نارنجستان قوام شیراز عمارتی زیبا - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد نارنجستان قوام شیراز عمارتی زیبا ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید



نارنجستان قوام متعلق به خاندان قوام الملک بوده است . عمارت نارنجستان بعنوان دیوانخانه و محل مراجعات رعیت ها و دیگر مردم و همچنین محل تشکیل جلسه های عمومی و نشست های بزرگان و اشراف در زمان قاجاریه مورد استفاده قرار می گرفته است. خاندان قوام الملک از خانواده های مقتدر دوران قاجاریه بوده که چندین قرن سردمدار حکومت نواحی فارس بودند.



عمارت نارنجستان با صنعت آینه کاری ، نقاشی ، کاشیکاری ، گچبری و منبت کاری تزیین شده است و یکی از شاهکارهای دوره قاجاریه می باشد .

نارنجستان قوام شیراز عمارتی زیبا
,ایران زمین, آثار باستانی, آثا باستانی ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


ایوان یا تالار آینه در وسط و اتاقهای در چپ و راست آن به صورت قرینه ساخته شده اند . حتی سنگهای پایین دیوار نیز به صورت قرینه حجاری شده اند . بر سطح این سنگها نقشهایی از شیر، مقبره و سربازان هخامنشی ، مبارزه با هلاهل ( موجود افسانه ای ) بچشم می خورد .



کف ایوانهای این بنا با قطعات کاشی سفید و آبی به طرز زیبائی مفروش شده است و دیوار ایوانها از نمونه های جالب هنر دوره قاجاریه می باشد که روی آنها گچبریهای زیبائی انجام شده است.


این بنا دو متر از کف حیاط بلند تر است و آجر بعنوان مصالح اصلی بکار برده شده است.سقف بنا با نقاشیهای زیبا با رنگهای گرم و طرحهای متنوع پوشیده شده است .

,ایران زمین, آثار باستانی, آثا باستانی ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

 

ابراهیم خان قوام الملک در سال 1345 خورشیدی این بنای با ارزش و زیبا را به دانشگاه شیراز اهدا کرد و امروزه به موزه نارنجستان که وابسته به دانشکده هنر معماری است تبدیل شده و برای بازدید عموم آزاد می باشد.

مکان های تفریحی ایران, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='نارنجستان قوام' href='http://www.akairan.com/iranshenasi-irangardi/fars-didaniha/2014828134222.html'>نارنجستان قوام</a></strong> - شیراز, عمارت نارنجستان, صنعت آینه کاری, نقاشی ، کاشیکاری مکان های تفریحی ایران, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='نارنجستان قوام' href='http://www.akairan.com/iranshenasi-irangardi/fars-didaniha/2014828134222.html'>نارنجستان قوام</a></strong> - شیراز, عمارت نارنجستان, صنعت آینه کاری, نقاشی ، کاشیکاری


مرتبط با گردشگری

  • غارچال نخجیر یکی از شگفت انگیز ترین آثار
  • پل جویی تنها پل تاریخی اختصاصی اصفهان
  • پل مارنان اثر تاریخی عصر صفوی
نارنجستان قوام شیراز عمارتی زیبا گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات