بازار قزوین را بهتر بشناسیم - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد بازار قزوین را بهتر بشناسیم ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

بازار قزوین را بهتر بشناسیم
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

مجموعه ی بازار قزوین ، یکی از باارزش ترین آثار به جای مانده معماری شهر قزوین است . تاریخ ساخت این مجموعه مربوط به دوره صفویه است؛ اما، قسمت اعظم بناهای کنونی آن دردوران قاجار یه ساخته شده است . این مجموعه با ویژگی های خود ، که آن را از بازارهای سایر شهرها متمایزمی سازد، در گذشته شامل مراکز تجاری چون سراها، مراکز فرهنگی -  مذهبی مانند مدارس ، مساجد  و فضاهای خدماتی نظیر گرمابه و آب انبار بود . امروزه ، بخشی از این فضاها از بین رفته است . از مهم ترین ویژگی های بازار قزوین ، علاوه بر وسعت قابل توجه آن ، ترکیب معماری آن است که با بهره گیری از ترکیب طرح های شطرنجی و ایجاد مفصل های معماری ، ورودی های مختلف بازار را به آن دوخته است و فضاهای بسیار باشکوهی را ایجاد نموده است . بازار قزوین به لحاظ اقتصادی ، نقش قابل توجهی را در منطقه بازی می کند و آن را از یک بازار درون شهری به یک مرکز اقتصادی  فرامنطقه ای تبدیل  نموده است . مهم ترین فضاهای بازار قزوین عبارت اند از: مسجدالنبی ( مسجد شاه ) ، سرای سعد السلطنه، سرای وزیر ، سرای حاج رضا ، سرای رضوی (سرای شاه ) ، تیمچه های ( کاروانسرای کوچک ، سرایی دارای چند دکان که تاجران در آن داد و ستد کنند . ) روباز و سرپوشیده و راسته ی قیصریه .

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

سرای سعدالسلطنه

:سرای سعد السلطنه به دستور " سعد السلطنه " حاکم وقت قاجاریه قزوین ساخته شد. ارزشمند ترین قسمت این بنا ، چهار سوق آن است که از تقاطع قایم دو راسته ایجاد شده و بر فراز آن گنبد بزرگ کاشیکاری شده ای قرار دارد . چهار طرف گنبد را، چهار نیم گنبد با رسمی بندی و نورگیر فرا گرفته اند که فضا را بزرگتر نشان می دهند. سرای سعد السلطنه با وسعتی نزدیک به 2/6 هکتار ، یکی از کامل ترین و بزرگ ترین سراهای تجاری ایران است .

سرای وزیر:

این سرا رو به روی در شرقی راسته قیصریه قرار دارد . هشتی ورودی آن ، دارای حجره هایی با طاق های کاشیکاری است و بر فراز فضای مرکزی ورودی آن ، گنبد ی آجری قرار دارد و یک نورگیر به قطر تقریبی یک متر روشنایی آن را تأمین می کند.سرای وزیر دارای حیاطی وسیع است و دور تا دور آن را حجره هایی در دو طبقه فرا گرفته اند . این حجره ها بر روی صُفـّه  ای با ارتفاع یک متر از سطح زمین قرار دارند . طرح سرا ، چهار ایوانه و ضلع شرقی آن هم اکنون فاقد ایوان است. تمامی حجره ها دارای طاق جناغی و اکثر آنها در طبقه دوم ، دارای ارسی (نوعی در قدیمی که دارای چهارچوب مخصوص بوده و با بالا و پایین رفتن باز و بسته می شده است.)نیز هستند و لچکی ( طرحی به شکل سه گوش ) طاق های حجره ها ، دارای کاشی کاری در طرح ها و نقوش مختلف چون مجلس شکار شیر و پرنده ، طرح های اسلیمی و کتابی ، اسب ، خورشید و انسان بال دار است .

سرای حاج رضا

: این کاروانسرای دوره قاجاری ، دارای حیاطی بزرگ است و حجره ها و اتاق ها ، گرداگرد حیاط آن در دو طبقه ساخته شده اند . ورودی کاروانسرا در سمت غربی آن قرار دارد و با طاق ها ی زیبایی که در بنای آن به کار رفته است ، به صورت یک تیمچه سر پوشیده به نظر می رسد.این بنا در گذشته بیشتر در دست بازرگانان تبریزی و قفقازی بود. این سرا از جانب شمال به بازارچه وزیر متصل است . طاق های حجره ها و طاق نمای ایوان آن ، دارای قوس جناغی و کاشی کاری در زمینه آجری است .

سرای رضوی :

بنای کاروانسرای رضوی بنابر گفته های مختلف ، متعلق به عصر سلطنت " شاه تهماسب صفوی " یا عهد سلطنت " فتحعلی شاه قاجار" است . این سرا به صورت دو ایوانی ساخته شده و مجموعه ی حجره ها در دوطبقه گرداگرد حیاط مستطیل شکل آن را فرا گرفته اند .حجره های موجود در زوایه اضلاع ، به صورت سه گوش ساخته شده وطاق نماهایی با عمق و عرض بیشتر دارند و در لچکی سقف طاق نمای آنها ، تزیینات آجرکاری به شیوه حصیری دیده می شود . هشتی مرکزی ایوان غربی که با در بزرگی به بازار بزازها متصل می شود، دارای گنبدی آجری با کاشیکاری زیبا است .

این سرا در گذشته به صورت کاروانسرا بود و از آن به عنوان بارانداز کاروانیان و شترخان ( کاروانسرایی که شتران را در آنجا مسکن و غذا دهند . ) آن برای چهار پایان آن ها استفاده می شد.

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله بازار قزوین را بهتر بشناسیم شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

بازار قزوین را بهتر بشناسیم گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات