نمایش فیلم

بقعه پیر خضر

در روستای " پیرخضر" در دو کیلومتری بیجار بقعه ای به همین نام وجود دارد. این بنا دارای محوطه ای چهار ضلعی با گنبدی شـَلجَمی (اگر دو قوس از دایره بر سطحی محیط شود که هر دو از نصف دایره طولشان بیشتر باشد و قوس آن دو یر دو جانب باشد آن شکل را شلجمی گویند) است که با سنگ لاشه و آجر خشت و سنگ های حجاری شده بنا شده و مدفن یکی از عرفا و سادات منطقه، معروف به " پیرخضر" است. تاریخ سنگ نبشته قدیمی روی مزار مشخص نیست، اما نوع خط ، قدمت ساختمان را به دوره صفوی می رساند. این بقعه در سال 1378 به وسیله میراث فرهنگی کردستان به طور کامل مرمت شد.

مقبره شرف الملک

این بنا در انتهای خیابان کشاورز سنندج واقع است. روی تپه شرف الملک که گورستان است، دو ساختمان قدیمی جدا از هم قرار دارد که یکی از آنها به " علی اکبرخان شرف الملک" پسر مرحوم " محمد صادق خان" پسر "امان الله خان بزرگ"، از والیان کردستان تعلق دارد. بنا به صورت مکعب ساده با گنبدی بر فراز آن است. در این مقبره که به مقبره" شیخ محمود نودشه ای" نیز معروف است، برخی از اعضای خانواده اردلان نیز دفن شده اند. این مقبره فقط روزهای جمعه برای ذکر دعا و قرائت قرآن باز است.

مقبره شیخ محمد باقر غیاثی

این مقبره که حدود 50 سال پیش روی تپه شرف الملک سنندج ساخته شد، به یکی از عرفای اواخرعصر قاجار، " شیخ محمد باقر غیاثی" تعلق دارد. بنا دارای محوطه ای مربع شکل با سقف گنبدی است که از داخل به روش بسیار زیبایی آینه کاری شده است. در این مکان روزهای پنج شنبه و جمعه دعا خوانی و قرائت قرآن برگزار می شود.

مقبره شیدای نازار

این بنا در بلندترین نقطه کوه " شیدا " در شمال شرقی روستای " ظفرآباد" از توابع قروه قرار دارد و از هر سو قابل رؤیت است. این بنا با محوطه ای مربع شکل، حدود 9 متر ارتفاع دارد. بنا از آجرهای قرمز به ابعاد 5×22×22 سانت با قوس های سلجوقی ایلخانی ساخته شده و زمان احداث آن به طور دقیق مشخص نیست. در داخل ، طاقچه هایی در اطراف، با قوس های پاتو و شبدری، گچ کاری و گچ زبره دیده می شود که حاصل ابتکار استادکاران آن دوره است. درکتاب" تحفه ناصری" آمده :" در این بنا سبحان وردی خان جدّ امان الله خان بزرگ، والی کردستان، معاصر نادر افشار مدفون است". شیدا را" شیدای نازار" هم می گویند. این بنا یاد آور بناهای پیش از اسلام و به صورت چهار طاقی است و مرمت آن احتمالاً سال 1167 هـ.ق هم زمان با دفن " سبحان وردی خان" در آن است.

بقعه شیخ نجم الدین

بقعه" شیخ نجم الدین نقشبندی" در روستای " امروله" از شهرستان سنندج ، به یکی از مشایخ طریقت نقشبندی تعلق دارد. این بنا دارای یک فضای مربع با ایوان ستون دار چوبی است که با سنگ و آجر ساخته شده و از دوره قاجار به جای مانده است.

منبع : tebyan.net

تبلیغات