قلعه فلک الافلاک آثاری زیبا در خرم آباد - آکااین قلعه زیبا و دیدنی با 5300 متر مربع مساحت بر فراز تپه ای در مرکز شهر خرم آباد، با چشم اندازی فوق العاده زیبا قرار گرفته است. حریم این تپه باستانی، از شرق و جنوب غربی به رودخانه خرم آباد و از غرب به خیابان و محله دوازده برجی و از سمت شمال به خیابان فلک الافلاک محدود می شود.

قلعه فلک الافلاک آثاری زیبا در خرم آباد
,قلعه, فلک الافلاک, قلعه فلک الافلاک,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

نام قدیم آن که به دوران ساسانیان بر می گردد، دژ شاپور خواست بوده و دارای 8 برج مدور و دیوارهای بلند و مستحکم است. وسعت محوطه باستانی که محل واقعی تحولات تاریخی بناست، حدود 400×300 متر مربع و ارتفاع تپه با احتساب دیوارهای بنا از سطح خیابانهای مجاور حدود 40 متر است. فضای داخلی بنای فعلی به چهار تالار نسبتاً بزرگ حول دو حیاط و تعدادی تالار و اتاق تقسیم شده است. ابعاد حیاط اول 5/22×31 متر و ابعاد حیاط دوم 21×29 متر است. در ورودی بنا در سمت شمال و در بدنه برج شمال غربی تعبیه شده است.


دورتا دور قلعه را پرتگاهی مخوف فرا گرفته که دارای پوشش گیاهی ست و راه ورود به فلک الافلاک را دشوارتر می کند.نام این قلعه به مفهوم آسمان نهم و بالاترین فلک است که به طورمجازی دست نیافتنی بودن آن را می رساند.


فلک الافلاک, قلعه فلک الافلاک, خرم آباد, ایران زمین, آثار باستانی خرم آبا فلک الافلاک, قلعه فلک الافلاک, خرم آباد, ایران زمین, آثار باستانی خرم آبا


مرتبط با گردشگری

  • بازار قیصریه اصفهان یکی از آثار زیبای اصفهان
  • نارنجستان قوام شیراز عمارتی زیبا
قلعه فلک الافلاک آثاری زیبا در خرم آباد گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
zavaran
تبلیغات