مروارید غلتان خلیج فارس - آکا

تاریخ کیش

جزیرهکیش ، سرگذشتی دراز و پرفراز و نشیب در تاریخ ایران و خلیج فارس داشته است . این جزیره از دوران باستان تا عصر صفویان ، به تناوب از دوره های رونق و آبادانی نسبی برخوردار بوده است . متاسفانه به دلیل وقفه ها و ضربه های تاریخی در سده های اخیر و افول نقش اقتصادی کیش ، نشانه های زیادی از تاریخ و فرهنگ قدیمی کیش باقی نمانده است با وجود این معدود آثاری که از فرهنگ مادی و معنوی این دیار به جای مانده ، از ارزش کیفی بالایی برخوردار است که در پرتو توسعه جدیدکیش مجال بازیابی و بازسازی پیدا کرده است .

پوشش گیاهی
جزیرهکیش را نمی توان از نظر تقسیم بندی مناطق گیاهی کره زمین جزء مناطق صحرایی و کویری دانست بلکه بهتر است آن را جزء منطقه علفزار به حساب آوریم . پوشش طبیعی آن از نوع گیاهان منطقه نیمه داغ (نیمه حاره و نیمه استوایی ) است.

مروارید غلتان خلیج فارس - آکا

گیاهان علفی بومی  :

مانند تُرشک (حُمبران ) ، آویشن گرمسیری ( پیزنک بجی و پونه دیمی) ، پنیرک (توله ، خُبیز) ، تخم شربتی ، اسفیوش (اسفرزه یا اسپرزه ، اسبغول ، قطونا) آناقالیس ، خارگرگ (شوکزیب) ، نِخِل ، سعد و سنبیل و ... است که اغلب علاوه بر مصرف دامی ،مصرف خوراکی و دارویی نیز دارند.

 گیاهان غیر بومی :

 که در گذشته به ویژه در دهه های اخیر به جزیره آورده شده است ، عبارتند از : گل کاغذی ، درختچه مورد ، نخل زینتی ، درختان میوه ، خرما ، لیمو ترش ، نارگیل ، انار ، موز و درختان دیگر چون سمر (کهور پاکستانی و آمریکایی ) اکالیپتوس ، توج (مسواک) ،چریش و انواع درختان گل ابریشمی و سایر درختان و گلهای بسیار زیبا.

گیاهان درختی و درختچه ای بومی:

در این جزیره 104 گونه گیاه مانند : کهور ، کُنار ، خرما ، لور ، کرت ، گز  تاکنون شناخته شده است .

مجموعه درخت سبز

:
در قسمت شمال جزیره ، در نزدیکی محلی موسوم به «دره پرتغالیها» یک درختبزرگ «لور» (انجیر معابد) وجود دارد که کهن سالترین درخت جزیره محسوب میشود. در اینناحیه مجموعه درخت سبز بصورت ترکیبی از فضای سبز ، ساختمان ، نرده های چوبی و پیادهراهها طراحی ومنظره سازی شده است که فضای مطبوع و چشمگیری برای گشت و تماشا فراهمآورده است .

مروارید غلتان خلیج فارس - آکا

بناهای تاریخی جزیره کیش

شهر حریره ،مجموعه تاریخی ساحلی ، خانه های اعیانی و قدیمی ، حمام شهر حریره ، مجموعه آب انبارهای سنتی و درخت سبز ، قنات تاریخیکیش از جمله بناهای تاریخی جزیره کیش هستند.

مروارید غلتان خلیج فارس - آکا

بقایای کشتی یونانی

حدود 30 سال پیش یک کشتی باربری یونانی به دلایلی که چندان روشن نیست ،در ساحل غربی جزیره به گل نشسته و ماندگار شده است . بقایای زنگار گرفته این کشتی بزرگ ، با اسکلت سه طبقه خود ، در کنار ساحل نیلگون و خلوتکیش، چشم اندازی بدیع و راز آمیز ، به ویژه در غروب به وجودمی آورد که گردشگران را به کنجکاوی وخیال پردازی دعوت می کند . این یادمان دریانوردی امروز به عنوان یک نشانه و نماد فضایی و بصری به گوشه غربی جزیره هویت بخشیده وزمینه و انگیزه مناسبی برای ایجاد برخی تأسیسات تفریحی و استراحتی پدید آوردهاست.

یکی از مهمترین جاذبه های دیدنیکیش بازارها و مراکز خرید است که بیشترین اوقات مسافران و گردشگران را به خود اختصاص می دهد.

مروارید غلتان خلیج فارس - آکا

بازارها و هتل ها

 این بازارها علاوه براینکه جوابگوی مایحتاج روزمره مسافران است ،  فضایی برای گردش، ‌تفریح و آشنایی با کالاها و تولیدات کشورهای جهان فراهم می‌سازد. این بازارها با سبکهای گوناگون معماری، تورپردازی، فضاسازی، و عرضه متنوع محصولات بیشترین اوقات بازدید کنندگان را به خود اختصاص می‌دهد واحدهای تجاری در مجتمع ها و بازارها در حال بهره برداری:  بازار پردیس1و2        بازار مرجان       بازار ونوس

بازار مریم        بازار بهکیش بازار پارس خلیج

بازار قدیمی سفینبازار مروارید        مجتمع تجاری پانیذ

بازار زیتون      بازار فرانسه مرکز تجاری

 بازار هرمز

لیست هتلها

مریم     صدف         آنا

شایان     ونوسفلامینگو

پارسیان  تماشا پردیس

گلدیس    کیش الیت      آسالار کیش

جام جم    تاپ رز        دیدنیها

تعطیلات آریان آرام

اسپادانا   هتل آرام        ساها

قائم        قاصدک         فانوس  

دریا       آسیا   رویال

پرشیا     ستاره فرشتگان (بعثت)

شباویز   مروارید        نخلستان

متل آرام  سیمرغ         فردوس

فارابی    کلبه های ساحلی خاتم  خیام

دریا ، ساحل و آفتاب

آبهای جزیرهکیش به خاطر مرجانی بودن بزرگترین آکواریم خدادادی است که هر بیننده ای می تواند با چشم غیر مسلح تمامی موجودات دریایی زیر آب را مشاهده کند این آبها از لحاظ شفاف و زلال بودن در سطح منطقه بی نظیر است که همه اینها مرهون وجود انبوهی از مرجانها در این آبها است. در مجاورت ساحل مناطق نقطه چینی در مشرق و شمال به چشم می خورد که حاکی از زمین های شنی مرجانی است و مناطقی نیز در شمال غرب و غرب و جنوب شرقی مشخص گردیده که وجود صخره های ناپیدا را آگاهی می دهد. ژرفا در شمال ، شمال شرقی وشرق تا فاصله 2تا3و4 کیلومتری تا 25 متر می رسد و امتداد آن تا ساحل ایران از حداکثر 50 متر تجاوز نمی کند . در شمال غرب ، غرب ، جنوب غربی و جنوب در فاصله 5 کیلومتری از 25 متر تجاوز کرده و در جنوب و جنوب غربی در فاصله 14و15 کیلومتری به 75 متر و بیشتر می رسد ، ولی حداکثر از 100 متر تجاوز نمی کند.

مروارید غلتان خلیج فارس - آکا

ساحل جزیرهکیش یکی از زیباترین سواحل دنیا با وجود ماسه های مرجانی است که در هر سحر با رنگهای طبیعی جلوه می کند و در ساعات گوناگون روز جلوه های بدیع و زیبایی از شاهکارهای خلقت را نمایش می دهند . به ویژه سواحل شرقی و شمال شرقی و جنوبی جزیره که از چشم نوازی و جلوه خاصی برخوردار است . محل طلوع آفتاب در کرانه های جنوب شرقی ،از دور دستهای خلیج فارس برآمدن قرص پرهیبت سرخ فام خورشید ، و دریای نقره فام ، مملو از سکه های امواج به ویژه از لابلای نخلها ، آدمی را به رویای افسانه ها می برد و نسیم خنک صبحگاهی گونه ها را نوازش می دهد. عصرگاهان در غرب حال و هوای دیگریست ، فرو رفتن هور در آنسوی خلیج فارس ،  احساسی وهم انگیز را در انسان ایجاد می کند به خصوص اگر در مقابل کشتی غول پیکر به گل نشسته یونانی بر ساحل بنشینی و به قصه اش گوش کنی.

مروارید غلتان خلیج فارس - آکا

بومیها و آداب و رسوم

 در تحولات عمومی جزیره کیش، سهم نسبی جمعیت جزیره و سکونتگاههای بومی جزیره کاسته شده و سهم جمعیت غیر بومی افزایش یافته است و در حال حاضر جمعیت بومی جزیره در حدود 3 هزار نفر است ، اما نباید فراموش کرد که این جمعیت اندک، نمادی از یک فرهنگ و تمدن دیرینه و بزرگ، یعنی فرهنگ سواحل و جزایر جنوب ایران به شمار می‌رود که از نظر تاریخ، زبان، مذهب، و موسیقی و آداب و رسوم و غیره از هویتی خاص و ریشه دار برخوردار است.

مرجان و مروارید

مروارید:

روزگاری مشهورترین مروارید جهان از اطرافکیش و جزیره بحرین صید می شد و نام این دو به همراه مروارید، نشانه برترین و پرطرفدارترین نوع آن برای مشکل پسندان بود انواع مشهور مرواریدهایکیش عبارتند از: یکه، گلوه، بدله، ناعم، صدفهایی که درکیش برای مروارید آن صید می شوند به اندازه یک جفت نعلبکی چای خوری است (دندان صدفی، کنایه از رنگ شفاف و زیبای دندان، صدف آتشین، کنایه از آفتاب، صدف هزار بیدق، کنایه از آسمان پرستاره و صدف صدو چهارده عقد، کنایه از قرآن مجید است) از این صدفها انواع و اقسام وسایل تزئینی هم می‌سازند که در بازار سفین گردشکران به عنوان ره‌آورد سفر می‌خرند.

مروارید غلتان خلیج فارس - آکا

مرجان:


جانوری دریایی، در آبهای گرم با پایه آهکی، که گونه‌های متنوع دارد.
قرمز آن جز سنگهای قیمتی است و به احجار کریمه معروف و در جواهر سازی به کار می روند.
مرجانکیش بیشتر به رنگ لیمویی مایل به سفید است . پوشش رویین جزیرهکیش از پایه آهکی و سایر اعضای بدن این جانور که شبیه شاخهای کوتاه قد می ‌باشد،  تشکیل شده است.

آبزیان

دورتادور جزیره را خلیجی بزرگ و کم نظیر فرا گرفته که انواع و اقسام آبزیان را به فراوانی در دامان گرم خود می‌پروراند که علاوه برآنکه از نظر تغذیه بهترین مواد گوشتی را عرضه می‌کند دیدار زیباترین ماهیان جهان را هم از قایقهای کف شیشه‌ای در برخی از نقاط ساحل به طور مستقیم و بالاخره در محل آکواریوم جزیره ، درمعرض دید گردشگران قرار می‌دهد:

غیر خوراکی و تزئینی عبارتند ازمعروفترین ماهی ها به ترتیب مرغوبیت خوراکی

خوراکی:   قباد ، راشکو ، حلوا سفید (زبیدی) ، شوریده ، حلوا سیاه ، شهری(شعری) ، شانک، ها و ور (هو ور) ، کوشک که هر کدام در انواع پخت لذیذترین خوراکهارا فراهم می آورند.سرخو ، میش ماهی ، هامور ، سنگسر ، سبیتی (سوبیتی) ، خارو ، دخترناخدا . گوازیوم ، گیش (میسک ، برک) برادر راشگو (قوا زرد) ، مومغ (هاشینه ، ساردین)

غیر خوراکی:اره ماهی (سگ ماهی) ،  بمبک ، ماهی لقمه (سفره ماهی) ، اسب ماهی (دم اسبی)    

پستانداراندریایی :  گاو آبی – نهنگ و دلفین

ماهی های زینتی :  (برخی از آنها در جهان کمیاب هستند) امپراتور ، جراحی دم زرد ، آنجل (آنژل) ، عروس ناخدا ، عروس زرد ، آنتن دار ، سرخال سفید ، دلقک آبی ، کاردینال ، هامور ، گین ، سقز ماهی ، دم گاوی ، نئون ، آرایشگر ، صندوق، عروس عمان ، خروس دریا ، پیکاسو ، گرین رز ، ملوان، چیتی، شقایق ، ژله، پیکاسوی مشکی.

تهیه و تنظیم برای سایت تبیان: زهره پری نوش

منبع : tebyan.net

تبلیغات