loading...

استان قزوین

بقعه پیغمبریه

بقعه پیغمبریه در ضلع جنوب غربی باغ چهلستون شهرستان قزوین قرار دارد و بنابر گفته های مختلف ، مدفن چهار تن از پیامبران به نام های " سلام " " سلوم " ، " سهولی " و " القیا " است . علاوه بر این پیامبران ، امامزاده صالح بن حسن ( ع ) نیز در این مکان مدفون است . چون مکان دقیق قبور پیامبران مشخص نیست ، از این رو بقعه براساس مدفن امامزاده شکل گرفته است . بنای بقعه آجری است و شامل ایوان ستوندار با دو جفت ستون چوبی وازاره(1) سنگی و دیواره های گچبری شده است . در پشت ایوان ابتدا فضای پیش ورودی و سپس فضای مربع شکل حرم قرار دارد و بر فراز آن گنبدی با کاربندی قرار گرفته است . در شمالِ بقعه ، مدرسه پیغمبریه قرار دارد . مشخص نیست بانی اولیه این مدرسه چه کسی است ، ولی به احتمال زیاد این شخص کار ساخت بنا را به اتمام نرسانده است . ساخت این بنا در زمان " محمد تقی بن میرزا هدایت الله اصُفـّه انی " وزیر شاه عباس دوم در سال 1054 ه – ق به اتمام رسید و کتیبه سنگ مرمری به خط نستعلیق ممتاز ، بالای سر در ورودی آن نصب گردید .

این مدرسه بدون سردر و حیاط آن تقریبا مربع شکل به طول بیست متر است . حجره ها و مَدرَس ( محل تدریس ) در سه ضلع شرقی ، شمالی و جنوبی حیاط قرار دارند . مدرسه در مجموع دارای یازده حجره به مساحت های مختلف است و برخی دارای ایوانچه هستند . مدرس در ضلع جنوبی مدرسه واقع شده و دارای دو فضا با نقشه مربع و مستطیل است . فضای اول در حکم گنبد خانه و فضای دوم در حکم شبستان است . فضای گنبدخانه با کاربندی بیست و چهار،  تبدیل به دایره شده و بر فراز آن گنبدی قرار گرفته است . مدرسه در گذشته به بقعه پیغمبریه راه داشت ؛ اما بعد از تعمیرات " میزا مسعود شیخ الاسلام " آن راه مسدود شد .

بقعه آمنه خاتون ( س )

بنای آرامگاه آمنه خاتون ، دختر امام جعفر صادق (ع ) ، در شهر قزوین قرار دارد و متعلق به دوره صفویه است . طرح داخلی بقعه ، هشت ضلعی و طرح بیرونی آن گرد است و محرابی با مقرنس دارد . بر فراز بقعه ، گنبد بزرگ دوپوش و کاشیکاری شده قرار دارد . پنجره های زیر این گنبد دارای چهار شباک ( پنجره ) گچی پرکار و نفیس است . در دوره قاجار ، اتاقی به بقعه الحاق شد . در این اتاق چاهی مقدس و مورد احترام وجود داشت .

استان قزوین

بقعه پیر تاکستان

بنای بقعه به شکل مربع مستطیل است و پوشش گنبدی آن به وسیله چهار سه کنج ، بر روی نقشه مربع مستطیل سوار شده است . این بنا در نهایت سادگی ، شیوه معماری استواری دارد و از استحکام و زیبایی آجر کاری های دوره سلجوقی بهره مند است . این آجر کاری ها ، در نمای ورودی و نیز در قسمت داخلی هشت وجهی زیر گنبد ، به خوبی نمایان است . در این قسمتنگاره ( صورت منقوش ) هایی به شکل صلیب شکسته و تکه های کوچک گچبری مشاهده می شود . ظاهراً ، حدود یک متر به نمای قدیمی اضافه شده و در نتیجهفیل پوش های چهار گوشه ، در پشت این نماسازی الحاقی مخفی شده اند .

با توجه به سفال هایی که به هنگام حفاری نقشه اصلی بنا از این مکان به دست آمده و نوع معماری و مصالح به کار رفته در آن ، می توان این بنا را متعلق به دوره سلجوقی دانست .

مسجد و مقبره احمدیه

مسجد احمدیه در خیابان سپه شهر قزوین قرار دارد و معماری آن مربوط به دوره قاجار است . احمد غزالی برادر امام محمد غزالی یکی از عرفای بنام ( مشهور ) ایران است . وی در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم ه – ق در قزوین می زیست . پس از فوت او مدفن او به زیارتگاه مریدانش تبدیل شد .

مقبره حمدالله مستوفی

بنای برج آجری مقبره " حمدالله مستوفی " مورخ شهیر عصر ایلخانی ، در شهر قزوین قرار دارد و متعلق به قرن هشتم ه – ق  است . این برج مربع شکل ، توسط چهار فیل پوش ، به هشت ضلعی تبدیل شده و  روی آن گنبد مخروطی شکلی قرار گرفته است . در داخل بنا کتیبه ای وجود دارد و سوره مبارک " هل اتی " به خط نسخ روی آن گچبری شده است . نمای بنا آجری و مانند سایر بنای سبک ایلخانی ، دارای بندهای مهری است . این بنا دارای سردابی است که ورودی آن مقابل در مقبره قرار دارد و مزار حمدالله مستوفی در آن است .

مقبره رئیس المجاهدین

بنای مقبره رئیس المجاهدین که از مبارزین مشروطه است ، در شهرستان آبیک قرار دارد و دارای طرحی مستطیل شکل به طول پانزده و عرض دوازده متر است . این بنا شامل سرداب و یک طبقه است ، و به اندازه 10/1 متر از کف محوطه اطراف ارتفاع دارد . اتاق مقبره به صورت چهار گوش در مرکز بنا قرار دارد و طول هر ضلع آن 20/4 متر است . ایوان های شمالی و جنوبی از نظر نما کاملاً شبیه یکدیگرند و در وسط ، طاق های بزرگی دارند که در دو طرف آنها ، چندین اتاق قرار دارد . کل بنا از آجر شکل گرفته است و تنها یک ردیف سنگ ، همکف ایوان و دورتادور آن به کار رفته است . در روی اتاق مقبره ، گنبدی آجری قرار دارد و روی آن با کاشی های رنگی با طرح هندسی ، تزیین شده است .

مقبره سلطان ویس

بنای مشهور" سلطان ویس " یا " سلطان قیس " در ارتفاعات شمالی شهر قزوین قرار دارد . حمدالله مستوفی این مقبره را متعلق به اویس قرنی صحابه حضرت امیرالمومنین ( ع ) می داند . این بنا از دو قسمت ، مقبره و بنای وابسته به آن ،  شکل گرفته است . بنای مقبره هشت ضلعی و از سنگ لاشه با ملات ماسه آهک ساخته شده است . اضلاع خارجی آن ساده ، و دارای نازک کاری آهکی است . اضلاع داخلی ، طاق نماهایی کم عمق دارد و بالای قوس جناغی آنها ، کاربندی اجرا شده است  و پس از آن گنبد سنگی آغاز می شود . درِ ورودی مقبره در قسمت شرقی بنا قرار دارد . بنای الحاقی به مقبره ، مستطیل شکل و دارای یک راهروی دالان مانند و دو اتاق به هم پیوسته است . داخل بنای الحاقی نیز سفید کاری شده است . احتمالاً این بنا مکان اقامت زائران یا خُـدّام بنا بوده است . بقعه سلطان ویس فاقد تزیینات و دارای گنبدی استوار به سبک دوره سلجوقی است .

مقبره شهید ثالت

" حاج ملا تقی برغانی " معروف به " شهید ثالت " ، از علمای برجسته ای بود که توسط عوامل فرقه " بابیه " به شهادت رسید . مدفن او محراب مسجد مقبره " خاندان بهشتی " در شهرستان قزوین است و به همین علت ، این مکان به مقبره شهید ثالت معروف است .

بنای مقبره  دارای دو طبقه ی زیرزمین و همکف است . زیرزمین از دو فضای مجزا ، یکی مدفن شهید ثالت و خاندان بهشتی و دیگری سرداب شکل گرفته است . طبقه همکف دارای دو فضای مسجد و مقبره است . مقبره به صورت فضای مربع شکل با اتاق های جنبی است که گنبدی بر فراز آن قرار دارد . سنگ قبر شهید ثالت – به خط ملک محمد - نیز در همین فضا به چشم می خورد .

1) ازاره : آن قسمت ا ز دیوار اتاق و یا ایوان که از کف طاقچه تا روی زمین بود.

2 ) فیل پوش : سقف هایی که دارای ستون هستند.

منبع : tebyan.netتبلیغات