زیباترین آرامگاه های تاریخی ایران (2) - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد زیباترین آرامگاه های تاریخی ایران (2) ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته تهران از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکایران :همشهری 6و7 -  حمیدرضا حسینی:
مطلب مرتبط:

زیباترین آرامگاه های تاریخی ایران (1)


سلطانیه
آرامگاه سلطان محمد خدابنده
زیباترین آرامگاه های تاریخی ایران (2)
,زیباترین آرامگاه های تاریخی ایران (2) آرامگاه,سلطانیه,برج قابوس,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

آکاایران: زیباترین آرامگاه های تاریخی ایران (2)


در 40 کیلومتری جنوب شرقی شهر زنجان و در شهر کوچک سلطانیه، آرامگاه بزرگ و شکوهمندی قرار دارد که به عنوان سومین گنبد تاریخی بزرگ جهان در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است.
بنا به گزارش آکاایران : این بنا را زمانی که سلطانیه به عنوان پایتخت سلسله ایلخانان مغول انتخاب شد به عنوان یک آرامگاه بنا کردند.
 ابتدا سلطان محمد خدابنده، ایلخان تازه مسلمان مغول تصمیم داشت که پیکر مطهر حضرت علی(ع)   امام اول شیعیان را از نجف به سلطانیه بیاورد و در این آرامگاه باشکوه دفن کند اما هنگامی که علمای شیعه به او گوشزد کردند که این کار خلاف احکام دینی است، از تصمیم خود منصرف شد و بنا را به آرامگاه خود اختصاص داد.
گنبد 700 ساله سلطانیه 48.5 متر بلندا دارد و قطر دهانه  گنبد دو جداره آن به 25.5 متر می رسد. این بنا روی بستر طبیعی و فشرده ای از مواد آهکی، خاک رس و خرده سنگ ساخته شده و به همین علت، زلزله های پرشمار سده های گذشته که تعدادشان را بیش از 300 مورد برآورد کرده اند، آن را ویران نساخته اند.
 البته هشت ضلعی بودن نقشه ساختمان نیز به ایستایی بیشتر آن کمک کرده است. طول هریک از این اضلاع 17 متر است.
گنبد سلطانیه در سه طبقه بنا شده است؛ طبقه اول که با افزودن بناهای الحاقی در دوره های مختلف شکل منظم خود را از دست داده، چهار درگاه بزرگ و چهار درگاه کوچک برای دسترسی به فضای داخلی گنبد دارد.
 علاوه بر فضای مرکزی که با چهار ایوان بزرگ و چهار ایوان کوچک احاطه شده، مهم ترین بخش طبقه اول، تربت خانه در ضلع جنوبی بناست که یک بنای الحاقی به شمار می آید و به درستی نمی دانیم کی و چرا ساخته شده و علت خواندنش به این نام چیست؟
 اکنون تعدادی از آثار کشف شده در محدوده گنبد سلطانیه را در این بخش به نمایش گذاشته اند تا بازدیدکنندگان درک بهتری از وضعیت بنا در روزگار شکوه آن پیدا کنند. زیر تربت خانه سردابی قرار دارد که طبق یافته های باستان شناسان پیش از سایر بخش های گنبد ساخته شده است.
 خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی، وزیر دانشمند ایلخانان مغول در کتاب جامع التواریخ می گوید که اولجایتو را پس از مرگ با جواهرات بسیار در این سردابه گنبد دفن کردند اما تاکنون کوچک ترین نشانی از گور او به دست نیامده است. طبقه دوم بنا متشکل از هشت ایوان تو در تو است.
این ایوان ها سراسر بنا را دور می زنند و هرکدام از آنها سه دهانه قوسی شکل و کاشی کاری شده دارند. طبقه سوم نیز شامل گنبد و هشت مناره است که البته اغلب مناره ها در طول زمان فروریخته اند و در سال های اخیر در حال بازسازی هستند.
نمای بیرونی گنبد سلطانیه ساده و درونش پوشیده از تزیینات گوناگون است. در اینجا چند هزار متر مربع کاشی کاری، آجرکاری، حجاری، گچ بری و تلفیق آجر و کاشی چشم هر بیننده ای را به خود خیره می سازد.


برج قابوس
آرامگاه احتمالی قابوس بن وشمگیر

,زیباترین آرامگاه های تاریخی ایران (2) آرامگاه,سلطانیه,برج قابوس,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

در مرکز شهر گنبد کاووس، روی تپه ای نه چندان بلند، برج بلندی سربرافراشته است که آن را برج قابوس می خوانند و شهر گنبد نام خود را از آن گرفته است. این گنبد را بیش از هزار سال پیش، «قابوس بن و شمگیر امیر سلسله آل زیار» ساخته است.
شهرت او در تاریخ ایران از آن روست که سیاستمداری فرهنگ دوست و فرهنگ پرور و ادیبی توانا به شمار می رود. او به فارسی و عربی اشعار فصیح می گفت و دربارش همواره جایگاه شاعران و ادیبان و دانشمندان بود.
 ابوریحان بیرونی از جمله کسانی بود که مدتی را در درگاه قابوس به سرآورد و کتاب «آثارالباقیه عن القرون الخالیه» (آثار برجای مانده از سده های گذشته) را به او پیشکش کرد. ابن سینا، فیلسوف شیعه مذهب هم که از تعقیب سلطان محمود غزنوی – دشمن فیلسوفان و شیعیان – می گریخت، رو به درگاه قابوس آورد اما زمانی به گرگان رسید که او درگذشته بود.
این ویژگی بعدها در نواده او کیکاووس بن اسکندر بن قابوس، ملقب به عنصرالمعالی نیز متبلور شد. او که همچون پدر بزرگ خود اهل فرهنگ و ادب بود، مجموعه پندهای خویش به فرزندش گیلانشاه را در کتابی به نام قابوس نامه گرد آورد.
 این کتاب به عنوان یکی از نمونه های برجسته نثر فارسی در سده پنجم هجری قمری بازتابنده نگاه سیاستمداران ایرانی به شیوه مطلوب حکمرانی و تلقی آنان از مفهوم عدل و انصاف است.
بعضی چنین پنداشته اند که برج قابوس، آرامگاه قابوس بن و شمگیر است یا دست کم برای چنین منظوری ساخته شده. اما کتیبه برج، آن را «قصر عالی» معرفی می کند و در کاوش های باستان شناسی نیز هیچ قبری در آن جا به دست نیامده است. از این رو گمان می رود که این برج یک بنای یادمانی با کاربرد میل راهنما بوده است.
 در عین حال، روشن نیست که اگر قابوس در این برج دفن نشده، در کجا به خاک سپرده شده است؟ برج قابوس با آجر و گچ به صورت یک استوانه مدور با 10 ترک ساخته شده و مقطع آن به صورت یک ستاره ۱۰ پر است.
بر فرازش نیزیک گنبد مخروطی شکل قرار دارد. ارتفاع برج از پی بنا تا نوک گنبد ۶۲.۶۶ متر است. این بنا به سبب ارزش های تاریخی و معماری خود در فهرست میراث فرهنگی جهان به ثبت رسیده است.
 


کاشان
آرامگاه شاه عباس اول

,زیباترین آرامگاه های تاریخی ایران (2) آرامگاه,سلطانیه,برج قابوس,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

شاه عباس اول صفوی که 42 سال در ایران سلطنت کرد و دولت صفویه را به اوج قدرت و شکوه رساند، به تعبیری شاید بزرگ ترین فرمانروای تاریخ ایران پس از اسلام باشد.
او کسی است که پایتخت ایران را از قزوین به اصفهان برد و میدان نقش جهان را به یاری مشاوران خردمندی چون شیخ بهایی بنا کرد. شاه عباس در زمستان سال 1038 هجری قمری در کاخ های عباس آباد بهشهر-که اکنون بقایای آن در فهرست میراث فرهنگی جهان ثبت شده است- درگذشت. پیکر او را به جای اینکه به اصفهان ببرند، به کاشان منتقل کردند و در بقعه باشکوه امامزاده حبیب بن موسی(ع) به خاک سپردند.
 علت این بود که شاهان صفوی خود را از اعقاب این امامزاده جلیل القدر می دانستند و شاه عباس نیز در کتیبه بناهای تاریخی، خود را «شاه عباس الموسوی الحسینی الصفوی» معرفی کرده است.
 اکنون در رواق جنوب غربی بقعه حبیب بن موسی(ع) سنگ سیاه رنگی به شکل مکعب مستطیل وجود دارد که روی آن هیچ نامی از شاه عباس برده نشده و فقط آیه الکرسی را به خط ثلث نوشته اند.
این سنگ بسیار گرانبهاست و به گفته اهل فن، نزدیک ترین معدن آن به ایران در قفقاز قرار دارد. گویا خودداری از نوشتن نام شاه عباس بر مزار او به علت هراس از هتک حرمت آن توسط دشمنان بوده و اساسا در زمان صفویه، فقط خانواده صفویه و خواص آنها می دانستند که شاه عباس در اینجا به خاک سپرده شده است.


دزفول
آرامگاه یعقوب لیث صفار

,زیباترین آرامگاه های تاریخی ایران (2) آرامگاه,سلطانیه,برج قابوس,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

بعد از استیلای خلفای عباسی بر ایران و ظلم و ستمی که بر ایرانیان روا داشتند، یعقوب لیث صفار یکی از نخستین امیران ایرانی بود که کوشید قدرت آنان را به چالش بکشد و استقلال سیاسی ایران را اعاده کند. یعقوب که از خطه سیستان برخاسته و مرکز حکومتش همانجا بود،  پس از یک جنگ ناموفق با خلیفه عباسی در خوزستان درگذشت و همانجا به خاک سپرده شد.
 آرامگاه او در روستای شاه آباد در 10 کیلومتری دزفول و در مسیر جاده دزفول به شوشتر قرار دارد. در کنار این آرامگاه، بازمانده های شهر گندی شاپور دیده می شوند که از شهرهای مهم دوره ساسانی و جایگاه دانشگاه معروف گندی شاپور بود.
 آرامگاه یعقوب مثل بسیاری دیگر از آرامگاه های تاریخی خوزستان– از جمله آرامگاه دانیال نبی در شوش-گنبدی مخروطی شکل دارد و تا دو دهه پیش دارای کتیبه ای به زبان عربی متضمن نام او بود.
با این حال، بعضی از مردم منطقه، آرامگاه یعقوب را متعلق به یکی از امامزادگان می دانند که به هیچ وجه درست نیست و در این باره سند معتبری وجود ندارد. آرامگاه یعقوب لیث با وجود اهمیت تاریخی و معماری در وضع بسیار نامناسبی قرار دارد.


اصفهان
آرامگاه سلطان بخت آغا

,زیباترین آرامگاه های تاریخی ایران (2) آرامگاه,سلطانیه,برج قابوس,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

در یکی از کوچه های منشعب از خیابان کمال الدین عبدالرزاق اصفهان آرامگاه باشکوهی قرار دارد که به رغم معماری زیبای خود، بسیار گمنام مانده است. این آرامگاه متعلق به بانویی به نام «سلطان بُخت آغا» است.
 او برادر زاده «شاه شیخ ابواسحاق اینجو» بود که در زمان حیات خواجه حافظ شیرازی بر بخش هایی از جنوب ایران و شهر شیراز فرمان می راند و چون شاهی نیکوکار و خوش کردار بود، حافظ برافتادن او را با اندوه با حسرت یاد می کند و می گوید: «راستی خاتم فیروزه بواسحاقی/ خوش درخشید ولی دولت مستعجل بود» به هر روی، سلطان بخت آغا پس از شکست و قتل عمویش به دست «سلطان محمود آل مظفر» از روی اجبار به عقد او درآمد اما تصمیم گرفت که با دسیسه چینی و اختلاف افکنی، انتقام عمویش را از شاه آل مظفر بگیرد.
منتها در این راه موفق نشد، زیرا سلطان محمود به نقشه او پی برد و دستور قتلش را صادر کرد. آرامگاه زیبا و باشکوهی که اکنون در محله دردشت اصفهان قرار دارد، محل دفن همین بانوست که مدتی پس از مرگ او و با تصرف اصفهان به وسیله طرفدارانش، بر مزارش برپا شده است. این بنا یک گنبد کوچک و ظریف و دو مناره دارد که رأس یکی از آنها در طول زمان فروریخته است.


ابرکوه
آرامگاه شمس الدوله هزاراسپ
بیرون از شهر ابرکوه – از توابع استان یزد – بر فراز کوهی نه چندان بلند، برج سنگی زیبایی به چشم می خورد که آن را گنبد عالی می خوانند و چنان که از نامش پیداست، یکی از عالی ترین بناهای تاریخی موجود در شهر ابرکوه است.

,زیباترین آرامگاه های تاریخی ایران (2) آرامگاه,سلطانیه,برج قابوس,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


این بنا که از سنگ و ساروج ساخته شده، بیش از هزار سال قدمت دارد و با وجودی که روی یک صخره بلند قرار گرفته، چنان محکم ساخته شده که از گزند باد و باران در امان مانده و زیبایی اولیه خود را به خوبی حفظ کرده است.
معماری گنبد عالی که به صورت یک برج هشت گوش با گنبدی کم خیز ساخته شده، بیننده را به یاد برج های شمال ایران مانند برج قابوس یا میل رادکان می اندازد و خلاصه شباهت چندانی با بناهای کویری ندارد.
 علت هم این است که اینجا مزار یکی از امیران خاندان دیلمی به نام «امیر شمس الدوله ابی علی هزار اسپ» است که خاستگاه شان سواحل شمالی ایران بود و این گنبد را نیز به سبک و سیاق همان حوالی بنا کردند.

ابربرچسب : دیوان حافظ آنلاین انگلیسی ، شعر از حافظ در مورد دوستی ، اشعار حافظ شیرازی در مورد بهار ، دانلود نرم افزار فال حافظ صوتی برای کامپیوتر ، دیوان حافظ به زبان آلمانی ، فال حافظ با معنی برای موبایل-جاوا ، اشعار حافظ به زبان انگلیسی ، فال امروز حافظ شیرازی ، دیوان حافظ آنلاین ، فال حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل ، فال حافظ با معنی جاوا ، دانلود فال حافظ ناطق برای اندروید ، دیوان حافظ android ، دانلود نرم افزار فال حافظ صوتی برای اندروید ، فال حافظ با تفسیر دکتر عطاری ، دانلود حافظ خوانی کیکاووس یاکیده ، حافظ شیرازی ، فال حافظ با تفسیر معنی قران ، اشعار حافظ درباره خدا ، فال حافظ آنلاین با تفسیر کامل ، دانلود دیوان حافظ با ترجمه ی انگلیسی ، اشعار حافظ در مورد عشق ، دیوان حافظ به زبان انگلیسی و فارسی ، شعر حافظ به زبان انگلیسی ، برنامه بهترین کتاب دیوان حافظ گویا اندروید ، مراسم حافظ خوانی در شب یلدا ، حافظ خوانی با صدای استاد موسوی گرمارودی ، فال حافظ روزانه ایرانسل ، فال حافظ با معنی با تفسیر استخاره ، فال حافظ با معنی و تعبیر و تفسیر ، دیوان حافظ به فارسی و انگلیسی ، شاخ نبات کیست ، کد فال حافظ روزانه ایرانسل ، حافظ شیرازی دوست ، اشعار حافظ شیرازی pdf ، اشعار حافظ درباره دوستی ، دیوان حافظ ، دانلود فال حافظ با معنی جاوا ، فال حافظ روزانه امروز ، فال حافظ با تفسیر اندروید ، شاخ نبات حافظ کیست ، فلسفه حافظ خوانی در شب یلدا ، شعر از حافظ شیرازی ، دانلود حافظ خوانی بهروز رضوی ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، حافظ خوانی احمد شاملو ، گرفتن فال حافظ با تفسیر و معنی ، دانلود نرم افزار فال حافظ با تفسیر صوتی برای اندروید ، شاخه نبات معشوقه حافظ ، فال حافظ با تفسیر معنی کامل ، دانلود فال حافظ با معنی برای گوشی جاوا ، دیوان غزلیات حافظ آنلاین ، دانلود رایگان فال حافظ صوتی برای اندروید ، دیوان حافظ فارسی و انگلیسی ، فال حافظ همراه با تفسیر و معنی ، دیوان حافظ صوتی ، شعری از حافظ به زبان انگلیسی ، حافظ شیرازی فال ، حافظ شیرازی شعر ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، فال حافظ با معنی و استخاره ، فال حافظ با تفسیر فارسی ، اشعارعاشقانه حافظ شیرازی ، فال حافظ با معنی فارسی برای موبایل ، فال حافظ با تفسیر و معنی فارسی ، شعر های سعدی به زبان انگلیسی ، اشعار حافظ شیرازی ، بهترین اشعار عاشقانه حافظ شیرازی ، دانلود برنامه فال حافظ با معنی برای جاوا ، فال حافظ با معنی برای موبایل ، دیوان حافظ ترجمه انگلیسی ، اشعار حافظ در مورد دوستی ، اشعار حافظ در باره دوست ، دانلود دیوان کامل حافظ به انگلیسی ، اشعار حافظ ترجمه انگلیسی ، دیوان حافظ fale hafez فال حافظ با معنی با تفسیر استخاره دیوان حافظ ، دانلود حافظ خوانی صوتی ، شاخ نبات معشوقه حافظ ، دانلود اشعار حافظ به زبان انگلیسی ، نرم افزار دانلود فال حافظ ناطق برای کامپیوتر ، گرفتن فال حافظ با معنی و تفسیر کامل ، دیوان صوتی حافظ با صدای ، اشعار حافظ در مورد دوست داشتن ، فال حافظ با تفسیر کامل معنی دکلمه صوت قرائت آواز ، شاخه نبات کیست ، دیوان حافظ صوتی گرمارودی ، دیوان حافظ به زبان انگلیسی ، دیوان حافظ صوتی برای موبایل ، دانلود کتاب شاخ نبات حافظ ، حافظ شیرازی ویکی پدیا ، دانلود حافظ خوانی دکتر سروش ، فال حافظ روزانه یک پاراگراف ، فال حافظ با تعبیر فارسی ، حافظ شیرازی mp3 ، فال حافظ با تفسیر انلاین ، اشعار عاشقانه از حافظ شیرازی ، اشعار حافظ در مورد دوست ، شعر حافظ در مورد بی وفایی دوست ، اشعار حافظ ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل اندروید ، فال حافظ با معنی ، فال حافظ با معنی نیک صالحی ، فال حافظ با تفسیر عطاری ، حافظ شیرازی اردو ، دانلود فال حافظ صوتی برای اندروید ، کتاب شعر حافظ شیرازی ، کد دانلود فال حافظ ناطق برای موبایل ، همسر حافظ شیرازی که بود ، فال حافظ روزانه اصلی ، فال حافظ با معنی شب یلدا ، کتاب شاخ نبات حافظ ، دانلود حافظ خوانی شجریان ، حافظ خوانی در بریتانیا ، دیوان حافظ انگلیسی ، دانلود حافظ خوانی امیر نوری ، فال حافظ با معنی تعبیر ، فال حافظ با تفسیر و استخاره و معنی ، فال حافظ با معنی و تعبیر ، شاخه نبات حافظ کیست ، دانلود حافظ خوانی مرشد ترابی ، فال حافظ روزانه 2030 ، فال حافظ با تفسیر ، دیوان حافظ آنلاین با معنی ، حافظ شیرازی اشعار ، دیوان صوتی حافظ با صدای شاملو ، شعرای حافظ شیرازی ، حافظ خوانی شاملو دانلود ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی با فرمت جاوا ، دانلود اشعار عاشقانه حافظ شیرازی ، حافظ خوانی با صدای موسوی گرمارودی ، فال حافظ با تفسیر آنلاین ، دانلود برنامه فال حافظ با معنی با فرمت جاوا ، حافظ خوانی گرمارودی ، فال حافظ با تفسیر و تعبیر ، حافظ خوانی شب یلدا ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل نوکیا ، فال حافظ با معنی واقعی ، دیوان حافظ انگلیسی pdf ، دیوان حافظ صوتی موبایل ، حافظ خوانی با صدای گرمارودی ، فال حافظ اصلی امروز ، فال حافظ روزانه ، شعر حافظ در مورد دوست خوب ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی برای جاوا ، فال حافظ با تفسیر دکتر قمشه ای ، فال روزانه حافظ شیرازی ، اشعار سعدی به زبان انگلیسی ، فال حافظ همراه با معنی برای موبایل ، دانلود حافظ خوانی با صدای گرمارودی ، حافظ شیرازی که بود ، دانلود کتاب فال حافظ با معنی برای موبایل ، دانلود دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، حافظ خوانی ، دانلود شعر های سعدی به زبان انگلیسی ، دیوان حافظ صوتی شاملو ، دیوان حافظ اندروید ، فال حافظ از دیوان حافظ ، شعر حافظ ، دیوان حافظ دانلود رایگان ، دیوان حافظ آنلاین جستجو ، فال حافظ ناطق ، شعر حافظ درباره دوست خوب ، حافظ خوانی دانلود ، دانلود فال حافظ با معنی برای جاوا ، شاخه نبات معشوقه ی حافظ ، فال حافظ روزانه همراه اول ، دیوان حافظ pdf ، شعر حافظ به زبان انگلیسی با ترجمه ، دیوان حافظ با صدای شاملو ، شعر سعدی به زبان انگلیسی ، دیوان شعر حافظ شیرازی ، فال حافظ با تفسیر عطاری کرمانی ، حافظ شیرازی اشعار عاشقانه ، فال روزانه حافظ ناطق ، فال حافظ با تفسیر استخاره با معنی ، دیوان حافظ صوتی برای موبایل اندروید ، دیوان حافظ اندروید صوتی ، فال حافظ ناطق دار ، دیوان حافظ online ، دانلود فال حافظ با معنی فرمت جاوا ، دیوان حافظ نسخه اندروید ، فال حافظ روزانه آنلاین ، شاخ نبات و حافظ ، حافظ خوانی ژاله صادقیان ، دانلود دیوان حافظ با ترجمه انگلیسی ، دانلود حافظ خوانی گرمارودی ، فال حافظ با معنی برای شب یلدا ، ترجمه ی دیوان حافظ به انگلیسی ، شاخ نبات ، فال حافظ با معنی و تفسیر آنلاین ، حافظ خوانی دکتر موسوی گرمارودی ، بهترین شعر حافظ شیرازی ، دانلود برنامه فال حافظ صوتی برای اندروید ، فال حافظ با معنی بیتوته ، دیوان حافظ صوتی دانلود ، فال حافظ با تعبیر آنلاین ، دیوان حافظ شیرازی ، شعر حافظ شیراز ، دانلود کتاب دیوان حافظ با ترجمه انگلیسی ، حافظ خوانی استاد گرمارودی ، فال حافظ با تفسیر برای اندروید ، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل ، فال حافظ با تعبیر و تفسیر و معنی ، دیوان حافظ برای موبایل اندروید ، حافظ خوانی در شب یلدا ، اشعار حافظ شیرازی به انگلیسی ، دانلود دیوان حافظ به زبان انگلیسی ، شعر معروف حافظ شیرازی ، فال روز حافظ شیرازی ، شاخ نباتم دادند

منبع :

زیباترین آرامگاه های تاریخی ایران (2) گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات