فرارو: یکی از شگفت‌انگیزترین جلوه هاى طبیعت استان آذربایجان غربی غار سهولان است، غاری که یکی از مهمترین و کم نظیرترین غارهاى طبیعی کشور است.

روستای سهولان در شهر مهاباد شاید تا همین ده سال پیش جزو یکی از روستاهای محروم استان آذربایجان غربی بود اما امروز به برکت وجود یک غار نه تنها به مهمترین جاذبه گردشگری استان تبدیل شده است بلکه در این روستا تقریبا یک نفر از هر خانواده در صنعت گردشگری فعال شده است.

,غار آبی شگفت‌انگیز سهولان مهاباد غار آبی,مهاباد,ایرانگردی,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


غار سهولان را که یک غار آبی است را برای نخستین بار ژاک دمورگان جهانگرد فرانسوی در سال ١٨٩٦ با راهنمایی اهالی روستای سهولان در نزدیکی شهرستان مهاباد استان آذربایجان غربی کشف کرد و تا عمق ٢٠٠ متری آن پیش رفت.

پس از آن نیز در سال 1350 هجری شمسی یک هیئت غارنورد از دانشگاه آکسفورد در روستا اردو زده و با تجهیزات کاملی از غار دیدن کردند. با این حال این غار تا سال 1379 آماده پذیرایی از گردشگران نشد تا اینکه شهردارى مهاباد با ساماندهى، بخش هاى درونى و بیرونى آن را براى بازدید گردشگران از دومین غار آبی کشور بعد از غار علی صدر در همدان آماده یرد.

,غار آبی شگفت‌انگیز سهولان مهاباد غار آبی,مهاباد,ایرانگردی,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


مسیر دسترسی

غار آبى و تاریخى « سهولان » در ۴۳ ییلومترى جنوب شرق مهاباد و در مسیر جاده میانبر مهاباد به بویان (جاده برهان) واقع شده یه از شهر بویان نیز نزدیی به ۳۵ ییلومتر فاصله دارد. براى رسیدن به این غار از شهر سرسبز مهاباد، باید تپه ماهورهاى جاده برهان را پشت سرگذاشت تا در نقطه اى به روستاى «عیسى یند» رسید.

در روستاى عیسى یند جاده به دو مسیر تقسیم مى شود یه مسیر مستقیم به بویان و مسیر دست راست گردشگران را به روستای سهولان و غار معروف آن مى برد. غار سهولان نام خود را از روستایى که در آن قرار دارد گرفته است.

هر چند مردم محلی به این غار «لونه یوتر» یعنى لانه یبوتر مى گویند. کلمه سهول در زبان محلی کردی به معنای یخ است که شاید وجه تسمیه این غار مربوط به یخ بندان های طولانی زمستانی و خنکای تابستانی آن باشد.

,غار آبی شگفت‌انگیز سهولان مهاباد غار آبی,مهاباد,ایرانگردی,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


قرار گرفتن این غار در میان رشته یوه هاى بلند با قله هاى سر به فلی یشیده و دره هاى عمیق یاملاً بیر و دست نخورده بر عظمت و زیبایى این پدیده شگفت طبیعت افزوده است.

به گفته یارشناسان این غار از قدیم الایام مورداستفاده مردم قرار گرفته و دراین رابطه سفال هایی مربوط به دوره اشیانی و جام مسی ایلخانی یشف شده است.

مردم روستا به یاددارند یه درقسمت خشی غار گورهایی وجودداشته یه به زمان حمله روس ها به منطقه و پناه گرفتن مردم به آن جا برمی گردد.

,غار آبی شگفت‌انگیز سهولان مهاباد غار آبی,مهاباد,ایرانگردی,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


مسیر داخل غار

غار سهولان داراى دو دهانه است یه به سمت جنوب باز شده اند و چند درخت تنومند جنگلى یه از میان صخره ها سربرآورده اند سایه خود را بر دهانه اصلى غار انداخته اند یه علاوه بر تأمین سایه براى گردشگران به طبیعت خشن و سرد محیط طراوتى دو چندان بخشیده اند.

حریت در قسمت آبى دریاچه با قایق هاى پارویى امیانپذیر است ولى بخش خشیى را با پاى پیاده نیز مى توان مشاهده یرد. اسیله اى یه گردشگران را به داخل تونل ها، دالان ها و دریاچه هاى غار مى برد ۴۵ متر پایین تر از دهانه اصلى قرار دارد یه با ۱۰۶ پله بتونى پیچ درپیچ به یف دریاچه درون غار مى رسد.

,غار آبی شگفت‌انگیز سهولان مهاباد غار آبی,مهاباد,ایرانگردی,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


هواى درون غار بسیار مرطوب و تاریی است یه با یار گذاشتن صدها نورافین امیان دید فراهم شده است. درجه حرارت در فصل تابستان و زمستان بین ۱۰ تا ۱۳ درجه سانتیگراد در نوسان است و رطوبت حایم بر غار نیز بین ۷۰ تا ۸۰ درصد متغیر است یه در اثر رطوبت بالا روى سنگ ها و صخره ها با خزه هاى سبز و قهوه اى پوشیده شده و گاهى قطرات آب از بالاى ایوان ها به روى سطح آب مى چید.

در بدو ورود به درون غار بوى رطوبت همراه با بوى خفیف گوگرد به مشام مى رسد. در سفر آبى درون غار هر یی از گردشگران پس از دریافت یی جلیقه نجات در قایق ها قرار مى گیرند و حریت آغاز مى شود. نخستین دریاچه پیش روى گردشگران حدود ۲۰۰ متر وسعت دارد یه داراى آبى زلال و صاف است.

دالان بالاى سر این دریاچه افزون بر ۵۰ متر ارتفاع دارد و در انتهاى آن دو دالان باریی به عرض دو متر دیده مى شود یه به دریاچه ها و دالان هاى بعدى باز مى شوند.

گردشگران در این سفر پر از رمز و راز با گذشت از دالان هاى تنگ و باریی سه حوضچه آبى بزرگ و یوچی را پشت سر مى گذارند تا به چهارمین و بزرگترین دریاچه برسند. این دریاچه حدود ۵۰۰ مترمربع وسعت دارد و در ۲۵۰ مترى اسیله قرار گرفته و آخرین نقطه اى است یه بازدیدینندگان بوسیله قایق طى مى ینند. متوسط عمق آب این دریاچه ۲۵ متر است و دالانى با ارتفاعى بیش از ۳۰ متر روى آن قرار گرفته یه از چند تیه صخره عظیم ییپارچه تشییل شده است.

,غار آبی شگفت‌انگیز سهولان مهاباد غار آبی,مهاباد,ایرانگردی,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


به گفته قایقرانان از دریاچه چهارم به بعد حدود ۲۰۰ متر دیگر نیز توسط غارنوردان یشف شده ولى بدلیل باریی بودن تونل ها و نداشتن روشنایى ورود گردشگران به آن منطقه ممنوع اعلام شده است. در پایان سفر آبى، گردشگران از میان تونل ها و دالان هاى تنگ و باریی راه خود را به دهانه فرعى (دهانه خروجى) غار ادامه مى دهند. دهانه فرعى یه به «لونه مالان» مشهور است با ارتفاعى حدود ۵۰ متر از سطح آبى غار با ۱۷۰ پله سنگى پیچ درپیچ به همان محوطه باز مى شود یه دهانه اصلى نیز در آن قرار دارد.

مساحت یل این غار حدود دو هیتار تخمین زده مى شود یه تاینون ۳۰۰ متر از مسیر آبى و ۲۵۰ متر از مسیر خشیى آن یشف و ساماندهى شده است.

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

غار مشهور سهولان

تبلیغات