حافظیه یکی از جاذبه های مهم توریستی شیراز - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد حافظیه یکی از جاذبه های مهم توریستی شیراز ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید۱۹۱۱۶ حافظیه نام مجموعه آرامگاه شاعر برجسته ایرانی، حافظ شیرازی است که در شهر شیراز قرار دارد.

آرامگاه حافظ در شمال شهر شیراز، پایین‌ تر از دروازه قرآن ، در یکی از قبرستان های معروف شیراز به نام خاک مصلی قرار دارد و مساحت آن متر مربع است. این مکان یکی از جاذبه‌های مهم توریستی شهر شیراز به ‌شمار می‌رود.

 

 

حافظیه یکی از جاذبه های مهم توریستی شیراز
,حافظیه, آرامگاه شاعر برجسته ایرانی, حافظ شیرازی,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

۶۵ سال پس از درگذشت حافظ، در سال ۸۵۶ هجری قمری (۱۴۵۲ میلادی)، شمس‌الدین محمد یغمایی وزیر میرزا ابوالقاسم بابر گورکانی (پسر میرزا بایسنغر نواده شاهرخ بن تیمور) حاکم فارس، برای اولین بار ساختما نی گنبدی شکل را بر فراز مقبره حافظ بنا کرد و در جلو این ساختمان، حوض بزرگی ساخت که از آب رکن‌آباد پر می‌شد.

 

 

,حافظیه, آرامگاه شاعر برجسته ایرانی, حافظ شیرازی,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

 

این بنا یک بار در اوایل قرن یازدهم هجری و در زمان حکومت شاه عباس صفوی، و دیگر بار ۳۵۰ سال پس از وفات حافظ به دستور نادرشاه افشار مرمت شد. در سال ۱۱۸۷ هجری قمری، کریم خان زند بر مقبره حافظ، بارگاهی به سبک بناهای خود،شامل تالاری با چهار ستون سنگی یکپارچه و بلند و باغی بزرگ در جلو آن ساخت و بر مزارش سنگ مرمری نهاد که امروز نیز باقی است.

 

 

 

,حافظیه, آرامگاه شاعر برجسته ایرانی, حافظ شیرازی,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

بعد از عمارتی که کریم خان زند بر مقبره حافظ ساخت در طول یکصد و شصت سال تعمیرات زیادی به وسیله اشخاص خیرخواه انجام گرفت تا آنکه در سال ۱۳۱۵ به کوشش شادروان علی اصغر حکمت بنای کنونی با بهره گیری از عناصر معماری روزگار کریم خان زند و یادمانهای حافظیه توسط آندره گدار فرانسوی طراحی و اجرا شد.

 

 

 

 

 

حافظیه, آرامگاه شاعر برجسته ایرانی, حافظ شیرازی, شهر شیراز, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='آرامگاه حافظ' href='http://www.akairan.com/iranshenasi-irangardi/safar1/news201782921545660594.html'>آرامگاه حافظ</a></strong> حافظیه, آرامگاه شاعر برجسته ایرانی, حافظ شیرازی, شهر شیراز, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='آرامگاه حافظ' href='http://www.akairan.com/iranshenasi-irangardi/safar1/news201782921545660594.html'>آرامگاه حافظ</a></strong>


مرتبط با گردشگری

  • بازار وکیل یکی ازبازار های سنتی و تاریخی
  • حافظیه ازجاذبه های مهم توریستی شهرشیراز
حافظیه یکی از جاذبه های مهم توریستی شیراز گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات