آکایران :آیین های محرم در ایران

اگر برنامه ای برای شرکت در مراسم آیینی کشور دارید به شهر نوش آباد در استان کاشان سفر کنید و یک محرم را، در شور عاشورایی مردم نوش آباد، شریک شوید.

به کوشش:رحیمه زرگر - بخش گردشگری تبیان
,مراسم محرم,خیمه کوبی,نوش آباد,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

آکاایران: سقاخوانی،خیمه کوبی و تعزیه

بزرگترین مراسم عزاداری آئینی محرم کشور هرساله در نوش آباد که در 8 کیلومتری شمال کاشان در دل کویر مرکزی واقع شده با بیشترین نفرات، تجهیزات و سواران بر اسب و شتر در روزهای دوم و صبح عاشورا تا عصر روز دوازدهم محرم در مجموعه های فرهنگی مذهبی خیمه گاه حسینی، علقمه و آستان امامزاده محمد بن زید بن علی بن ابیطالب(ع) شهر نوش آباد برگزار می شود. این مراسم شامل سقاخوانی، کتل، تعزیه خوانی، مراسم خیل عرب و خیمه سوزی، سقایی و چاووش خوانی، کشته برداری، بازآفرینی حوادث کربلا تا شام در محرم از زمان ورود قافله حضرت امام حسین(ع) به کربلا تا بازگشت کاروان اسرا به کربلا، بازسازی مراسم دفن شهدای کربلا توسط قوم بنی اسد است.
شهر تاریخی نوش آباد، یکی از مناطقی است که از قدیم الایام برگزار کننده آیینهای سنتی مذهبی ویژه و منحصر به فردی در برگزاری مراسم و مناسبتهای ایام ولادت و شهادت ائمه و اهل بیت (ع) بویژه حضرت امام حسین (ع) و حضرت زهرا(س) بوده است. تاریخچه آیینهای سنتی و مذهبی در نوش آباد، با توجه به بنای تکایا و حسینیه ها و نیز آثار به جا مانده از دوره صفوی، گویای این مطلب است که این مراسم، به قرنهای گذشته برمی گردد.

سقاخوانی

شهروندان نوش آباد، به منظور استقبال از کاروان حسینی آیین سنتی مذهبی سقاخوانی را برپا می کنند. آیین سنتی مذهبی سقاخوانی مردم این خطه قدمتی بیش از یک قرن دارد و امروزه علاوه بر نوش آباد، گویی در شهرهای همدان و اردبیل نیز برگزار می شود. سقاخوانی از یک هفته قبل از محرم در تمام کوچه ها، خیابان ها، سردرب منازل شهر نوش آباد پرچم های مشکی، سبز، قرمز و کتیبه های محتشم کاشانی نصب شده و تمام در و دیوار شهر رنگ محرم می گیرد و به منظور ایجاد آمادگی کامل و مناسب در مردم برای برپایی عزاداری پرشور محرم آئین سنتی مذهبی سقاخوانی برگزار می شود. 

این کاروان با طی مسیر چهار کیلومتر و عبور از مسیرهای اصلی شهر به طرف خیمه گاه حرکت کرده و مراسم سنتی مذهبی خیمه کوبی و تعزیه ورود امام به کربلا، ممانعت حر از ورود اباعبدالله (ع) به کربلاو نحوه استقرار دو سپاه را در محل خیمه گاه حسینی به صورت زنده برای عزاداران اجرا می کنند

در این مراسم سقاخوانان در چهار گروه از استادان و پیشکسوتان سقاخوانی، بزرگ ترها، شاگردان و جوانان به صورت حلقه های عزا مقابل یکدیگر نشسته و اشعاری پرمحتوا و سوزناک در توصیف واقعه کربلا و مدح شهدای کربلا را با نواهایی برگرفته از ردیف دستگاه موسیقی سنتی هم نوایی می کنند. در این همخوانی که بدون سینه زنی و سنج و دهل است گوشه های مختلف موسیقی ایرانی از جمله دشتی اجرا می شود. این سقاخوانی که از 18 ذی الحجه تا شب اول محرم اجرا می شود و در آخرین شب ذی الحجه با حرکت در کوچه و خیابان های شهر آغاز محرم را به همگان اعلام می کنند، با مدیحه سرایی و عزاداری در رثای امام حسین(ع) و اصحابش بانگ نوحه و ماتم را سر می دهند. سقاخوانی در روز تاسوعا هم برای فاتحه خوانی جلوی منازل امواتی که از محرم سال گذشته تا این محرم مرحوم شدند، اجرا می شود و صاحبان عزا نیز به نشانه تکریم عزاداران حسینی و حق شناسی، پرچمی را همراه با توزیع خیرات و نذورات به هیئت اهدا می کنند. سقاخوانی در روز عاشورا و در مرحله پایانی در بیان اوج حماسه پرشور حسینی نیز فقط با حضور ساداتی که شال های سبز بر گردن دارند و پیشاپیش هیئت و بعد از پیکر نمادین امام حسین(ع) حرکت می کنند با آهنگ حزین و اشعار غمناک اجرا می شود.
بنا به گزارش آکاایران : از جمله آیین های مذهبی نوش آباد زنگ حیدری است که با اعتقادات مردم این خطه گره خورده است و از تقدسی خاص برخوردار است زنگ حیدری به منبر چوبی هیات حسینی بسته شده است.

,مراسم محرم,خیمه کوبی,نوش آباد,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

تعزیه رسیدن قافله امام حسین(ع)

بخش دیگر مراسم آئینی مذهبی محرم در نوش آباد همزمان با روز دوم محرم الحرام زمان رسیدن قافله اهل بیت(ع) برگزار می شود. تعزیه رسیدن قافله امام حسین(ع) و یارانش با تلفیقی از بازگویی مداح و بازیگردانی بیش از 100 هنرور در مکانی به وسعت پنج هزار مترمربع در مجموعه فرهنگی مذهبی علقمه نوش آباد بازآفرینی می شود. تاثیر مطلوب معنوی و جذابیت ویژه شیوه سنتی مذهبی عزاداری مردم ولایت مدار و دوستدار اهل بیت (ع) شهر نوش آباد در بازسازی حوادث و وقایع تاریخی حماسی کربلا برای همه کسانی که از دور و نزدیک برای تماشای این مراسم آمده اند به ویژه کودکان، جوانان و نوجوانان به روشنی مشهود و تاثیرگذار است.

خیمه کوبی

 عصر روز هشتم محرم، مراسم خیمه کوبی با قدمتی حدود یک قرن، ورود کاروان حسینی و لشکریان یزید در قالب یک هزار و پانصد نفر شبیه خوان و بازیگر پیاده و سواره را به نمایش می گذارد که در میدانی به وسعت سی هزار متر مربع در مجموعه فرهنگی خیمه گاه حسینی برگزار می شود. در این مراسم، شبیه خوانان نوش آباد و مناطق اطراف، کاروان اولیاء و اشقیاء را شامل می شوند که عبارتند از؛ قافله اباعبدالله (ع) و یارانش، ملائکه و حوریان بهشتی، اجنه و سپاه اشقیاء در قالب لشکریان یزید که به همراه ده گروه از نوازندگان سازهای ضربی و بادی در دسته های چند نفره بسیار باشکوه و متاثر کننده اجرا می شود. این کاروان با طی مسیر چهار کیلومتر و عبور از مسیرهای اصلی شهر به طرف خیمه گاه حرکت کرده و مراسم سنتی مذهبی خیمه کوبی و تعزیه ورود امام به کربلا، ممانعت حر از ورود اباعبدالله (ع) به کربلاو نحوه استقرار دو سپاه را در محل خیمه گاه حسینی به صورت زنده برای عزاداران اجرا می کنند. گهواره حضرت علی اصغر (ع)، حجله حضرت قاسم (ع)، محمل زینب (س)، زنان و دختران که بر کجاوه با شکوه و عظمت سوارند، و در کنارشان شبیه خوانان حضرت عباس (ع) و حضرت علی اکبر (ع)، که از زنان حرم محافظت می کنند، سپاه اجنه، حوریان، ملائک، وهب نصرانی و تازه عروسش، مسلم بن عوسجه، حبیب، زهیر و... در یاری امام حسین (ع) بسیار زیبا و جذاب به تماشا گذاشته می شود.

ادامه دارد ...

منابع: بنیاد فرهنگ کاشان،کاشان من،مگ ایران

سقاخوانی | خیمه کوبی و تعزیه - آکا
آیین های کتل و کشته برداری
سقاخوانی | خیمه کوبی و تعزیه - آکا

جایی که عاشورا به اوج می رسد

جایی که عاشورا به اوج می رسد
سقاخوانی | خیمه کوبی و تعزیه - آکا

شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد
سقاخوانی | خیمه کوبی و تعزیه - آکا

باشکوه ترین آیین های عاشورایی

باشکوه ترین آیین های عاشورایی

منبع :

سقاخوانی | خیمه کوبی و تعزیه - آکا

تبلیغات