مناطق حفاظت شده استان قزوین - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد مناطق حفاظت شده استان قزوین ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

مناطق حفاظت شده استان قزوین
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

منطقه حفاظت شده الموت

این منطقه از نظر تنوع حیات وحش و غنای ساختارهای طبیعی در استان قزوین و نیز در کشور ، منحصر به فرد است . منطقه الموت به دلیل کوهستانی بودن و ویژگی های خاص خود ، گونه های مختلفی از حیات وحش مانند کل و بز کوهی ، گراز ، پلنگ ، خرس قهوه ای ، خرگوش ، خارپشت ، جوجه تیغی ، روباه ، شغال و انواع پرندگان چون عقاب ، هما ، کبک ، کبک دَری ، تیهو ، کبوترسانان ،  لاشخور ، گنجشک سانان ( سهره ، بلبل و... ) را در خود جای داده است .

منطقه حفاظت شده باشگل

منطقه حفاظت شده باشگل با مساحت 26000 هکتار در هشت کیلومتری شمال غرب شهرستان تاکستان ، در محدوده دهستان " قاقازان " قرار دارد . این منطقه ی تپه ماهوری،  کم ارتفاع است که از دشت شروع شده و به تدریج به طرف شمال و غرب ، ارتفاع آن افزایش می یابد . در پست ترین نقطه یعنی نواحی دشتی ، ارتفاع آن هزار متر بالاتر از سطح دریا است و در بلندترین نقطه که قله " کوه پانچال " در شمال این منطقه است ، حدود 2128 متر از سطح دریا  ارتفاع دارد . مهم ترین کوه ها و ارتفاعات این منطقه " آق داغ" ، کوه " سفید "، کوه " قزقلعه "، کوه " چهل قز" ، " قازان داغ " و کوه " قره داش " است . از مهم ترین مناطق دشتی آن نیز می توان به دشت " قره باغ" ، " سیچانلو" ، " حسین آباد " و " قاسم آباد " اشاره کرد .

منطقه باشگل از نظر پوشش گیاهی دارای فلور ایران – تورانی است و شامل گونه های مختلف ، به ویژه گونه هایی از جنس گـَوَن ، سرپوشک ، پیاز، اسپرس (گیاهی است با ساقه ای به ارتفاع 30 تا 60 سانتی متر و برگهایش جفت جفت و دراز و نوک تیزند . گل هایش صورتی کمرنگ و میوه اش محتوی یک تخم است ) ، گل گندم ، ورک ، جو وحشی ، خارشتر ، تلخ بیان ، شیرین بیان و... است . منطقه باشگل با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی دارای زیستگاه های متفاوتی است . قسمت های جنوبی آن زیستگاه آهو و بقیه ی نقاط این تپه ماهور ، زیستگاه  قوچ و میش است. به دلیل خالی از سکنه بودن تعداد زیادی از روستاهای این منطقه ، این ناحیه برای زیست حیات وحش بسیار مناسب بوده و علاوه بر آهو، قوچ و میش ، جانوران دیگری چون گرگ ، روباه معمولی ، شغال ، گراز و خرگوش دشتی نیز در آن زندگی می کنند.

دوبنای تاریخی و فرهنگی امامزاده هفت صندوق و قزقلعه دراین منطقه قرار دارند.

منطقه حفاظت شده تارم سفلی

این منطقه کوهستانی با وسعت تقریبی چهل وهفت هزار هکتار در شمال غربی استان قزوین و همجوار با استان های گیلان و زنجان قرار دارد . مهم ترین مسیر دستیابی به این منطقه جاده لوشان – سیردان است .

متوسط بارندگی سالانه در این منطقه دویست و پنجاه میلیمتر و دمای متوسط سالانه آن حدود 15 تا 20 درجه سانتیگراد و رطوبت هوای آن بین 55 تا 65 درصد متغیر است . حداقل ارتفاع این منطقه سیصدمتر و حداکثر ارتفاع آن 2800متر از سطح دریا است .

پوشش گیاهی منطقه اغلب از خانواده گرامینه و بقولات ( انواع گون ، خارشتر واسپرس) است . وجود درختان کهن سال با قدمت نهصد سال مانند " سیردان " از جمله ویژگی های طبیعی این منطقه محسوب می شود. حیات وحش و تنوع جانوری در دره ها  و ارتفاعات این منطقه به لحاظ زیباشناسی ، تحقیقاتی و آموزشی بسیار حایز اهمیت است .

منطقه حفاظت شده دانسفهان

این منطقه با مساحت بیست و هفت هزار هکتار در غرب شهرستان بویین زهرا در اراضی جنوب جاده بویین زهرا. همدان تحت مدیریت زیست محیطی قرار دارد . این منطقه جهت حفظ جمعیت پرندگان منطقه و احیای گونه های منقرض شده آن ، منطقه حفاظت شده اعلام شده است . در گذشته شکاربی رویه گونه های آهو ، قوچ ومیش در این منطقه سبب انقراض این جانوران در این  منطقه  شده است . جمعیت پرندگان این منطقه در اثر مدیریت زیست محیطی افزایش یافته است . معضل توسعه کشاورزی و دامداری مهم ترین مشکل برای ارتقاء این منطقه است .

منطقه زرشک و کامان

این منطقه در بیست کیلومتری شمال قزوین در آبگیری با وسعت تقریبی ده الی بیست متر مربع با چشم اندازهای زیبا و آب و هوای مناسب در دامنه کوه " کافرمیدان " قراردارد و مکانی برای گذراندن اوقات فراغت شهروندان قزوینی به شمار می رود. آبگیر بالایی که توسط مزارع و نیزارها محاصره شده ، در فصل مناسب به پناهگاه پرندگان مهاجر تبدیل می شود و بر جذابیت های آن می افزاید . خنکی هوا در تابستان و پوشش برف در زمستان و چشمه سارهای فراوان این مکان ، از ویژگی های این منطقه به شمارمی آید.

چشمه های معدنی

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

چشمه آبگرم خرقان

این چشمه در کیلومتر نود و پنج جاده قزوین – همدان قرار دارد . آب معدنی های خرقان ، پس از مصرف به رودخانه " ابهررود" که از این منطقه عبور می کند ، می ریزد. آب های چشمه خرقان از دسته ی آب های کلروه سدیک و بیکربناته کلسیک گرم با اسید و سیلیس است . آب این چشمه در درمان دردهای عصبی ، سیاتیک و روماتیسم مؤثر است . در عفونت های مجاری تنفسی ، تورم گلو و حلق و برونشیت مزمن به صورت استنشاق ، بخار و دوش بینی مؤثر است .

چشمه یله گنبد

" یله گنبد " یکی از دهات دهستان " قاقازان"  در بخش " ضیاء آباد" شهرستان قزوین است . چشمه یله گنبد  در پانزده  کیلومتری شمال این ده قرار دارد و راه دسترسی به آن سخت و کوهستانی است. این چشمه در کف دره ای که از آن رودخانه کوچکی عبورمی کند و به رودخانه شاهرود می ریزد ، از دل زمین بیرون می آید .

آب چشمه معدنی یله گنبد از دسته آب های معدنی بیکربناته کلسیک آهن و گازدار خیلی گرم است . استحمام در این آب به دلیل وجود گاز کربنیک و گرمای آن ، تسکین دهنده و ضد درد است . ظاهراً این آب در درمان بیماری های عصبی ، مفصلی و رماتیسم مؤثر است و آشامیدن آن نیز در کار دستگاه گوارش ، کبد و مجاری صفرا و بیماری های معده ای و روده ای و نیز بیماری های تغذیه ای مؤثر می باشد.

غارها

غار قلعه کرد

این غار در صد و چهل کیلومتری جنوب غربی شهر قزوین در روستای " قلعه کرد" قرار دارد . دهانه این غار به شکل نیم دایره و به سمت جنوب شرقی است و ارتفاع آن حدود هشت متر و عرض آن نه متر است . این غار با یک راهرو به دهانه چاهی که عمود بر دهلیز اصلی است ، منتهی می شود و پس از عبور از مدخل این چاه ، به فضایی که دارای ستون های قطور استالاکتیت و استالاکمیت در رنگ های مختلف است ، می رسد . تالار اصلی غار به دهلیزها و شاخه های فرعی منتهی می شود که خود شاهکاری از طبیعت است و آویزه های آهکی بعضی از قسمت های آن از سقف تا کف غار کشیده شده است . در کف غار نیز حوزه های کوچک آبی تشکیل شده و سنگ های سفید آهکی زیبای آن، توجه هر بیننده ای  را به  خود جلب می کند.

غار ولی گشنه رود

این غار در بخش قاقازان شرقی – شصت کیلومتری شهر قزوین  - و در مسیر جاده روستای آلولک  - گشنه رود قرار دارد . دهانه آن رو به شمال و طول آن حدود دو متر و عرض آن نیم متر است . این غار در منطقه نسبتاً  نیمه معتدل و سرد کوهستانی با پوشش گیاهی درختان ارس  واقع شده و ظاهراً محل سکونت انسان های اولیه بوده است .

غار یخی انگول

این غار در چهل کیلومتری شمال غرب قزوین ، در روستای " دینک " بخش " رودبار شهرستان " قرار دارد . این غار از نوع غارهای یخی و دهانه آن به سمت جنوب غرب است .

غار عباس آباد در بخش آوج  - آبگرم و غار چهل دختر در بخش مرکزی از دیگر غارهای استان قزوین است .

کتاب میراث فرهنگی استان قزوین

تهیه و تنظیم: زهره پری نوش - سایت تبیان

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله مناطق حفاظت شده استان قزوین شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

مناطق حفاظت شده استان قزوین گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات