من در حال نابودیم!

من در حال نابودیم! - آکا

سیاره ای که آن را خانه خود می نامیم هم اکنون بدترین و بهترین روزهای عمر خود را سپری می کند، هرگز پیش از این عالمیان تا به این اندازه دل نگران سرنوشت جهان نبوده اند. تا به حال، هیچ گاه تهدیدهای زیست محیطی تا به این اندازه گسترده ، و کاوش برای یافتن راه حل ، این قدر دشوار و هیجان برانگیز نبوده است.

امروزه آموزش محیط زیست به عنوان یکی از مهمترین نیازهای آموزشی در سطح جهانی شناخته شده است. مهمترین هدف آموزش محیط زیست این است که در هر فرد حساسیتی نسبت به حوادث و تغییرات فیزیکی، زیستی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی محیط زیست به وجود آورد و نگرانی هایی نسبت به مسائل ناشی شده از آنها و خواستی صمیمانه نسبت به اصلاح مشکلات انسانی مانند فقر، بی سوادی و بی عدالتی اجتماعی در وی ایجاد کند و مهارتی برای ابداع روش های حل مسائل زیست محیطی در او بپروراند. به طور خلاصه فلسفه آموزش محیط زیست را می توان چنین بیان کرد: بر هر فرد کاملاً واجب است که برای بقای نوع بشر و ارتقاء کیفی زندگی وی، از ارتباط آدمی با محیط زیست آگاه شود و آن را درک کند و ارزشها و دیدگاه هایی را برای حفاظت محیط زیست بپروراند و به تنهایی یا گروهی در جهت حل مشکلات محیط زیست اقدام نماید یا از بروز آنها جلوگیری کند. در این مقاله  بر آنیم که به آموزش محیط زیست، اهداف، روش ها و نقش افراد در بسط مفاهیم زیست محیطی بپردازیم.

محیط زیست را باید به عنوان مجموعه ای واحد نگریست و مرزهای سیاسی، فرهنگی و فیزیکی را نادیده انگاشت زیرا هر بخش متأثر از سایر بخشها است.

برای مطالعه محیط زیست و قسمت های مرتبط و وابسته به آن، برخوردی چند جانبه مناسبترین روش است. فرایند آموزش محیط زیست در طول عمر برای تمام مکان ها از خانه، محل تحصیل و دیگر محیط هاست.

برنامه های آموزش محیط زیست باید در هر شخص ، اخلاق و یا قانونی برای رفتار ایجاد کند تا او برای توسعه و بهره برداری از منابع طبیعی کمترین مقدار تخریب و آلودگی را در محیط زیست داشته باشد.  تلاش برای بهبود کیفیت زندگی برای هر فرد باید از طریق کاستن فقر، گرسنگی، بی سوادی، نپذیرفتن توسعه و رشد اقتصادی ملتی به بهای نابودی و تحقیر ملت دیگر ، و مصرف بی رویه عده ای در برابر محرومیت عده ای دیگر، همچنین جهت به کار بردن تکنولوژی برای ثبات اقتصادی و بقای نوع بشر در درازمدت نه برای منافع شخصی ، و زندگی تجملاتی کوتاه مدت و در نظر گرفتن احتیاجات نسل های آینده هنگام مصرف منابع غیر قابل تجدید طبیعت صورت گیرد.

از آنجایی که ارزش ها و برداشت ها از اخلاق رفتاری هر شخص سرچشمه می گیرد، آموزش محیط زیست باید از مرحله درک (یعنی آگاهی و فهمیدن) فراتر رفته و به مرحله ارزیابی و شکل دادن به نظریه ها برسد.

آموزش محیط زیست باید با در نظر گرفتن مناسب ترین موقعیت ها و موضوعات زیست محیطی محلی شروع شود و به طرف موضوعات و موقعیت هایی با گستردگی ملی و منطقه ای و جهانی پیش رود. روش ها باید فرایندی دائمی، تمام نشدنی و رشته ها، اصول و ارزش ها کاربردی عمومی داشته باشند.

من در حال نابودیم! - آکا

آموزش کارکنان

افراد متخصص، دستیاران و کارشناسان باید برای آگاهی از محیط زیست تربیت شوند. چون کار آنها به طور مستقیم یا غیر مستقیم می تواند بر محیط زیست اثر داشته باشد. تصمیم گیرندگان در مسائل محیط زیست ، برنامه ریزان توسعه ، طراحان، شهرسازان، افرادی که در بخش های بهداشت و درمان، حقوقی و اقتصادی فعال اند هر کدام باید برای کسب آگاهی ها و مهارت های محیط زیستی مورد لزوم خود ، دوره محیط زیست را طی کنند. معلمین نظام آموزش رسمی، سازمان دهندگان آموزش های غیر رسمی، افراد گروه مدیریت، برنامه ریزان آموزشی و پژوهشگران نیز احتیاج به آموزش محیط زیست دارند. آموزش محیط زیست برای افراد متخصص و کارشناس اساساً به معنی جهت دادن به علائق محیط زیستی آنهاست. این آموزش می تواند منجر به توسعه آزمایش طرق جدید حل مسائل ، آماده سازی و اشاعه اطلاعات برای محیط زیست گردد.

متخصصین زمینه های گوناگون، تمام گروههای شغلی، همه طبقات اجتماعی اقتصادی که به نحوی از محیط زیست سود می برند، می توانند دانش ها، مهارت ها و بینش های ویژه خود را که ممکن است برای حل مسائل محیط زیست مؤثر باشند در این امر شرکت دهند. این فعالیت در عمل به معنای یک ارتباط بین رشته ای است. آموزش محیط زیست در کنار آموزش دیگر علوم غنی تر می شود. درک عملی فرآیندهای طبیعی و فعل و انفعالات موجود بین محیط های زیست طبیعی و مصنوعی ، پیدا کردن راه های بهتری جهت مقابله با اثرات پیش بینی نشده را به دنبال دارد.

وضعیت محیط زیست

روزگاری سیاره زمین را کره ای متشکل از سنگ و آب می دانستند که تا دنیا دنیاست برای استفاده مهیاست. اما امروزه، آن را به دید اکوسیستمی منحصر به فرد و آسیب پذیر می نگرند.

نقش افراد در بهبود وضعیت محیط زیست

شما می توانید با انتخاب ها و عملکردهای خود ، در بهبود وضعیت جهان مؤثر باشید. هیچ کس انتظار ندارد شما از آسایشی چشم بپوشید ، یا پول هنگفتی خرج کنید. اما تقریباً هر فردی می تواند اصلاحات بسیاری انجام دهد. اگر شمار فراوانی از مردم تغییرات کوچک فردی به وجود آورند، می توانند تأثیر شگرفی بر جای بگذارند. مشکلات زیست محیطی ممکن است آنقدر پیچیده جلوه نماید که به نظرتان برسد در این باره کمک چندانی از شما ساخته نیست. این فکر نادرست است. دنیا را می توان بهتر ساخت. کار آسانی نیست، اما همه باید نقش خود را در این امر ایفا کنند.

شیوه هایی برای حفاظت از محیط زیست

1 - کاستن از تقاضا برای انرژی و منابع طبیعی و کاهش زباله

- در هوای سرد ، به جای افزایش درجه بخاری از ژاکت، جوراب یا دیگر لباس های گرم استفاده کنید.

- از لامپ های کم مصرف استفاده کنید. استفاده بهینه از انرژی یک گام مؤثر در راستای حفاظت از محیط زیست می باشد. هنگامی که در اتاق نیستید یا کاری در آن ندارید تمام وسایل برقی (تلویزیون ، ضبط ، رادیو ، چراغها) را خاموش کنید.

- برای شستن لباس ها ، ظروف و سایر چیزهایی که به آب گرم نیاز ندارد، از آب سرد استفاده کنید.

- خرید اقلام یکبار مصرف را محدود کنید. مانند: تیغ های یکبار مصرف، ظروف یکبار مصرف و...

- در فروشگاههای مواد غذایی ، کیسه های پلاستیکی کمتر استفاده کنید. مگر این که کاملاً ضروری باشد. این اقدام می تواند گامی مؤثر در جهت کاهش زباله باشد.

2 - آلودگی هوا

تا آنجا که می توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. درصد عمده ای از آلودگی هوای شهرها از تردد وسائل نقلیه شخصی حاصل می شود.

- از اتومبیل هایی که در هر کیلومتر بنزین کمتری مصرف می کند استفاده کنید.

- همیشه از بنزین بدون سرب استفاده کنید.

- سرعت اتومبیل خود را در حد مجاز نگه دارید.

- در صورت توقف اتومبیل بیش از یک دقیقه، موتور اتومبیل را خاموش کنید.

3 - ایمنی صدا

خانه خود را با استفاده از پرده، فرش و وسائل پر حجم ضد صدا کنید. زیر ماشین لباسشویی و دیگر وسائل پر سر و صدا، زیرانداز لاستیکی بیندازید. درزهای اطراف درها و پنجره ها را عایق بندی کنید.

اگر مجبورید در مناطق پر سر و صدا زندگی یا کار کنید از محافظ گوش استفاده نمایید. تصور نکنید گذاشتن پنبه یا دستمال کاغذی در گوش محافظ مناسبی است . اسفنج یا گوش گیر پلاستیکی نرم می توانند مؤثر باشد.

اگر از استریوهای نوع واکمن استفاده می کنید، باید احتیاط به خرج دهید. اگر ارتعاشات صدا را حس می کنید ، صدا بیش از اندازه بلند است.تماس خود را با صداهای بلند محدود کنید. به نظر می رسد چندین مورد سر و صدای کوتاه مدت نسبت به یک مورد طولانی، کم ضررتر می باشد. گسترده ترین شکل آلودگی زیست محیطی به صورت نامرئی است یعنی سر و صدا. تمام تلاش خود را برای مهار آلودگی صوتی به کار برید.

4 - بازیافت

بازیافت به معنای جمع آوری، عمل آوردن دوباره ، بازاریابی و استفاده از موادی است که زمانی زباله محسوب می شدند. استفاده مجدد از اقلام روزمره، به دلایل متعددی به صورت ضرورت در آمده است: دیگر محلی برای دفن تمامی زباله هایی که تولید می کنیم وجود ندارد؛ دفن زباله غالباً بهترین روش دفع زباله محسوب نمی شود. بازیافت از دفن کردن یا سوزاندن ارزانتر است و خلاصه این که بازیافت به ذخیره انرژی و منابع طبیعی کمک می کند.

5 - ترک سیگار برای همیشه

اگر شما فردی سیگاری هستید، روان شناسان توصیه می کنند که آن را به صورت قاطعانه ، ناگهانی و کامل ترک کنید. باید سعی کنید، در یک روز و یک لحظه، از کشیدن سیگار به طور کامل دست بکشید. افرادی که با این روش عمل کرده اند، نسبت به ترک تدریجی، از موفقیت بیشتری در ترک سیگار بهره مند بوده اند. بسیاری از افراد استعمال دخانیات را به علت خطرهای همراه با مصرف نیکوتین و به این دلیل که سیگار کشیدن رفتار اجتماعی ناخوشایند است، ترک کرده اند.

منبع : tebyan.net

تبلیغات