loading...

جاذبه های طبیعی

استان قزوین متشکل از سه منطقه متمایز و مشخص کوهستانی ، کوهپایه ای و دشتی است و مناطق کوهستانی به صورت کمربند ناپیوسته ای ، نواحی شمالی، جنوبی و غربی آن را تحت پوشش خود قرار داده است . مناطق کوهستانی این استان آب مورد نیاز اراضی دشتی را تأمین می کند . این استان دارای آب و هوای متنوعی در طیف بیابانی ، نیمه بیابانی ، سرد و معتدل کوهستانی و گرم و نیمه مرطوب است . در مجموع استان قزوین ، منطقه ای با تنوع آب و هوایی بسیاراست و همین مهم از جمله عوامل جذب گردشگران در این ناحیه محسوب می شود. برخی از جاذبه های طبیعی این استان عبارت اند از :

الموت

منطقه کوهستانی الموت – ادامه ی کوه های البرز - در شمال قزوین قرار دارد و از شمال به دهستان های دو هزار و سه هزار تنکابن ، از شرق به طالقان ، از غرب به رودبار و از جنوب به طالقان و پـِشکل دره محدود می شود.

رشته کوه های البرز در منطقه الموت دارای قلل معروف و مرتفعی است و سه محور عمده کوهنوردی در این مسیر به ترتیب عبارت اند از:

1-   محور گرمارود - پیچ بن - سیالان با ارتفاع 4250 متر، دهستان سه هزار تنکابن .

2-   محور اوان . خشچال با ارتفاع 4150 متر، دهستان دو هزار تنکابن .

3-   محور هیر- ویار- گون کول ،اشکورکلاچای.

نطقه الموت از چشمه های آب های معدنی و گرم مانند " گرمارود "، " آتان رود" و " نینه رود " برخوردار است .آب های الموت از چشمه سار و برف آب تأمین می شود و مهم ترین رودخانه های آن " اندج رود" ،" الموت" و" طالقان رود" است . طالقان رود در یازده کیلومتری غرب روستای " شهرک " به  رودخانه های اندج  و الموت ملحق شده و رودخانه " شاهرود " را تشکیل می دهند. در دامنه های شمالی و جنوبی رشته کوه های البرز از دیرباز، دژهای زیادی بنا شده که برخی از آنها مربوط به پیش از اسلام است. این دژها در طول تاریخ مقر و پناهگاه بسیاری از سلاطین و حاکمان محلی از جمله حسن صباح بود.

از جمله مهم ترین  قلاع ناحیه رودبار و الموت می توان به قلعه شیرکوه ، قلعه شهرک ، قلعه حسن صباح ، قلعه نویزرشاه ، قلعه لمبسر، قسطین لار، میمون دژ، قلعه ایلان و بیدلان ( شیرکوه ) اشاره کرد.

قله خشچال

این قله را می توان از مسیر راه قزوین- الموت- زواردشت نظاره کرد. " زوار دشت " در قسمت شمالی دریاچه اوان قرار دارد . برای رسیدن به قله مرتفع خشچال ، از کنار دریاچه ، دو مسیر صعود وجود دارد: مسیر اول از طریق راهی است که از بالای دریاچه به طور مستقیم تا قله پیش می رود و مسیر دوم از درون دره زواردشت تا زیر قله ادامه می یابد. این مسیر به محلی به نام " چشمه گلپری" می رسد که علاوه برچشمه ، دارای پوشش انبوهی از بوته زارهای گلپر نیز هست.

ایوان سنگی نیاق

روستای نیاق در هفده کیلومتری شمال قزوین قرار دارد و یکی از مراکز مهم کشت انگور در استان است . ایوان ، صخره ای است نسبتاً مرتفع که دو فرورفتگی به مانند ایوان در دو طرف آن ایجاد شده است . در هر یک از این فرورفتگی ها ، حوضی مستطیل شکل با ابعادی حدود 2×4 متر حفر شده، عمق آنها به دلیل ریخته شدن سنگ و شن و... در آن نامشخص است . این حوض ها با آب  باران پر می شوند . در بالای ایوان آثار قابل توجهی از زندگی پیشینیان به دست آمده است.

دریاچه اوان

بزرگترین و زیباترین دریاچه در منطقه قزوین ، دریاچه " اوان " نام دارد که به فاصله هفتاد و پنج کیلومتری شهر قزوین در جاده قزوین - معلم کلایه قرار گرفته است . این دریاچه با مساحتی کمتر از شش هکتار دارای آب شیرین است . طول آن در طویل ترین قسمت 325 متر و عرض آن 275 متر و عمق آن از یک تا بیست متر در نوسان است .

آب دریاچه از طریق چشمه های کف دریاچه و نزولات آسمانی تأمین می شود و غلیان دایمی آن باعث صافی و زلالی آب دریاچه شده است . از سرریز آب دریاچه نیز رود کوچکی تشکیل می شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهای " کوشک " و" آیین " است . در تابستان این دریاچه محل ماهی گیری ، آب تنی و قایق سواری و در پاییز ، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی ، و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی سواری است .

منبع : tebyan.netتبلیغات