آذربایجان شرقی ( قسمت اول ) - آکا

این استان در حال حاضر دارای 19 شهرستان ، شامل 53 شهر ، 41 بخش ، 139 دهستان و 3179 آبادی است. شهرستان های آن عبارت اند از :

1 – آذر شهر : این شهرستان در جنوب شرقی دریاچه ارومیه قرار دارد و از شمال، شرق و غرب با شهرستان اسکو و از جنوب با شهرستان عجب شیر هم مرز است . این شهرستان 1347 کیلومتر مربع مساحت دارد . از نظر تقسیمات کشوری آذرشهر دارای دو بخش ، پنج دهستان و سه شهر یعنی آذرشهر، گوگان و ممقان است.

برخی مراکز دیدنی: مسجد شیرامین ، مصلای آذرشهر ، مسجد چهارسو ، گورستان تاریخی بادامیار

2 – ارسباران ( ورزقان) :این شهرستان بامساحت 2368 کیلومتر مربع در سال 1380 تأسیس شد و دارای دو بخش ، هفت دهستان و دو شهر است. در شمال ارسباران شهرستان های کلیبر و جلفا،و در شرق آن اهر قرار دارد.

برخی مراکز دیدنی : به دلیل وجود مناظر بدیع طبیعی ، قلعه های تاریخی متعدد، سنگ نبشته ی معروف سقین دل و نقش و نگارهای سنگی سونگون ، ارسباران از مناطق مستعد برای توسعه صنعت توریسم به شمار می آید.معدن مس رونگون در این شهرستان،مهمترین معدن مس کشور است.

3 – اسکو : شهرستان اسکو از شمال به شهرستان های تبریز و شبستر، از غرب به دریاچه ارومیه ، از جنوب  به شهرستان آذرشهر و عجب شیر و مراغه محدود است. این شهرستان 8/1252 کیلومتر مربع مساحت دارد و دارای دو بخش ،پنج دهستان و دو شهر است.

برخی مراکز دیدنی : مسجد جامع سبزه میدان ، امامزاده اسکو از فرزندان امام جعفر صادق (ع) ،مقبره پیرحیدر ، مزار الله بنده سی ، مسجد پایتخت و روستان کندوان .

آذربایجان شرقی ( قسمت اول ) - آکا

4 – اهر : قسمت بزرگی از کوه های قره داغ و دامنه های شمالی قوشاداغ ، شهرستان اهر نام گرفته است و در شمال شرقی استان آذربایجان شرقی قراردارد . شهرستان کلیبر ، حدود شمالی آن را می پوشاند و شهرستان ارسباران در غرب آن قرار دارد . این شهرستان از جنوب،همسایه شهرستان هریس است و سراسرِ حدود شرقی آن قسمتی از مرز مشترک استان را با استان اردبیل تشکیل می دهد. اهر دارای نُه دهستان ، دو بخش و دو شهر است. شهر اهر مرکز شهرستان ، در 75 کیلومتری شمال شرقی شهر تبریز قرار دارد. وسعت این شهرستان 3073 کیلومتر مربع است.

برخی مراکزدیدنی : مسجد جامع ، بقعه شیخ شهاب  الدین محمود اهری و راسته بازار.

5 – بستان آباد : شهرستان بستان آباد در قسمت میانی استان آذربایجان شرقی قرار دارد . این شهرستان در شرق شهرستان تبریز و جنوب شهرستان هریس واقع شده است و شهرستان های میانه و سراب حدود شرقی و شهرستان هشترود حدود جنوبی آن را می پوشاند . مرکز این شهرستان در 47 کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز قرار گرفته است.

برخی مراکز دیدنی : حمام ، آب معدنی و آب گرم.

6 – بناب : شهرستان بناب در گوشه جنوب غربی آذربایجان شرقی قرار دارد . حدود شرقی این شهرستان را شهرستان مراغه می پوشاند و ملکان در سمت جنوب و عجب شیر در شمال آن قرار دارد .

برخی مراکز دیدنی :معماری صخره ای روستای سور.

7 – تبریز : این شهرستان مرکز استان آذربایجان شرقی است . ارتفاع تبریز از سطح دریا 1340 متر است و با وسعتی حدود 2054 کیلومتر مربع در قلمرو میانی خطه ی آذربایجان و در قسمت شرقی شمال دریاچه ارومیه، به فاصله 619 کیلومتری غرب تهران قرار دارد.

برخی مراکز دیدنی : مسجد جامع تبریز ، ارک یا مسجد علیشاه ، مسجد کبود ، بازار کبود ، بازار بزرگ تبریز که شامل تعداد زیادی راسته، سرا ،چهارسوق، مسجد، مدرسه و حمام است.مجموعه مسجد ومقبره سید حمزه و بنای یادبود مقبره الشعرا ، بقعه عون بن علی ( عینالی ) ، بقعه سید ابراهیم ، مقبره دوکمال ( کمال الدینخجندی و کمال الدین بهزاد ) ، خانه های قدیمی مانند خانه مشروطه ، خانه شربت اوغلی و مجموعه خانه های قدیمی که به دانشکده هنرهای اسلامی تبدیل شده اند و نیز موزه باستان شناسی آذربایجان ، موزه مشروطه ، موزه قرآن و کتابت واقع در بنای مسجد صاحب الامر، موزه ادبی خانه شهریار ، موزه ارامنه ، موزه حیات وحش ، سازمان محیط زیست و همچنینپارک های ایل گلی ، باغلار باغی ، باغ فجر ( گلستان سابق ) همراه با ده ها مسجد، مدرسه تاریخی و ...

آذربایجان شرقی ( قسمت اول ) - آکا

8 – جلفا : شهرستان جلفا به صورت نوار باریکی در مرز شمالی استان با جمهوری نخجوان و ارمنستان قرار دارد. شهرستان کلیبر حدود شرقی آن را می پوشاند و حدود غربی آن،قسمتی از مرز مشترک استان با آذربایجان غربی است .

برخی مراکز دیدنی : کلیسای سنت استپانوس معروف به وانگ

9 – چاراویماق : جنوبی ترین شهرستان استان که با مرکزیت قره آغاج،در سال 1380 از شهرستان هشترود منفک شد.

10 – سراب : شهرستان سراب در غرب میانی آذربایجان شرقی قرار دارد . شهرستان هریس محدوده شمال غربی و بستان آباد حدود غربی و میانه حدود جنوبی آن را می پوشاند.

برخی مراکز دیدنی : آب های گرم و معدنی.

11 – شبستر : حدود شمالی شهرستان شبستر را شهرستان های مرند و ارسباران و حدود جنوبی و شرقی آن را شهرستان تبریز و اسکو می پوشاند و دریاچه ارومیه و آذربایجان غربی در حدود غربی شهرستان قرار دارند.

برخی مراکز دیدنی : مسجد جامع تسوج و مقبره شیخ محمود شبستری .

12 – عجب شیر : از شهرستان های مهم شرق دریاچه ی ارومیه و از قدیمی ترین مناطق استان،با قلعه های مهم تاریخی است .

برخی مراکز دیدنی : مسجد جامع شهر عجب شیر معروف به " مسجد شیرلو " ، از نمونه های عالی مساجد چوبی استان با نقش و نگارهای دل انگیز است.

13 – کلیبر : قلمرو شمالی شهرستان کلیبر ، قسمتی از مرز مشترک ایران با جمهوری آذربایجان است و شهرستان جلفا و ارسباران در حدود غربی و اهر در حدود جنوبی آن قرار دارند.

برخی مراکز دیدنی :قلعه معروف بابک یا جمهور و پل های بزرگ و کوچک خدا آفرین.

14 – مراغه : شهرستان مراغه در جنوب غربی استان آذربایجان شرقی قرار دارد و از شمال به شهرستان تبریز ، از شرق به شهرستان هشترود و چاراویماق و از غرب به شهرستان های بناب و ملکان و عجب شیر محدود است.

برخی مراکز دیدنی :برج مدور ، گنبد سرخ ، آرامگاه اوحدی مراغه ای ، موزه مراغه ، آب های معدنی و گرم .

15 – مرند : شهرستان مرند در شمال غرب استانقراردارد . شهرستان جلفا و ارسباران حدود شمال و شرق آن را می پوشاند و شهرستان شبستر در جنوب آن قرار دارد. حدود غربی شهرستان مرند قسمت کوتاهی از مرز استان با آذربایجان غربی است.

برخی مراکز دیدنی :مسجد جامع ، مسجد بازار ، قلعه سن سارود ، قلعه گاوور گوهر ، قلعه تپه خاکستر ، قلعه هلاکو ، قلعه پیام .

16 – ملکان : شهرستان ملکان در جنوب شرقی دریاچه ارومیه قرار دارد. از شمال با شهرستان بناب  ، از جنوب با شهرستان میاندوآب و از شرق با شهرستان مراغه مرز مشترک دارد.

17 – میانه : شهرستان میانه در گوشهیجنوب شرقی استان آذربایجان شرقی قرار دارد . شهرستان های سراب ، بستان آباد، هشترود و چاراویماق حدود شمالی و غربی آن را می پوشاند . حدود جنوبی آن ، استان اردبیل و حدود شرقی  آن ، شهرستان خلخال است.

برخی مراکز دیدنی :پل دختر، قلعه دختر ، بقعه امامزاده اسماعیل (ع) ، مسجد بزرگ سنگی ترک .

18 – هریس: شهرستان هریس از شمال به شهرستان اهر و ارسباران ، از غرب به شهرستان تبریز و از جنوب و شرق به شهرستان های بستان آباد و سراب محدود است.

برخی مراکز دیدنی : بقعه شیخ اسحاق ، مسجد اسنق ، گورستان مینق ، گورستان گوود.

19 – هشترود : شهرستان هشترود ، در شمال فلات ایران و در جنوب استان آذربایجان شرقی قرار دارد . شهرستان های بستان آباد ، تبریز ، مراغه ، چاراویماق و میانه ، حدود شمالی ، غربی و شرقی این شهرستان و آذربایجان غربی و زنجان حدود جنوبی آن را می پوشاند.

برخی مراکز دیدنی : قلعه ضحاک .

آثار تاریخی

مسجدها

مسجد استاد و شاگرد

یکی از مساجد تاریخی تبریز ، مسجد استاد و شاگرد است که از طرف " امیر حسین چوپانی " ملقب به علاءالدین ساخته شد و به نام سلیمان خان ، نواده هلاکو خان مغول موسوم گردید. از این رو این مسجد را سلیمانیه یا علائیه نیز می نامیدند. اما از آنجا که تحریر کتیبه ها و مندرجات دیوارهای داخل و خارج مسجد به خط عبدالله صیرفی خوش نویس معروف دوره ایلخانی و یکی از شاگردان زبردست وی صورت گرفته بود ، عوام مسجد را به نام استاد و شاگرد می نامیدند. این مسجد پس از این که در زلزله ی سال 1193 به کلی ویران شد ، یک بار در زمان نایب السلطنه عباس میرزا تعمیر اساسی شد و بار دیگر در سال 1295 ه . ق " حاج میرزا محمد علی اوانسرای قراجه داغی " به مرمت آن همت گماشت. برای بار سوم به استناد کتیبهیسنگ مرمرین بیرون دیوار شمالی مسجد " حاج محمد اردبیلی " در سال 1338 ه . ق اقدام به تعمیر آن نمود.

مسجد اسماعیل بیگ

یکی از مساجد تاریخی دوره صفویه ، مسجد اسماعیل بیگ شهر بناب است. ایوان بلند مسجد برروی چهارستون چوبی با سر ستون های مقرنس استوار شده  است.

شبستان این مسجد دارای 11 ستون چوبی با سرستون های کنده کاری با نقوش زیبا و رنگ آمیزی شده ی هم شکل است. پایه های ستون سنگی است. تعداد پنج اروسی معرق با شیشه های رنگی،جلوه خاصی به نمای ورودی این مسجد بخشیده است.

مسجد اسماعیل خاله اوغلی

این مسجد در بین مدرسه ی دینی جعفریه و مسجد جامع بزرگ تبریز واقع شده و طول آن از شمال به جنوب امتداد می یابد . دو پنجره ی این مسجد به دالانی باز می شود که دارای ده ستون سنگی زیبا و هجده گنبد ضربی آجری است . ستون ها در دو ردیف قرار گرفته اند و گنبدها مساوی و یکنواخت هستند. نادر میرزا قاجار این مسجد را مسجد " ملا محمد حسن پیشنماز " خوانده است.

مسجد اسنق

این مسجد در روستای سنه یا اسنق بخش هریس واقع و از  یک ایوان بلند و یک نمازگاه تشکیل شده است . دو ستون سنگی یا پارچه مارپیچی با سرستون ها و پایه های حجاری شده ی بدیع قسمت جلوی ایوان را نگه می دارد.

نمازخانه به ابعاد 9 متر در 5/10 متر دارای چهارستون سنگی استوانه ای یک پارچه و از پایه ها و سرستون مقرنس خوش طراحی برخوردار است. بلندی کلیه ستون ها به 6 متر می رسد. در ورودی و دو پنجره مسجد در دیوار سنگی سمت شرقی مسجد جای دارند. از مضمون خطوط برجسته کنده شده  در بازوی منبر مسجد و سنگ نبشته های بالای در و پنجره های مسجد بر می آید که اتمام کار بنای این مسجد و تهیه اثاث آن در سال 733 ه.ق به امر " فخر الدین محمد بن رستم " و به دست نقاش و حکاک هنرمندی موسوم به ملکشاه صورت گرفته است.

مسجد امام جمعه

مسجد امام جمعه تبریز در سمت شرقی بازار مسجد جامع نزدیک مدرسه ی طالبیه واقع شده و دارای بیست ستون سنگی با سرستون مقرنس و سی گنبد ضربی آجری است . ستون ها در چهار ردیف قرار دارند و از آنجا که همه ی آنها به رنگ سبز در آمده اند، به مسجد سبز نیز شهرت یافته است.

نادر میرزا  درباره ی این مسجد می نویسد: " این مسجد را بازرگانی دین دار ، "  حاج علی نام " از بومیان شهر خوی ( خواهر زاده ی حاج صفرعلیبازرگان معروف تبریزی که تیمچه و مدرسه و مسجد حاج صفرعلی به خرج وی در تبریز ساخته شده است) به تاریخ 1255 هجری قمری عمارت کرده است ".

مسجد بازار

این مسجد در مرکز بازار مرند واقع شده و بنای آن متعلق به دوره صفوی  است ولی براساس سنگ نبشته ی مرمری موجود در مسجد ، بنای فعلی به مباشرت " شیخ علی مرندی " شاگرد مشایخ بزرگ " شیخ محمد حسن " صاحب جواهر الکلام و " شیخ محمد حسین " صاحب الفصول و " شیخ مرتضی " در تاریخ 1268 ه.ق تعمیر شد.

این مسجد دارای 4 ستون سنگی و 9 گنبد ضربی آجری زیبا است . به نوشته مورخان،این مسجد بر پایه های مسجد قبلی که در قرون دوم یا سوم هجری وجود داشت ، ساخته شده است. عبدالرحیم کیا آورده است مطابق نوشته های تورات ، مادر حضرت نوح در این مکان مدفون شده است.

مسجد جامع اهر

مسجد جامع اهر در کوچهجمعه مسجد واقع  و منسوب به دوره ی سلجوقی و اتابکان است. در ورودی مسجد طاق های آجری و ازاره ی معمولی دارد. سنگ نبشته سر در مسجد تاریخ بنای آن را ( ثلث و عشرین و مائه بعد الالف من الحجره ) ذکر کرده است.

شبستان یا نمازخانه مسجد ، فضایی وسیع و کم ارتفاع به طول 6/30 متر و عرض 16 متر و ارتفاع گنبدها 5 متر است و دارای21 گنبد می باشد. در یکی از گنبدها نیز پس از قید دو بیت شعر،اضافه شده : " حاجی میرزا بابا دزماری سنه 1158 " .

مسجد جامع تبریز ( جامع کبیر )

مسجد جامع تبریز یکی از بناهای تاریخی و باستانی تبریزاست . تاریخ دقیق بنای این مسجد به درستی معلوم نیست اما وجود مسجد جامع کبیر در محل فعلی در زمان اتابکان آذربایجان که سعدالدین وراوینی به آن اشاره کرده است به دلایل زیر می تواند مستند باشد:

1 – از نخستین سال های فرمانروایی روادیان ، این مسجد درون قلعه تبریز وجود داشت و جزء قسمت معمور شهر به شمار می رفت .

2 – در زمان حکومت روادیان ، سلاجقه و اتابکان ، این ناحیه از قسمت های مقدس شهر بود و بسیاری از سلاطین ، امرا و وزرا در کنار معابد و مساجدی که شاید خود ساخته بودند ، به خاک سپرده شده اند.

3 – همان مسجدی که در قرن ششم و هفتم به نام مسجد جامع کبیر خوانده می شد وقبر " شمس الدین عثمان طغرایی " در جانب غربی آن قرار داشت ، در قرن دهم هجریآباد بود و " حافظ حسین کربلایی " به رای العین آن را دیده و از آن به نام مسجد جامع کبیر یاد کرده است. در زمان حکومت ترکمانان و صفویه نیز همان مسجد آباد بود.

" حاج طالب خان " پسر " حاج اسحق خان تبریزی " بانی مدرسه طالبیه در سال 1087 ه . ق در وقف نامه ی مدرسه طالبیه ، از این مسجدبا عبارت" مسجد جامع کبیر " نام برده است .

در اثر زلزله های نیمه اول و دوم قرن دوازدهم هجری ، چند طاق این مسجد شکست و فرو ریخت . این بخش ها بعداً به وسیله ی " احد خان " و پسر او " حسین قلی خان دنبلی " مرمت و تجدید بناشد.

در بالای در شمالی مسجد جامع ، سنگ نبشته ای به ابعاد یک متر در یک متر مشتمل بر فرمانی از شاه سلطان حسین صفوی وجود دارد که به خط " محمد مؤمن تبریزی " در 15 سطر به خط ثلث بسیار زیبا در تاریخ شوال 1106 هجری روی سنگ رخّام نصب شده است.

درون مسجد نیز سنگ نبشته ی دیگری به ابعاد 172 در 112 سانتیمتر از سنگ رخام به دیوار یکی از طاق های غربی مسجد نصب شده و از رؤیای شاه طهماسب اول صفوی برای الغای رسومات تمغا حکایت دارد. این لوح به خط " علاءالدین محمد تبریزی " از خوش نویسان درباره شاه طهماسب اول است که د ر12 سطر در تاریخ 972 هجری به خط ثلث نگاشته شده و از آثار گرانقدر هنری آن استاد نامدار محسوب می شود.

آذربایجان شرقی ( قسمت اول ) - آکا

مسجد جامع تسوج

تسوج شهرکی در 33 کیلومتری شبستر است . مسجد جامع تسوج را منسوب به دوره ایلخانان می دانند. شبستان این مسجد دارای 20ستون سنگی و 4 ستون آجری است و همه ستون ها دارای پایه ها و سرستون های مقرنس هستند و 35 گنبد آجری بر روی آنها جای گرفته است.

بر ایوان مدخل این مسجد،فرمانی از سلطان محمد خدابنده صفوی به خط ثلث برجسته بر روی سنگ مرمر یک پارچه، نقر(کنده کاری )شده است . این فرمان مبنی بر حذف مالیات کوزه فروشان به تاریخ 989 ه . ق است . آخرین تعمیر کامل مسجد در سال 1252 ه. ق و به امر محمد شاه قاجار صورت پذیرفت .

مسجد جامع سراب

مسجد جامع سراب مسجدی تاریخی است که در کنار بازار شهر قرار گرفته است . در سر در ورودی شرقی مسجد کتیبه ای از سنگ مرمر به خط نسخ متعلق به دوره ترکمانان آق قویونلو به چشم می خورد که دارای تاریخ 875 ه . ق همزمان با حکومت اوزون حسن قره قویونلو است و نام  بانی مسجد " حاجی رفیع الدین بن الحاجی رشیدالدین " بر روی آن نقر شده است . این در به وسیله 10 پله به صحن و سپس شبستان مربوط می شود.

ابعاد شبستان 21* 5/47 متر و سقف آن مرکب از 60 گنبداست که بر روی طاق جناغی و پایه های آجری از گچ به ابعاد متفاوت استقرار یافته است . در ضلع جنوبی این شبستان،سه محراب به چشم می خورد که یکی از محراب ها ازکاشی های برجسته بسیار زیبایی با نقوش برجسته اسلیمی خطایی و لعاب فیروزه ای از دوره مغول تزیین شده است.

مسجد دارای منبر چوبی با 7 پله بلند به طول 6/3 متر و ارتفاع 10/2 متر است و در بالای سطح شرق ، نام واقف آن با خط ثلث زیبا از چوب سفید منبت کاری شده است.

مسجد جامع شیخ بابا

بنای اولیه مسجد تاریخی شیخ بابا درمراغه مربوط به قرون هشتم و نهم هجری است که بر پایه هایآن ، مسجد کنونی بازسازی شد. آنچه امروز از مسجد جامع شیخ بابا باقی مانده یک ستون سنگی و دو ستون چوبی مقرنس کاری شده است . این ستون سنگی استوانه ای شکل ، و مرکب از 20 قطعه سنگ مدور است که روی هم گذاشته شده و در مجموع ارتفاع آن به 5 متر و محیط آن به 186 سانتیمتر می رسد. 60 سانتیمتر از پایین ستون صاف و بدون نوشته است. بخش بالایی این ستون کتیبه ای به خط ثلث در اندازه 160 سانتیمتر وجود دارد . تاریخی که در ستون قید شده 864 ه . ق است و متن کتیبه شامل اسمای متبرکه  حضرت رسول اکرم ( ص ) و حضرت علی (ع) و نیز نام مشایخ و مرادهای شیخ بابا و نام بانی بنا و حجار آن است. اخیراَ این ستون سنگی برای حفاظت بیشتر به موزه مراغه منتقل شده است.

مسجد جامع مرند

مسجد جامع مرند در مرکز شهر مرند واقع شده است . طبق کتیبه ی محراب  مسجد ، این بنا در سال 731 ه . ق در زمان سلطنت ابوسعید بهادرخان از محل خیرات مردم مرند و جزیه ای که در آن زمان از غیر مسلم می گرفتند به تولیت " حسین بن محمود ابن تاج خواجه " ساخته شد.

امروزه کف مسجد به اندازه سه پله از سطح کوچه مجاور پایین تر است و دالانی به طول 12 متر با سه طاق گنبدی ، ورودی را به شبستانهامربوط می سازد. در سمت چپ این دالان،شبستان جنوبی با گنبدی کم خیز واقع شده که بر فراز آنکتیبه ای از سنگ به چشم می خورد . چنین به نظر می رسد که در سال 740 ه . ق در حالی که بیش از9 سال از عمر این مسجد نمی گذشت  توسط " تاج خواجه " مرمت شد و توسعه یافت . محوطه  اصلی مسجد با سقفی مشتمل بر شش گنبد ، فضای اصلی مجموعه را تشکیل می دهد. محراب به عرض 75/2 و ارتفاع 6 متر در جنوب مسجد واقع شده و مزین به آیات قرآنی به خط کوفی و گچ بری های زیبا و بدیع  است . کتیبه تاریخی محراب در قوس بالای آن دیده می شود. در فاصله دو ستون تزیینی و گچ بری کنار محراب ، نام سازنده محراب به خط رقاع نوشته شده است: " عمل عبدالفقیر نظام بند گیر تبریزی " در داخل هلال و در پایین دو کتیبه مزبور ، کتیبه ی گچ بری دیگری به خط رقاع وجود دارد.

عبدالرحیم کیا می نویسد : " در سرلوحه ای که در مسجد جامع مرند موجود بوده است چنین نوشته شده بود :"قد باش بعد تعمیر هذالمسجد الواقع فیه مقبرة امّ نوح علیه السلام ، 1268 ه . ق "

راجع به وجه تسمیه مرند روایتی است که می گوید : بنای این شهر به امر دختر ترسایی به نام ماریا گذاشته شد و کلیسای بزرگ شهر نیز که فعلاَ پابرجاست ، با تغییراتی به صورت مسجد جامع شهر در آمد . آثار کلیسایی این مسجد مشهود است و صلیب های بزرگ و کوچک شکسته دور تا دور قسمت فوقانی آن را به طرز زیبایی پوشانده است.

این که نوشته شده مسجد جامع مرند قبلاَ کلیسا بود ، چندان بعید به نظر نمی رسد؛ زیرا ترسایان و نسطوریان که در قرن پنجم میلادی از ترس امپراطوران روم شرقی و کشیشان متعصب مسیحی به مغرب آذربایجان گریخته بودند در این منطقه جمع شده و برای خود کلیسایی ساخته بودند.

مسجد جمال آباد

روستایجمال آباد در 6 کیلومتری مهربان و 21 کیلومتری تبریز قرار دارد . مسجد تاریخی این روستا دارای 6 ستون عظیم سنگی به بلندی 5/5 متر با سرستون های سنگی نقشدار و پایه های سنگی بزرگ می باشد.

برطاق سردر سنگی ورودی مسجد،آیاتی از قرآن مجید با تزیینات دیگر نقر شده است. ا زشیوه ساخت منبر چوبی مشبک چهار پله ی این مسجد که مشابه کارهای چوبی دوره ی تیموری و صفوی است تصور می شود تاریخ بنای مسجد حدود قرن دهم ه . ق باشد.

مسجد حاج صفرعلی

در بازار " یمنی دوز " تبریز،مسجد معروف به مسجد حاج صفرعلی،در ضلع شمالی حیاط مدرسه حاج صفر علی واقع شده است . این مسجد دارای گنبدی بلند با مناره منقش به کاشی های آبی رنگ است که کلاهک و قسمتی از بالای مناره فرو ریخته است. بنای اولیه مسجد متعلق به دوره ی صفوی است ، ولی بانی مسجد فعلی ، " حاج صفرعلی خویی "  بازرگان معروف و معاصر نایب السلطنه عباساست .مسجد حاج صفرعلی یکی از مساجد آباد و دایر تبریز است که قبلاَ دو امام داشت که یکیآقای " حاج میرزا عبدالحت مهاجر ایروانی " از علمای درجه اول و موجه شهر تبریز و دیگری استاد بزرگوار آقای " حاج میرزا جواد سلطان القرائی " بودند.

بنیان مسجد حاج صفرعلی به اندازه ای محکم واساسی نهاده شده که در سال 1288 ه . ق با وجود این که هنگام جریان سیل معروف ، نصف بیشتر فضای مسجد پر از آب شد ، شکستی در بنای آن به وجود نیامد.

منبع : tebyan.net

تبلیغات