کاخ عالی قاپو عمارتی است که در غرب میدان نقش جهان اصفهان و روبروی مسجد شیخ لطف اله سر بر افراشته و به عنوان یکی ازمهمترین شاهکاره ی معماری اوائل قرن یازدهم هجری از شهرتی عالم‌گیر برخوردار است .

تاریخ ساخت بنا به 1054 هـ.ق باز می گردد و بانی آن بانی : شاه عباس اول می باشد.

عالی قاپو

این قصر دروازه مرکزی و مدخل کلیه قصرهایی بود که در دوران صفویه در محدوده میدان نقش جهان بنا شده بودند .

عالی قاپو مرکب از دوکلمه عالی و قاپو است که با هم به معنای « سر در بلند » یا « درگاه بلند» هستند. اسامی دیگر آن علی قاپو ، دولتخانه مبارکه نقش جهان و قصر دولتخانه می باشند.

عالی قاپو

از زیر سر در بلند کاخ که تمامأ با سنگ ساخته شده به قصر وارد می شویم و به وسیله پلکانی که در دو طرف تعبییه شده اند به طبقات فوقانی می‌رسیم .

عالی قاپو دارای پنج طبقه است که هر طبقه آن تزئینات ویژه‌ای دارد در طبقه همکف دو تالار وجود دارد که در آن روزگار به امور اداری و دیوانی اختصاص داشت ، در طبقه سوم ایوان بزرگی است که بر هجده ستون بلند و رفیع ،استوار است و در وسط این ایوان حوض زیبایی از مرمر وجود دارد .

آنچه عالی قاپو را در عداد آثار با شکوه و بسیار نفیس قرار داده است اثر هنرمند معروف عصر صفوی رضا عباسی یعنی گچبریهای آخرین طبقه است که تالار آن به اتاق موسیقی یا اتاق صوت نیز معروف است .

عالی قاپو

در این قسمت از کاخ شکل انواع جام و صراحی در دیوار تعبییه شده است که این اشکال علاوه بر نمایش زیبایی و خلاقیت و ابتکار هنرمندان گچکار برای این بوده است که انعکاس حاصل از نغمه‌ها ی نوازندگان به وسیله این اشکال گرفته شود و صداها طبیعی و بدون انعکاس صوت به گوش برسند .

به طورکلی بنای عالی قاپو به عنوا ن یک بنای تشریفاتی خوش ساخت و زیبا دستاورد دیگری از هنر معماری دوران صفویه است .

<strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='کاخ عالی قاپو' href='http://www.akairan.com/iranshenasi-irangardi/tehran-didaniha/201581384538.html'>کاخ عالی قاپو</a></strong>, میدان نقش جهان, صفهان, مسجد شیخ لطف اله, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='شاه عباس' href='http://www.akairan.com/iranshenasi-irangardi/mazandaran-didaniha/2014729174744.html'>شاه عباس</a></strong> اول, قصر دروازه, صفویه <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='کاخ عالی قاپو' href='http://www.akairan.com/iranshenasi-irangardi/tehran-didaniha/201581384538.html'>کاخ عالی قاپو</a></strong>, میدان نقش جهان, صفهان, مسجد شیخ لطف اله, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='شاه عباس' href='http://www.akairan.com/iranshenasi-irangardi/mazandaran-didaniha/2014729174744.html'>شاه عباس</a></strong> اول, قصر دروازه, صفویه


مرتبط با گردشگری

  • تحت جمشید،مجموعه ای از کاخهای با شکوه
  • تحت جمشید،مجموعه ای از کاخهای با شکوه
  • راهنمای سفری متفاوت به اصفهان
  • عالی قاپو یکی از آثار زیبای اصفهان
  • معرفی ۱۰ بنای زیبای جهان
تبلیغات