص معماری و طراحی منحصر به فرد، چشم‌انداز زیبایی به شهر داده‌اند. آخرین و هفتمین پل اهواز با نام پل ششم یا پل فولاد نیز به در ۱۳۸۶ به بهره‌برداری رسیده ‌است. پل سفید اهواز؛ اولین پل معلق ایران و چهارمین پل معلق جهان است. این پل در سال ۱۳۱۵ بر روی رودخانه کارون ساخته شده است. پیمانکار آن را برخی آلمانی و برخی فرانسوی ذکر کرده اند. کمتر از پنجاه سال پس از احداث و افتتاح پل بروکلین (اولین پل فلزی جهان ) در شهر اهواز پایه های احداث چهارمین پل معلق دنیا گذاشته شد که امروز نماد و مظهر زیبایی شهر به شمار می رود. پل سفید در سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

,در پاییز از این مکان ها دیدن کنید (4) ایرانگردی,گردشگری,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


باغ دولت آباد در یزد

باغ دولت آباد از باغ‌های قدیمی‌شهر یزد در کشور ایران است. این مجموعه در قسمت شرقی یزد و بین محله های چهار منار و نصر آباد قرار دارد. بنای این مجموعه به سال ۱۱۶۰ توسط محمدتقی خان بافقی حاکم یزد در دوره افشاریه که به خان بزرگ معروف بوده ساخته شده و در حدود ۲۶۰ سال قدمت داشته و محل اقامت حاکم وقت و معاصر با شاهرخ میرزا و کریم خان زند بوده‌است. این مجموعه یادگاری است از دوره‌های افشاریه و زندیه که شامل عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آئین و تالار آینه، عمارت تهرانی، آب انبار دو دهانه و باغ ناصر است. فضای سبز باغ درختان میوه مانند انگور و سرو و کاج داشته و همچنین گل‌های محمدی و سرخ نیز در باغ دیده می‌شوند.

,در پاییز از این مکان ها دیدن کنید (4) ایرانگردی,گردشگری,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


روشنایی باغ در شب توسط لامپ‌هایی که در داخل فانوس گذاشته شده و به فواصل معین در اطراف قرار گرفته‌اند تامین می‌شود که منظره زیبایی را نیز ایجاد می‌کند. درهای ساختمان اصلی از چوب و به صورت کنده کاری دیده می‌شود و در داخل بنا اتاق‌های متعددی قرار دارد که در اکثر این اتاق‌ها حوضی قرار گرفته و درهای یکی از اتاق‌ها که رو به حیاط و باغ باز می‌شود، با شیشه‌های رنگارنگ با طرح‌های زیبا مزین شده که در هنگام وجود خورشید و پرآب بودن حوض منظره زیبایی از نقاط رنگی منعکس شده را بر روی حوض مرمرین به نمایش می‌گذارد. در یکی دیگر اتاق‌ها بادگیر معروف دولت آباد قرار دارد که با ارتفاع زمین ۳۳ متر از زمین بلندترین بادگیر از نوع خود بوده و به خوبی کولر می‌تواند خنکی ساختمان را تامین کند.
تبلیغات