انسان ، حیوان ، طبیعت


انسان | حیوان | طبیعت - آکا

خاکآب

هواگونه های جانوری

جنگل ها و مراتع

انسان فرزند طبیعت است، از طبیعت برمی آید و بدان باز می گردد. خوارک، پوشاک و حتی هوایی که تنفس می کند به صورت حیرت آوری به طبیعت وابسته است بدانگونه که طبیعت را می توان مادر آدمی نامید.

ولی همین انسان که چون کودکی در دامان زمین پناه گرفته است، مخرب ترین موجودی است که تا کنون پا بر کره خاکی نهاده است. میزان تخریب زمین و منابع طبیعی آن از ابتدای انقلاب صنعتی تاکنون به تنهایی بیش از چندمیلیون سال زندگی بشر بر روی این کره خاکی است. هم اینک محیط زیست واژه ایی است که از کثرت استعمال فرسوده شده و وجه تسمیه آن، رها و فراموش شده رو به انحطاط نهاده است. هم اینک انسان بی محابا از خاک، آب، گیاهان و جانوران بهره برداری کرده و با آلاینده های پایدار آب و هوا را می آلاید. بهتر آن است فاکتورهای محیط زیست را جداگانه بررسی و خطرات آن را دوباره خوانی کنیم.

خاک:

فرآیند تشکیل خاک یکی از فرآیندهای طبیعی است که به کندی و با صرف زمان بسیار صورت می گیرد. برای تشکیل یک سانتی متر خاک ، در حدود هزار سال زمان لازم است. تشکیل خاک علاوه بر زمان ، به آب و هوای مرطوب نیازمند است که فرسایش فیزیکی و شیمیایی را تسریع می کنند. بنابراین آنچه امروز بعنوان خاک کشاورزی و یا حاصل خیز در دسترس بشر قرار دارد محصول همکاری عوامل طبیعی چون آب، باران، دما و زمان است. ولی انسان چنان گشاد دستانه  و با سخاوت خاک را آلوده می کند که گویی به راحتی و در اسرع وقت خاک پاک در اختیارش قرار می گیرد. رهاسازی زباله در طبیعت و نفوذ پس آب های آن به داخل خاک، استفاده بی رویه از سموم دفع آفات و به ویژه در کشور ما فقدان نظارت بر کیلومترها لوله انتقال نفت از میادین نفتی به پالایشگاها و فقدان بررسی نشتی ها  در این لوله ها ، همه سبب می شود که خاک گرانبها که مواد غذایی مورد نیاز آدمی را در دامان خود پرورش می دهد آلوده شود. انسان در جهالت و غفلت خاک را آلوده می کند، خاک آلوده گیاهان را در خود پرورش داده، بخشی از آلودگی  را به گیاه منتقل می کند و این آلودگی هم با مصرف گیاه به انسان منتقل می شود و اینچنین انسان در چاهی که خود حفر کرده است می افتد. آنچه برشمرده شد آلودگی های دائمی است که آدمی و صنایع دست ساز وی بر طبیعت تحمیل می کند ولی حوادثی انگشت شمار هستند که گر چه به ندرت پیش می آیند ولی می توانند خاک یک منطقه را تا سالیان متمادی آلوده ساخته و مواد کشاورزی آن منطقه را به صورت خطرناکی نامطمئن سازند. نمونه ایی بر این حوادث، حادثه نیروگاه اتمی چرنوبیل شوروی سابق است که تا امروز نیز پس از گذشت نزدیک به دو دهه از آن حادثه هنوز خاک آن مناطق آلوده به مواد رادیواکتیو است. هم اینک آلاینده دیگری که به طور جدی سلامت خاک وبه تبع آن آب ، گیاهان و انسان را به خطر می اندازد ماده ایی است که در بنزین بدون سرب مورد استفاده قرار می گیرد . " این ماده با علامت اختصاریMTBEدر تماس با بدن یا استنشاق بخار آن باعث ایجاد سرطان در حیوانات تحت آزمایش شده و از اثرات دیگر این ماده بر موشها مشکلات ایجاد شده بر کبد، کلیه و عقیم شدن این حیوانات بوده است. این ماده نفوذ پذیری بسیاری در خاک و آب داشته و آلودگی طولانی مدت را در این دو

منبع : tebyan.net

تبلیغات