آیا نام قلعه الموت را شنیده اید؟ - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد آیا نام قلعه الموت را شنیده اید؟ ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نماییدقلعه الموت یاقلعه حسن صباح در قزوین و در شمال شرقی آبادی "گازر خان" و بر بلندای کوهی از سنگ یکپارچه با ارتفاع 2100 متر از سطح دریا که به پناهگاه مخوفی منتهی می شود، قلعه ای پر شکوه وجود دارد که به گفته " حمدالaله مستوفی " نخست در سال 226 ه. ق. به دست "داعی الی الحق حسن بن زید الباقری" بنا شده است.

آیا نام قلعه الموت را شنیده اید؟
,قلعه الموت, حسن صباح, قزوین,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

 

قله ای که قلعه حسن صباح بر آن قرار دارد تنها راه ورود به قلعه الموت در انتهای ضلع شمال شرقی، چند متر پایین تر از برج شرقی دژ واقع شده که کوه هودکان با فاصله نسبتا زیاد بر آن مشرف است. در این محل تونلی در تخته سنگ بریده شده که دارای 6 متر طول، 2 متر عرض و 2 متر ارتفاع است.

,قلعه الموت, حسن صباح, قزوین,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

پس از عبور از این گذرگاه، آثار باقی مانده برج جنوبی قلعه و دیواره جنوب غربی آن که روی شیب تند تخته سنگ ساخته شده آشکار می گردد. در دامنه جنوبی کوه قلعه، خندقی به طول تقریبی 50 متر و 2 متر عرض کنده و آنرا از آبی که از داخل قلعه می آمده پر می کرده اند تا هیچ راه نفوذی از آن جبهه متصور نباشد.

,قلعه الموت, حسن صباح, قزوین,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

 

بر روی دامنه های دیگر نیز هرجا بیم بالا رفتن مهاجمان می رفته خندق هایی کنده شده و دیوار بالایی آنها را مورب برآورده اند تا امکان هر عبوری را محدود نماید. با عبور از پای دیوار شرقی قلعه به بخش اصلی دژ می رسیم که تختگاه حسن صباح در طول اقامت 35 ساله وی در الموت بوده است. این قلعه پس از تسلیم رکن الدین خورشاه در 654 ه. ق. به دستور هلاکو به آتش کشیده و ویران شد و از آن به بعد به عنوان تبعیدگاه و زندان مورد استفاده قرار گرفت.


 

<strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='قلعه الموت' href='http://www.akairan.com/iranshenasi-irangardi/safar1/news2017290582435889.html'>قلعه الموت</a></strong>, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='حسن صباح' href='http://www.akairan.com/iranshenasi-irangardi/safar1/news2017290582435889.html'>حسن صباح</a></strong>, قزوین, گازر خان, حمدالaله مستوفی
آیا نام قلعه الموت را شنیده اید؟ گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات