قلعه زیبای دزک چهارمحال و بختیاری - آکاقلعه دزک در۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرد و در روستای دزک قرار دارد و در دو طبقه و به صورت باشکوهی بدستور لطفعلی خان امیر مفخم بختیاری ساخته شده است .


طبقه اول قلعه دزک دارای یک هشتی ورودی در وسط است که از طرفین به محوطه بزرگ قلعه منتهی می شود . در طرفین هشتی چهار ایوان قرار دارد که دو ایوان رو به شمال و دو ایوان دیگر رو به جنوب قرار گرفته است و شامل چند اتاق و انبار است .

 

 

قلعه زیبای دزک چهارمحال و بختیاری
,ایران, مکان های تفریحی ایران, آثار باستانی ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

 

طبقه دوم قلعه دزک که از ایوان شمالی طرفین هشتی به آن راه می یابند ، ابتدا از راه پله ها وارد محوطه ای بزرگ به نام حوضخانه می شود که در وسط آن یک سالن بزرگ به نام سفره خانه وجود دارد و اتاق آینه در جوار آن قرار گرفته است .

 

 

,ایران, مکان های تفریحی ایران, آثار باستانی ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

 

سفره خانه این سالن دارای تزئینات گچبری و نقاشی زیبائی است . اشکال مختلف از قبیل ملائکه به عنوان مظهر پاکی و کله شیر که حاکی از قدرت و دلاوری است و مناظر زیبا از شکار و گچبری های گل و بوته در حاشیه بزرگ و کوچک آن است . سقف چوبی و به شکل قاب بندی است و دارای در و پنجره های سیم کوبی شده است .در کنار سفره خانه اتاقی به نام آیینه خانه قرار دارد که به صورت باشکوهی تزئین شده است.

قلعه دزک

 

 

 

 


آثار باستانی ایران, طبقه اول قلعه دزک, قلعه دزک شهر کرد, قلعه, دزک,


مرتبط با گردشگری

  • پل مارنان اثر تاریخی عصر صفوی
قلعه زیبای دزک چهارمحال و بختیاری گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
تبلیغات