موزه ها و مراکز فرهنگی استان کردستان - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد موزه ها و مراکز فرهنگی استان کردستان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته تهران از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

موزه ها و مراکز فرهنگی استان کردستان
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

موزه سنندج

موزه سنندج در قسمت بیرونی  یکی از بناهای دوره قاجاریه دایر شده است. این بنا به منزل" سالار سعید" معروف است و مقارن با سلطنت ناصرالدین شاه قاجار در حدود150 سال پیش توسط یکی از علمای بنام اهل سنت " ملا لطف الله شیخ الاسلام" قاضی القضاة منطقه  کردستان، در دو قسمت حیاط و ساختمان بیرونی و حیاط و ساختمان اندرونی بنا شد.

عمارت بیرونی شامل یک حیاط بزرگ و ساختمان دو طبقه با تالار تشریفات مزمن و همچنین زیر زمین و حوض خانه زیبا و انبار است که قبلا در تملک " عبدالحمید خان سنندج " ( سالار سعید) بود. این بنا در سال 1354 شمسی به موزه تبدیل شد. موزه سنندج از دو بخش مجزا تشکیل شده است:

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

بخش تاریخ و باستان شناسی

این بخش در طبقات اول و دوم قرار دارد؛ طبقه اول که شامل تالار شاه نشین با گچ بری های زیبا و اُرُسی (نوعی در قدیمی که دارای چهارچوب مخصوص بوده و با بالا و پایین رفتن باز و بسته می شده است)هفت لنگه و آیینه کاری هنرمندانه و باشکوه است و اتاق های کنار آن، به نمایش آثار تاریخی ایران از پیش از تاریخ تا اواخر دوره ساسانی اختصاص دارد. این آثار شامل آثار 3000 سال پیش، دوره ماد و ماننایی و دوران تاریخی قبل از اسلام است. شاخص ترین آثار این بخش، اشیای مربوط به نقاط مختلف استان و به ویژه آثار سفالی ، مفرغی، عاج و استخوان های یافت شده از " تپه زیویه" و "غار کرفتو" است که در سال های اخیر در حفاری های علمی به دست آمده است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

سایر آثاری که در این بخش به نمایش درآمده است، در برگیرنده آثاری از دوره های اشکانی و ساسانی و هزاره اول قبل از میلاد است. این اشیا از سفالینه و آبگینه و همچنین سکه های مختلف دوران تاریخی تشکیل شده است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

طبقه دوم که شامل اتاق های بزرگ و ایوان مزین عمارت است، به آثار دوره های مختلف اسلامی از اوایل اسلام تا دوره قاجاریه اختصاص یافته است. زیباترین آثار این بخش سفالینه های مختلف از قرون 6 و 7 اسلامی است که از نقاط مختلف ایران مثل کردستان، ری و نیشابور و... کشف شده اند.

در این بخش علاوه بر سفالینه ها، آثار دیگری مانند اشیای مفرغی ، مس و نقره و همچنین سکه ها و مُهرهای دوره اسلامی در معرض دید قرار دارد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

بخش مردم شناسی

این قسمت از موزه در زیرزمین و حوض خانه زیبای بنا دایر است. این بخش از نظر معماری بسیار زیباست و دارای سقف گنبدی و گچ بری و آیینه کاری درخشانی است.

در بخش مردم شناسی کلیه اشیا، ابزار و وسایلی که از دیر باز مورد استفاده مردم منطقه بوده، به نمایش در آمده و از این طریق می توان با بسیاری از اشیا و با زندگی فرهنگی مردم مواجه شد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

موزه تاریخ طبیعی

این موزه در خیابان فلسطین سنندج واقع شده و وابسته به سازمان آموزش و پرورش استان کردستان است. موزه در برگیرنده پیکره جانوران گوناگون منطقه کردستان است که به صورت علمی تاکسیدرمی ( خشک ) شده و در ویترین های مخصوص به نمایش در آمده اند.

منبع : tebyan.net

موزه ها و مراکز فرهنگی استان کردستان گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات