معرفی استان قزوین

کاربر محترم شما می توانید این مطلب را در هفده قسمت مطالعه نمایید.

براساس آخرین وضعیت تقسیمات کشوری در آذرماه 1380 ، استان قزوین دارای چهار شهرستان ( قزوین ، آبیک ، بویین زهرا و تاکستان ) ؛ هجده شهر (  قزوین ، اقبالیه ، محمدیه ، الوند ، محمودآباد نمونه ، آبیک ، رازمیان ، معلم کلایه ، تاکستان ، اسفرورین ، ضیاء آباد ، خرمدشت ، آوج ، شال ، دانسفهان ، آبگرم ، ارداق و بویین زهرا ) ؛ هجده بخش ، چهل و چهار دهستان و 1593 آبادی است . تعداد 1 آبادی آن دارای سکنه و 612 آبادی آن خالی از سکنه است .

شهرستان قزوین در صد و سی کیلومتری غرب تهران قرار دارد و به وسیله بزرگراه و راه آهن به تهران متصل است . مرکز این شهرستان شهر قزوین و دارای شش بخش به نام های مرکزی ، البرز ، رودبارالموت ، رودبار شهرستان ، تارم سفلی و کوهین و نیز شانزده دهستان است .

معرفی استان قزوین

آب و هوای این شهرستان در تابستان خنک ، و در زمستان سرد است . میزان بارش سالیانه آن حدود سیصد و هجده میلیمتر و متوسط  دمای هوای آن بیست و شش درجه سانتیگراد است . بخش شمالی شهرستان قزوین را کوهستان های البرز در برگرفته و دارای چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبا و جالب است و قسمت جنوبی و شرقی آن را دشت نسبتاً همواری احاطه نموده است .

این شهرستان به دلیل قرار گرفتن در گلوگاه ارتباطی استان های شمالی و غربی کشور ، امکان دسترسی سریع به تهران ، داشتن چند شهر صنعتی و نیز برخورداری از چندین دانشگاه از جمله " دانشگاه بین المللی  امام خمینی ( ره ) " ،  از موقعیت ممتاز و ویژه ای بهره مند است .

مراکز دیدنی : امامزاده حسین (ع ) ، مسجد جامع ، مسجد نبی ، بازار ، حسینیه امینی ها ، عمارت چهلستون ( موزه چهلستون ) ، سردر عالی قاپو ، مقبره حمدالله مستوفی ، مقبره سلطان ویس و میمون قلعه.

معرفی استان قزوین

آبیک

این شهرستان در فاصله پنجاه  کیلومتری شرق قزوین ، در مسیر جاده تهران – قزوین قرار دارد و دو جاده ی ترانزیتی بسیار مهم ، یکی بزرگراه و دیگری جاده آسفالته قدیم تهران ، از کنار آن می گذرد . مرکز آن شهر آبیک و دارای دو بخش به نام های مرکزی و بشاریات و نیز پنج دهستان است .

مراکز دیدنی : مقبره رئیس المجاهدین ، امامزاده علی شکرناب ، امامزاده ابراهیم و قزقلعه .

معرفی استان قزوین

بویین زهرا

شهرستان بویین زهرا در جنوب دشت قزوین و در فاصله پنجاه کیلومتری شهر قزوین قرار دارد . مرکز آن شهر بویین زهرا و دارای شش بخش به نام های مرکزی ، آبگرم ، آوج ، دشتابی ، رامند و شال و نیز چهارده دهستان و 254 آبادی دارای سکنه است . تعداد 48 هزار نفر از جمعیت آن در نقاط شهری و تعداد 125 هزار نفر از آنان در مناطق روستایی سکونت دارند . زبان مردم بویین زهرا ترکی است .

مراکز دیدنی : برج های دو گانه خرقان ، کاروانسرای محمد آباد ، کاروانسرای آوج ، کاروانسرای هجیب ، سایت تاریخی سگزآباد ، تپه زاغه و تپه قبرستان .

معرفی استان قزوین

تاکستان

تاکستان  در غرب استان قزوین قرار دارد و مرکز آن شهر تاکستان است . این شهرستان دارای چهار بخش به نام های مرکزی ، اسفرورین ، خرمدشت و ضیاء آباد ، سه شهر ، نه دهستان و 133 آبادی است . جمعیت این شهرستان حدود 159609 نفر است . فاصله تاکستان تا قزوین حدود چهل کیلومتر و از طریق جاده آسفالته و بزرگراه تهران - زنجان به آن متصل است . راه آهن شمال غرب نیز از کنار این شهرستان می گذرد . زبان مردم این شهر تاتی ( از زبانهای دوره ماد باستان ) است .

باغ های انگور این شهرستان شهرت فراوان دارد . این شهرستان همچنین دارای دشت های حاصلخیز و پُربرکتی است که کشت انواع محصولات کشاورزی در آنها جریان دارد .

مراکز دیدنی : بقعه پیر ، قزقلعه ، امامزاده کمال ، امامزاده ولی و امامزاده هفت صندوق.

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تبلیغات