12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد 12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته تهران از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکایران :وب سایت همشهری 6 و 7 - ندا حبیب اله: عمارت های مجلل و زیبایی که به قدمت زمان در تاریخ این کشور ریشه دارند در بیشتر نقاط ایران و شهرهای بزرگ جای خوش کرده اند؛ چهاردیواری های مجللی که زمانی برای خود روح زندگی بودند و نسل در نسل خانواده های بزرگی را در خود جای داده اند. حال این عمارت های چشم نواز و قدیمی که هنوز هم در دل شهرهای ما کنج عزلت گزیده اند، منتظر بازدید کننده هایی هستند که بار دیگر زندگی را به حیاط این خانه ها باز گردانند. اگر شما هم دل تان پرکشیده است برای قدم زدن در راهرو های این خانه های تاریخی و دست کشیدن به دیوارهای پرخاطره اش می توانید با ما در گزارش پیش روی تان همراه شوید.
ابرکوه؛ خانه آقازاده
12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران
,12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران خانه تاریخی,عمارت ,تاریخ ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

آکاایران: 12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایرانبنا به گزارش آکاایران : حالا دیگر کمتر کسی است که خانه آقازاده در شهر ابرکوه از توابع استان یزد را نشناسد. از هنگامی که تصویر بادگیر این خانه پشت اسکناس های دو هزار تومانی جدید نقش بسته است، بسیاری از ایرانیان با این خانه که صاحب بزرگ ترین بادگیر دو طبقه در ایران است، آشنا شده اند. این خانه قاجاری در یکی از محله های اعیان نشین ابرکوه به نام محله میدان ساخته شده است و دور و بر آن خانه های تاریخی زیادی به چشم می آید که برخی هنوز سرپا هستند و بعضی دیگر متروک و  نیمه ویران شده اند.
خانه آقازاده یک حیاط مرکزی با سه جبهه ساختمان دارد. هر یک از این سه جبهه در فصول مختلف سال و با توجه به زاویه تابش آفتاب مورد استفاده قرار می گرفته اند. بادگیر خانه که موجب شهرت آن میان خانه های تاریخی کشور شده است، 18 متر از کف حیاط ارتفاع دارد و در کنار آن یک کلاه فرنگی نیز تعبیه کرده اند. وظیفه این بادگیر خنک کردن تالار بزرگ خانه است و وظیفه کلاه فرنگی نیز تامین روشنایی آن است.ناگفته پیداست که خانه آقازاده مانند بیشتر خانه های تاریخی ایران در نواحی مرکزی تزئینات فاخر دارد که بهترین نمونه آن را می توان در سقف مقرنس کاری شده تالار خانه مشاهده کرد.
نشانی: خیابان شهید باهنر
زمان بازدید: همه روزه از ساعت 9 صبح تا حدود 3 بعد از ظهر
بیرجند؛ خانه میرحسن خان (کلاه فرنگی)
,12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران خانه تاریخی,عمارت ,تاریخ ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


در شهر بیرجند یک عمارت تاریخی جالب توجه وجود دارد که به آن ارگ کلاه فرنگی می گویند و طبقات مخروطی شکل آن یکی از نمادهای تاریخی این شهر به شمار می آید. این بنا در اصل یک خانه تاریخی بوده که در گذر زمان به علت استفاده های حکومتی به ارگ شهرت پیدا کرده است. داستان از این قرار است که در اواخر دوره قاجار یکی از امیران بیرجند با دختر میرحسن خان از امیران طبس ازدواج کرد.
 او برای خوشامد دختر و خانواده اش، معمار میرحسن خان را از طبس فرا خواند و به یاری او عمارت بسیار مجللی را در بیرجند بنا کرد که به عمارت میرحسن خان موسوم شد. تا چند هفته پیش این عمارت در اختیار استانداری خراسان جنوبی بود و بازدید از آن از نظر زمانی محدودیت داشت اما حالا طبق توافق استانداری و اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی، این عمارت زیبا در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته تا پس از پاره ای اقدامات مرمتی، به شکل گسترده تر و بهتری پذیرای گردشگران باشد.
نشانی: خیابان مطهری
همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت 8 تا 13 و 16 تا 21:30
تهران؛ عمارت مسعودیه
,12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران خانه تاریخی,عمارت ,تاریخ ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


عمارت مسعودیه تهران خانه قاجاری بسیار بزرگی است که در دوره قاجار ساخته شد و از آن مسعود میرزا ظل السلطان، فرزند ناصرالدین شاه قاجار بوده. البته ظل السلطان به این علت که حاکم اصفهان و مناطق وسیعی از جنوب ایران بود، بیشتر اوقات در اصفهان اقامت داشت اما این موضوع مانع از آن نمی شد که با ثروت هنگفت خود خانه مجللی نیز در تهران برای خود بنا کند. در گذر زمان، بخش هایی از این خانه از میان رفته اما هسته اصلی آن با چند عمارت بسیار زیبا همچنان باقی است.
آنچه در همه این عمارت ها جلب توجه می کند، تزئینات فاخر فضاهای داخلی و نماهای بیرونی آنهاست. بیش از همه گچ کاری ها چشم بینندگان را به خود خیره می سازند و جالب اینکه برخلاف بسیاری از دیگر آثار تاریخی ایران، می بینیم که نمای بیرونی عمارت های مختلف خانه نیز پوشیده از گچ بری است. خانه ظل السلطان بعد از مرگ او و تقسیم اموالش میان وارثان، برای چند دهه در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت و دفتر وزیران این وزارتخانه از جمله شهید محمدعلی رجایی بود.
اما در دهه 1370 به سازمان میراث فرهنگی واگذار شد و این سازمان نیز چند سال پیش آن را به بخش خصوصی اجاره داد. اکنون عمارت مسعودیه، شامل بخش هایی چون دفاتر اداری، رستوران و کافی شاپ، عکاسخانه و تماشاخانه است و برنامه های فرهنگی و هنری متنوعی مانند کنسرت های موسیقی در فضای چند هزارمتری آن به اجرا درمی آید. به گونه ای که می توان آن را یک ظرفیت تازه و رو به رشد گردشگری در پایتخت تلقی کرد.
نشانی: میدان بهارستان، خیابان اکباتان
زمان بازدید: یکشنبه تا جمعه، ساعت 10 تا 19
تبریز؛ خانه کوزه کنانی (خانه مشروطه)
,12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران خانه تاریخی,عمارت ,تاریخ ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


در قزوین خانه امینی ها را به نام حسینیه امینی ها می شناسند ، زیرا این خانه مدت هاست که کاربری خود به عنوان خانه را از دست داده و به عنوان حسینیه مورد استفاده قرار می گیرد. این خانه با چند دست حیاط در دوره قاجار ساخته شده و متعلق به یکی از تجار بزرگ قزوین به نام «حاج محمدرضا امینی»  بوده است.
زیباترین بخش خانه امینی ها سه تالار بزرگ و مجلل آن است که با ارسی های  9 دهنه و گره چینی شده از هم جدا می شوند اما هر وقت که مراسم مذهبی برقرار باشد، ارسی ها را بالا می زنند و تالارها تبدیل به یک حسینیه بزرگ می شوند. در واقع آنچه باعث شهرت و محبوبیت خانه امینی ها نزد گردشگران شده، همین ارسی ها و گره چینی های بسیار ظریف شان است که لااقل در شهر قزوین نظیر ندارد.
زیرزمین خانه نیز در نهایت زیبایی ساخته شده اما اکنون استفاده خاصی از آن به عمل نمی آید. این خانه هم اکنون تحت نظارت اداره اوقاف و امور خیریه اداره می شود و اگر مراسم سوگواری در آن برقرار نباشد، امکان گردش آزاد و عکاسی در آن فراهم است.
نشانی: خیابان مولوی  
            
زمان بازدید: همه روزه از 9 صبح تا غروب آفتاب
سنندج؛ خانه ملا لطف الله
,12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران خانه تاریخی,عمارت ,تاریخ ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


خانه ملا لطف الله چنان که از نامش برمی آید، متعلق به یکی از علمای اهل سنت به نام ملا لطف الله شیخ الاسلام بود که در دوره ناصرالدین شاه قاجار، مقام قاضی القضاتی کردستان را برعهده داشت. این خانه به روال همه خانه های سنتی ایران دارای بخش بیرونی (مخصوص مهمانان و مراجعان خانه) و اندرونی (محل سکونت اهل خانه) است. بعد از مرگ ملالطف الله این دو بخش از هم جدا شدند و بخش بیرونی توسط شخصی به نام عبدالحمید خان سنندجی، معروف به سالار سعید خریداری شد. او این بخش را در سال 1316 خورشیدی به وزارت فرهنگ واگذار کرد و این نهاد نیز حدود 40 سال بعد آن را به موزه باستان شناسی کردستان تبدیل کرد.
 زیباترین بخش خانه ملالطف الله تالار پذیرایی آن در طبقه اول است که ارسی هفت لنگه آن یکی از بزرگ ترین و زیباترین پنجره های گره چینی شده ایران به شمار می آید و چشم بینندگان را خیره می سازد.
 در این بخش، آثار و مواد فرهنگی به دست آمده از کاوش های باستان شناسی در ناحیه کردستان را به نمایش گذاشته اند که از جمله آنها می توان به دو اسکلت چند هزارساله کشف شده در شهرک زاگرس سنندج اشاره کرد. حوضخانه در زیرزمین نیز با تزئینات گچ بری و آینه کاری های خود از دیگر بخش های زیبای این خانه است. این بخش را به آثار مردم شناسی و پاره ای تابلوها و آثار متعلق به دوره قاجار اختصاص داده اند.
نشانی: خیابان امام خمینی، کوچه حبیبی
نائین؛ خانه پیرنیا
,12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران خانه تاریخی,عمارت ,تاریخ ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


خانه پیرنیا در شهر نائین نه تنها چشم و چراغ خانه های تاریخی این شهر است بلکه از نظر تعلق به خانواده ای که نقش مهمی در تاریخ معاصر ایران داشته اند، بسیار پراهمیت تلقی می شود. این خانه که در دوره صفویه ساخته شده، متعلق به خاندان معروف پیرنیا بوده که نسب شان به پیران و صوفیان بزرگ از جمله حاج عبدالوهاب معروف به پیرنائین می رسد.
بعدها در دوره قاجار و خصوصا پس از انقلاب مشروطه، سه تن از اعضای این خاندان به نام میرزا نصرالله خان پیرنیا و دو فرزندش حسن و حسین پیرنیا توانستند بارها و بارها مقاماتی چون صدارت عظمی، ریاست الوزرایی، تصدی وزارتخانه های مختلف و ریاست مجلس شورای ملی را به دست بیاورند و منشأ خدمات زیادی به ایران باشند.
خانه پیرنیا به سبک گودال باغچه ساخته شده است؛ بدین معنی که در چند طبقه ساخته شده اما طبقات به جای اینکه از روی زمین بالا بروند، به زیر زمین رفته اند و به دور یک حیاط مرکزی گودال مانند شکل گرفته اند.
این شیوه معماری مخصوص مناطق کویری ایران خصوصا شهر کاشان بوده و موجب خنک ماندن فضای خانه در گرمای طاقت فرسای تابستان می شده است. تزئینات خانه نیز جالب توجه است و در و دیوار آن پر است از نقوشی که داستان های هفت پیکر نظامی گنجوی مانند خسرو وشیرین و یوسف و زلیخا را به تصویر می کشند و نشان می دهند که گذشتگان ما در آراستن خانه های شان تا چه حد به فرهنگ ملی و میراث ادبی این سرزمین توجه داشته اند. خانه پیرنیا چند سالی است که به موزه مردم شناسی کویر تبدیل شده و در آن آثار مرتبط با فرهنگ و اجتماع مردم مناطق کویری ایران را به نمایش گذاشته اند.
نشانی: خیابان آیت الله نائینی، روبروی مسجد جامع
زمان بازدید: همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت 9 تا 18
مشهد؛ خانه حاج حسین آقا ملک
,12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران خانه تاریخی,عمارت ,تاریخ ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


شهر مشهد اگرچه شهری است کهن اما خانه های تاریخی آن پرشمار نیستند به این علت که در چهار دهه گذشته بافت تاریخی و مرکزی این شهر به طور مداوم در معرض تخریب و تهدید بوده و بسیاری از خانه های تاریخی شهر در طرح توسعه حرم و اطراف آن نابود شده اند. یکی از معدود خانه های تاریخی بازمانده در مشهد که می توان آن را زیباترین خانه این شهر به شمار آورد، خانه حاج حسین آقا ملک است.
 حاج حسین آقا زاده تهران و واقف و بنیانگذار کتابخانه و موزه ملی ملک در تهران است اما چون دارای املاک فراوان در خراسان بود و عمده دارایی های خود را وقف آستان قدس رضوی کرد، خیلی از اوقات سال را در مشهد به سرمی برد و صاحب خانه مجللی در این شهر بود. هرچند که بخشی از این خانه نیز از میان رفته اما خوشبختانه هسته اصلی آن باقی مانده و در اختیار اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان است.
,12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران خانه تاریخی,عمارت ,تاریخ ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


 سبک و سیاق معماری خانه نشان می دهد که در اواخر دوره قاجار یا شاید اوایل پهلوی ساخته شده و آجرکاری های نمای بیرونی اش در نهایت زیبایی و ظرافت است.  در حال حاضر خانه ملک به مرکز صنایع دستی تبدیل شده است و عده ای از هنرمندان کارگاه هایی را در آن برپا کرده اند تا ضمن تولید آثار هنری و سنتی، شیوه تولید این آثار را به مردم نشان دهند.
نشانی: خیابان امام خمینی، سه راه دارایی
زمان بازدید: همه روزه در ساعات اداری
شیراز؛ نارنجستان قوام
,12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران خانه تاریخی,عمارت ,تاریخ ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


شیراز خانه های تاریخی پرشمار دارد که متاسفانه در سال های اخیر مرتبا اخباری از تخریب آنها منتشر می شود. بی شک زیباترین و بزرگ ترین خانه تاریخی این شهر، خانه موسوم به نارنجستان قوام است که یک خانه اشرافی تمام عیار با بخش های متنوع محسوب می شود. این خانه بزرگ که به سبب وجود درختان نارنج در حیاط بزرگش به نارنجستان قوام شهرت یافته، در دوره قاجار متعلق به خاندان قوام الملک شیرازی بود که به تناوب حکومت ایالت فارس را برعهده داشتند و نسب شان به «حاجی قوام» ممدوح حافظ شیرازی می رسید.
ساخت این بنا مقارن بود با رواج فرنگی مآبی در هنر و معماری ایران. از این رو معماران و هنرمندانی که آن  را پی افکندند و زینت دادند، گوشه چشمی به هنر و معماری اروپا در سده نوزدهم میلادی داشتند.
در واقع، آن چه اهمیت نارنجستان قوام را دو چندان می کند، وجود گرایش های گوناگون هنری در آن متاثر از هنر و معماری ایران و اروپاست.  نارنجستان قوام در آغاز شامل بخش هایی چون باغ، عمارت بیرونی، عمارت اندرونی،حمام، اصطبل و مکتب خانه بود. اگرچه پاره ای از این بخش ها در گذر زمان از میان رفته اند، اما بخش های اصلی کاملا سالم مانده اند. بخش بیرونی که محل مراجعات خاندان قوام الملک و برگزاری مهمانی ها و آیین ها بوده است، در سال 1345 خورشیدی از سوی بازماندگان این خاندان به دانشگاه شیراز اهدا شد.
ابتدا در اختیار موسسه آسیایی قرار گرفت که درباره فرهنگ و تمدن ملل آسیایی پژوهش می کرد و مدیریت آن با پروفسور آرتور پوپ آمریکایی بود. اما پس از درگذشت پروفسور پوپ در سال 1348 به عنوان موزه روی مردم گشوده شد. همچنین بخش اندرونی بنا که در کوچه مجاور آن قرار دارد و معروف به خانه زینت الملوک (از بانوان خاندان قوام الملک) است، جایگاه بنیاد و موزه فارس شناسی است. این بخش به صورت مستقل از نارنجستان قوام اداره می شود.
نشانی: خیابان لطفعلی خان زند
زمان بازدید: نارنجستان: 8 تا 19:30 – خانه زینت الملوک 9 تا 19
گیلان؛ خانه پرمهر
,12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران خانه تاریخی,عمارت ,تاریخ ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


خانه پرمهر در موزه میراث روستایی گیلان قرار دارد اما در اصل خانه ای متعلق به بخش رودبنه از توابع شهرستان لاهیجان است که پس از واچینی و انتقال به موزه میراث روستایی دوباره چینی شده است. با توجه به اینکه اقلیم پربارش و جنگلی گیلان بسیار متفاوت از اقلیم مناطق مرکزی و کویری یا حتی کوهستانی ایران است، خانه های تاریخی آن نیز در گذشته تفاوت زیادی با خانه های سایر نقاط کشور داشتند؛ هم از نظر مصالح به کار رفته در بنا و هم از نظر ساختار و حال و هوای معماری. بنابراین دیدن این خانه ها تجربه جدیدی برای گردشگران محسوب می شود.
خانه پرمهر که یکی از پرشمار خانه های موزه روستایی گیلان است، 180 سال قدمت دارد. در سازه چوبی این خانه چند طبقه که 22 متر ارتفاع دارد، هیچ میخ یا چسبی به کار نرفته است و طی 180 سال گذشته بدون هیچ گونه آسیب جدی، چند زلزله مهیب و چند برف بسیار سنگین را از سرگذرانده است. درمحوطه پیرامونی خانه پرمهر،کندوج،تلمبار،چاه، توالت، باغچه وتوتستان وجود داشته که بخش هایی از آنها در موزه میراث روستایی بازسازی شده است.
 خانه نام خود را از مالک سابقش – مشهدی حسن پرمهر - گرفته و چنان که از بزرگی و زیبایی آن برمی آید، صاحب آن یک کشاورز زمین دار و متمول بوده است. جالب این که طراحان موزه میراث روستایی گیلان با گردآوری اسباب و اثاثیه قدیمی از روستاهای مختلف گیلان، دکوراسیون داخلی این خانه را نیز بازسازی کرده اند.
نشانی: کیلومتر 18 بزرگراه رشت- تهران، ابتدای جاده سراوان
زمان بازدید: روزهای پنج شنبه و جمعه و همه اعیاد از ساعت 10 تا 18
اصفهان؛ خانه حاج آقا نورالله (خانه مشروطه)
,12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران خانه تاریخی,عمارت ,تاریخ ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


اصفهان بیش از هر شهر دیگر ایران خانه های تاریخی نفیس دارد. برخی شمار این خانه ها را تا چهار یا پنج هزار خانه هم گفته اند، اما تخمین زده می شود که خانه های نفیس این شهر که اکثرا در دوره صفویه و قاجار ساخته شده اند، بین 700 تا 800 خانه باشد. بیشتر این خانه ها مالک خصوصی دارند. یعنی یا خانواده هایی در آنها ساکن هستند یا به حال خود رها شده اند. تنها شمار اندکی از خانه ها به عنوان اماکن اداری، آموزشی یا فرهنگی مورد استفاده قرار می گیرند و امکان بازدید گردشگران از آنها وجود دارد.
 یکی از این خانه ها که در دوره قاجار ساخته  و به موزه تبدیل شده است، خانه حاج آقا نورالله اصفهانی، معروف به خانه مشروطه اصفهان است. او یکی از روحانیان بلندپایه اصفهان و از اعضای خانواده معروف نجفی ها بود و به همین خاطر در دوره مشروطه خانه اش از مراکز گردهمایی مشروطه خواهان – خصوصا افراد ایل بختیاری – به شمار می آمد. به همین علت، از چند سال پیش شهرداری اصفهان این خانه را به موزه مشروطیت تبدیل کرد و اسناد و مدارکی از این رویداد تاریخی را در آن به نمایش گذاشت.
نشانی: خیابان نشاط، کوچه چهاردهم
زمان بازدید: همه روزه از ساعت 8 تا 14 و 16 تا 20
یزد؛ خانه کلاهدوز (موزه آب)
,12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران خانه تاریخی,عمارت ,تاریخ ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

یزد هم مانند اصفهان، خانه های تاریخی فراوان دارد که خوشبختانه در سال های اخیر شماری از آنها به مهمانسراهای سنتی تبدیل شده اند و از خطر ویرانی نجات یافته اند. شمار کمی از این خانه ها نیز کاربری موزه ای دارند و درشان روی عموم مردم گشوده است.
از جمله این خانه ها، یکی هم خانه کلاهدوز متعلق به دوره قاجار است که تبدیل به موزه آب استان یزد شده و مجموعه آثاری شامل لوازم مختلف حفر قنات، ابزارو ادوات اندازه گیری حجم آب، کتابچه میراب ها و استاد توزیع آب  در آن به نمایش درآمده است. خانه کلاهدوز متعلق به یکی از تجار بزرگ یزد به نام حاج سیدعلی اکبرکلاهدوز بوده و حدود 170 سال قدمت دارد.
 این خانه را در پنج طبقه ساخته اند؛ منتها بخشی از این طبقات پایین تر از سطح زمین ساخته شده اند و خانه از بیرون ارتفاع چندانی ندارد. تمام دیواره های داخلی و بیرونی بنا پوشیده از تزئینات گوناگون است و یکی از قنات های کهن یزد به نام قنات زارچ از زیر آن می گذرد. به همین خاطر زیرزمین خانه فضایی خنک و مرطوب دارد.
نشانی: میدان امیر چخماق، ابتدای خیابان قیام
زمان بازدید: همه روزه از ساعت 8 تا 18

ابربرچسب : دیوان حافظ آنلاین انگلیسی ، شعر از حافظ در مورد دوستی ، اشعار حافظ شیرازی در مورد بهار ، دانلود نرم افزار فال حافظ صوتی برای کامپیوتر ، دیوان حافظ به زبان آلمانی ، فال حافظ با معنی برای موبایل-جاوا ، اشعار حافظ به زبان انگلیسی ، فال امروز حافظ شیرازی ، دیوان حافظ آنلاین ، فال حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل ، فال حافظ با معنی جاوا ، دانلود فال حافظ ناطق برای اندروید ، دیوان حافظ android ، دانلود نرم افزار فال حافظ صوتی برای اندروید ، فال حافظ با تفسیر دکتر عطاری ، دانلود حافظ خوانی کیکاووس یاکیده ، حافظ شیرازی ، فال حافظ با تفسیر معنی قران ، اشعار حافظ درباره خدا ، فال حافظ آنلاین با تفسیر کامل ، دانلود دیوان حافظ با ترجمه ی انگلیسی ، اشعار حافظ در مورد عشق ، دیوان حافظ به زبان انگلیسی و فارسی ، شعر حافظ به زبان انگلیسی ، برنامه بهترین کتاب دیوان حافظ گویا اندروید ، مراسم حافظ خوانی در شب یلدا ، حافظ خوانی با صدای استاد موسوی گرمارودی ، فال حافظ روزانه ایرانسل ، فال حافظ با معنی با تفسیر استخاره ، فال حافظ با معنی و تعبیر و تفسیر ، دیوان حافظ به فارسی و انگلیسی ، شاخ نبات کیست ، کد فال حافظ روزانه ایرانسل ، حافظ شیرازی دوست ، اشعار حافظ شیرازی pdf ، اشعار حافظ درباره دوستی ، دیوان حافظ ، دانلود فال حافظ با معنی جاوا ، فال حافظ روزانه امروز ، فال حافظ با تفسیر اندروید ، شاخ نبات حافظ کیست ، فلسفه حافظ خوانی در شب یلدا ، شعر از حافظ شیرازی ، دانلود حافظ خوانی بهروز رضوی ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، حافظ خوانی احمد شاملو ، گرفتن فال حافظ با تفسیر و معنی ، دانلود نرم افزار فال حافظ با تفسیر صوتی برای اندروید ، شاخه نبات معشوقه حافظ ، فال حافظ با تفسیر معنی کامل ، دانلود فال حافظ با معنی برای گوشی جاوا ، دیوان غزلیات حافظ آنلاین ، دانلود رایگان فال حافظ صوتی برای اندروید ، دیوان حافظ فارسی و انگلیسی ، فال حافظ همراه با تفسیر و معنی ، دیوان حافظ صوتی ، شعری از حافظ به زبان انگلیسی ، حافظ شیرازی فال ، حافظ شیرازی شعر ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، فال حافظ با معنی و استخاره ، فال حافظ با تفسیر فارسی ، اشعارعاشقانه حافظ شیرازی ، فال حافظ با معنی فارسی برای موبایل ، فال حافظ با تفسیر و معنی فارسی ، شعر های سعدی به زبان انگلیسی ، اشعار حافظ شیرازی ، بهترین اشعار عاشقانه حافظ شیرازی ، دانلود برنامه فال حافظ با معنی برای جاوا ، فال حافظ با معنی برای موبایل ، دیوان حافظ ترجمه انگلیسی ، اشعار حافظ در مورد دوستی ، اشعار حافظ در باره دوست ، دانلود دیوان کامل حافظ به انگلیسی ، اشعار حافظ ترجمه انگلیسی ، دیوان حافظ fale hafez فال حافظ با معنی با تفسیر استخاره دیوان حافظ ، دانلود حافظ خوانی صوتی ، شاخ نبات معشوقه حافظ ، دانلود اشعار حافظ به زبان انگلیسی ، نرم افزار دانلود فال حافظ ناطق برای کامپیوتر ، گرفتن فال حافظ با معنی و تفسیر کامل ، دیوان صوتی حافظ با صدای ، اشعار حافظ در مورد دوست داشتن ، فال حافظ با تفسیر کامل معنی دکلمه صوت قرائت آواز ، شاخه نبات کیست ، دیوان حافظ صوتی گرمارودی ، دیوان حافظ به زبان انگلیسی ، دیوان حافظ صوتی برای موبایل ، دانلود کتاب شاخ نبات حافظ ، حافظ شیرازی ویکی پدیا ، دانلود حافظ خوانی دکتر سروش ، فال حافظ روزانه یک پاراگراف ، فال حافظ با تعبیر فارسی ، حافظ شیرازی mp3 ، فال حافظ با تفسیر انلاین ، اشعار عاشقانه از حافظ شیرازی ، اشعار حافظ در مورد دوست ، شعر حافظ در مورد بی وفایی دوست ، اشعار حافظ ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل اندروید ، فال حافظ با معنی ، فال حافظ با معنی نیک صالحی ، فال حافظ با تفسیر عطاری ، حافظ شیرازی اردو ، دانلود فال حافظ صوتی برای اندروید ، کتاب شعر حافظ شیرازی ، کد دانلود فال حافظ ناطق برای موبایل ، همسر حافظ شیرازی که بود ، فال حافظ روزانه اصلی ، فال حافظ با معنی شب یلدا ، کتاب شاخ نبات حافظ ، دانلود حافظ خوانی شجریان ، حافظ خوانی در بریتانیا ، دیوان حافظ انگلیسی ، دانلود حافظ خوانی امیر نوری ، فال حافظ با معنی تعبیر ، فال حافظ با تفسیر و استخاره و معنی ، فال حافظ با معنی و تعبیر ، شاخه نبات حافظ کیست ، دانلود حافظ خوانی مرشد ترابی ، فال حافظ روزانه 2030 ، فال حافظ با تفسیر ، دیوان حافظ آنلاین با معنی ، حافظ شیرازی اشعار ، دیوان صوتی حافظ با صدای شاملو ، شعرای حافظ شیرازی ، حافظ خوانی شاملو دانلود ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی با فرمت جاوا ، دانلود اشعار عاشقانه حافظ شیرازی ، حافظ خوانی با صدای موسوی گرمارودی ، فال حافظ با تفسیر آنلاین ، دانلود برنامه فال حافظ با معنی با فرمت جاوا ، حافظ خوانی گرمارودی ، فال حافظ با تفسیر و تعبیر ، حافظ خوانی شب یلدا ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل نوکیا ، فال حافظ با معنی واقعی ، دیوان حافظ انگلیسی pdf ، دیوان حافظ صوتی موبایل ، حافظ خوانی با صدای گرمارودی ، فال حافظ اصلی امروز ، فال حافظ روزانه ، شعر حافظ در مورد دوست خوب ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی برای جاوا ، فال حافظ با تفسیر دکتر قمشه ای ، فال روزانه حافظ شیرازی ، اشعار سعدی به زبان انگلیسی ، فال حافظ همراه با معنی برای موبایل ، دانلود حافظ خوانی با صدای گرمارودی ، حافظ شیرازی که بود ، دانلود کتاب فال حافظ با معنی برای موبایل ، دانلود دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، حافظ خوانی ، دانلود شعر های سعدی به زبان انگلیسی ، دیوان حافظ صوتی شاملو ، دیوان حافظ اندروید ، فال حافظ از دیوان حافظ ، شعر حافظ ، دیوان حافظ دانلود رایگان ، دیوان حافظ آنلاین جستجو ، فال حافظ ناطق ، شعر حافظ درباره دوست خوب ، حافظ خوانی دانلود ، دانلود فال حافظ با معنی برای جاوا ، شاخه نبات معشوقه ی حافظ ، فال حافظ روزانه همراه اول ، دیوان حافظ pdf ، شعر حافظ به زبان انگلیسی با ترجمه ، دیوان حافظ با صدای شاملو ، شعر سعدی به زبان انگلیسی ، دیوان شعر حافظ شیرازی ، فال حافظ با تفسیر عطاری کرمانی ، حافظ شیرازی اشعار عاشقانه ، فال روزانه حافظ ناطق ، فال حافظ با تفسیر استخاره با معنی ، دیوان حافظ صوتی برای موبایل اندروید ، دیوان حافظ اندروید صوتی ، فال حافظ ناطق دار ، دیوان حافظ online ، دانلود فال حافظ با معنی فرمت جاوا ، دیوان حافظ نسخه اندروید ، فال حافظ روزانه آنلاین ، شاخ نبات و حافظ ، حافظ خوانی ژاله صادقیان ، دانلود دیوان حافظ با ترجمه انگلیسی ، دانلود حافظ خوانی گرمارودی ، فال حافظ با معنی برای شب یلدا ، ترجمه ی دیوان حافظ به انگلیسی ، شاخ نبات ، فال حافظ با معنی و تفسیر آنلاین ، حافظ خوانی دکتر موسوی گرمارودی ، بهترین شعر حافظ شیرازی ، دانلود برنامه فال حافظ صوتی برای اندروید ، فال حافظ با معنی بیتوته ، دیوان حافظ صوتی دانلود ، فال حافظ با تعبیر آنلاین ، دیوان حافظ شیرازی ، شعر حافظ شیراز ، دانلود کتاب دیوان حافظ با ترجمه انگلیسی ، حافظ خوانی استاد گرمارودی ، فال حافظ با تفسیر برای اندروید ، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل ، فال حافظ با تعبیر و تفسیر و معنی ، دیوان حافظ برای موبایل اندروید ، حافظ خوانی در شب یلدا ، اشعار حافظ شیرازی به انگلیسی ، دانلود دیوان حافظ به زبان انگلیسی ، شعر معروف حافظ شیرازی ، فال روز حافظ شیرازی ، شاخ نباتم دادند

منبع :

12 خانه تاریخی زیبا در 12 شهر ایران گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات